reklama

 
banan webhosting

Kamenný zázrak - Pravčická brána

Za sedmero kopci, sedmero lesy a mlhou někdy hustou tak, že by se dala krájet, se v oblasti Českého Švýcarska ve výšce 441 m nad mořem nachází pískovcový most vysoký 21 m a široký cca 27 m. Tento přírodní div vznikl v průběhu milionů let. V dávné minulosti zde nejspíš stála skála s menším otvorem, z kterého se díky zvětrávání vytvořil pískovcový oblouk, pod kterým je prostor vysoký 16 m. Tento přírodní unikát, který je druhým největším útvarem svého druhu na světě (první je Rainbow bridge v USA o rozměrech cca 100x100 metrů), stojí za to shlédnout. Nejlepší výhled na Pravčickou bránu je z okolních vyhlídek, uvidíte odtud nejen bránu, ale naskytne se Vám také výhled do širokého okolí. Spatříte okolní vesnice, část Německa a známý Růžovský vrch.
 
: Tento kamenný most se nachází nad obcí Hřensko v okrese Děčín. Před loňskými povodněmi (v roce 2002) se jezdilo do Hřenska z Děčína po hlavní silnici podél Labe. V současné době je však nutné jet přes okolní obce (Děčín - Ludvíkovice - Kámen - Bynovec - Arnoltice - Janov - Hřensko)
 

 
Odkud název ""Pravčická brána""?
 
Název pochází z němčiny - německy se řekne Pravčická brána Prebischtor , což je název podle poustevníka Prebische, který prý v těchto místech kdysi pobýval. Postupem času se název počeštil na Previšovská a později byla přejmenována na Pravčickou bránu.
 
Pod Pravčickou bránou mezi skalami stojí výletní zámeček Sokolí hnízdo. Tuto zčásti dřevěnou stavbu nechali v roce 1881 postavit Clary Aldringenové. Název dostala díky sokolům, kteří mají v okolních skalách svůj domov a jsou zde často k vidění a zaslechnutí. Kdysi stavba sloužila jako hotel s kapacitou 50 lůžek, dnes je zde restaurace, z jejíž terasy je nádherný výhled do zeleného okolí a v horním patře zámečku je galerie, kde si můžete prohlédnout výstavu fotografií zdejší fauny a flóry.
 
Pravčickou bránu můžete navštívit od dubna do října každý den od 10:00 - 18:00, od listopadu do března pak o víkendech od 10:00 - 16:00
 

 
Soutěsky
 
Po shlédnutí Pravčické brány a nádherného lesnatého a skalnatého okolí z vyhlídek budete navnaděni příjemnou romantickou atmosférou, a je proto na místě navštívit soutěsky na řece Kamenici. K soutěskám dojdete po několikakilometrové cestě lesem. Zdejší stezky jsou značeny, takže se nemusíte bát, že byste zabloudili. Nejprve se projdete údolím říčky. Na dvou úsecích řeky - v Divoké a Edmundově soutěsce Vás čeká romantická plavba na pramicích, kdy při troše fantazie a vtipném výkladu převozníka můžete spatřit ve tvarech skal různé postavy a zvířata.
 
Možnost navštívit soutěsky máte od velikonoc do konce října každý den .
 
Divoká soutěska je otevřená od 9:00 - 17:00
 
Edmundova soutěska od 9:00 - 18:00
 
Vstupné je 50 Kč pro dospělé, 25 Kč pro děti
 

 
Další poklady
 
Soutěsky a Pravčická brána však nejsou zdaleka všechna zajímavá místa v Českém Švýcarsku. V okolí je mnoho dalších : vyhlídek a vyhlídkových míst. Jedním z nich je Mariina vyhlídka na vrcholu Mariiny skály nedaleko Jetřichovic. Tuto malinkou chatičku na kopci můžete spatřit ještě než začnete stoupat poněkud namáhavou stezkou, která Vám zaručí protažení zlenivělých svalů. Námaha je však vykompenzována tím, že trvá jen pár minut. Z této vyhlídky je okouzlující pohled do všech světových stran. Nejkrásnější však prý je navštívit toto místo při západu, popřípadě východu slunce.
 
Dalším romantickým a tajemným až strašidelným místem je Dolský mlýn - zřícenina mlýna v údolí řeky Kamenice nedaleko Vysoké Lípy. Místo je vhodné navštívit v létě i v zimě.
 
Oblast Českého Švýcarska je také velmi vhodná pro cyklistiku. Je zde mnoho tras a navštívení zdejších malebných vesniček je příjemným zážitkem. Pro odpočinek a osvěžení můžete zvolit některou z místních restaurací.
 

 
Mariina vyhlídka
 
V Jetřichovicích na Děčínsku můžete na vrcholku zalesněného kopce spatřit malý domeček s plochou stříškou. Toto romantické místo má název Mariina vyhlídka a pokud máte rádi výšky a chcete se rozhlédnout do okolí z nádherného místa, doporučuji vyšlápnout si těchto pár kilometrů do kopce a Mariinu skálu navštívit.
 
O tomto romantickém místě jsem slyšela nejednou vyprávět a několikrát jsem se o něm dočetla v turistických příručkách. Jednoho slunného dne jsem se rozhodla tuto vyhlídku navštívit. Ze začátku byla cesta příjemně odpočinková, postupně se stávala prudší a namáhavější. Po asi dvacetiminutové túře do prudkého kopce se přede mnou konečně objevily úzké dřevěné schůdky vedoucí k Mariině vyhlídce. S vypětím sil, ale zároveň s novou energií, kterou jsem získala s vědomím, že můj cíl je již blízko, jsem zdolala řadu schůdků, až jsem konečně stanula na vrcholu Mariiny skály. Stálo to za to.
 
Šárka Jančárková

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz