reklama

 
banan webhosting

Fotografujte prostorově - ve 3D

S blížící se dobou dovolených jsme se rozhodli přiblížit vám jednu zajímavou možnost, jak zachytit své letní zážitky. Máte už dost plochých fotografií, kterým chybí hloubka? Mrzí vás, že na vaše fotografie nedokážou naprosto věrně zachytit to, co jste na dovolené zažili? Zkuste dělat prostorové fotografie - takzvané stereogramy. Narozdíl od běžných fotografií v nich nechybí pocit hloubky - a můžete je pořizovat i běžným fotoaparátem. V následujícím příspěvku se podíváme, jak na to.
 
Jednu důležitou věc si řekněme hned na úvod: Nejde o žádnou technologii budoucnosti, fotografovat ve 3D - tedy prostorově - můžete hned - běžným fotoaparátem nebo kamerou. Získané fotografie je pak jen třeba upravit v počítači. Pro prohlížení 3D fotografií je možné použít jednoduché papírové brýle s různobarevnými průzory. Ty lze získat např. na webu 3DJournal (http://www.3djournal.com/002 ), se kterým jsme tuto přílohu připravili. Tam také najdete řadu dalších informací a rad k tvorbě 3D fotografií a 3D obrazů.
 

 
Než začnete
 
Než se pustíme do vlastního fotografování, věnujme tři krátké odstavce úvodu. Za prvé si stručně řekněme, co přesně bude výsledkem našeho fotografování - lidé si pod pojmem prostorový (3D) obraz představují často rozdílné věci. Tak tedy: Zatímco běžné fotografie jsou ploché, 3D fotografie zachycují hloubku fotografované scény. Jeví se proto plasticky. Název 3D je ale trochu nepřesný - ve skutečnosti se jedná o takzvané stereogramy. Objekty na nich vidíte plasticky, ale nemůžete fotografii otočit a na její zadní straně vidět záda fotografovaných lidí. Není to tedy skutečný 3D záznam.
 

 
: Pro fotografování lze použít jakýkoli fotoaparát na film, digitální fotoaparát, videokameru, webovou kameru a podobně. Platí to, co v klasické fotografii: čím lepší přístroj (a fotograf, samozřejmě), tím lepší fotografie. Vyfotografované scény je třeba nějakým způsobem dostat do počítače. U digitálního fotoaparátu a digitální videokamery to není problém, u klasického fotoaparátu budete potřebovat scanner nebo takový fotolab, kde vám vyvolané fotografie uloží na CD-ROM. Spolu s analogovou kamerou lze použít speciální kartu pro počítač umožňující analogový vstup videa. Nejlepší volbou je bezesporu digitální fotoaparát - ty nejlevnější se prodávají již okolo 3 tisíc Kč.
 

 
Získané fotografie potom v počítači upravíte speciálním programem, který získáte na již zmíněném webu 3DJournal (http://www.3djournal.com/002 ). Poznamenejme ještě, že se zde zabýváme tvorbou 3D fotografií metodou Anaglyph (s červenomodrými brýlemi), která je cenově dostupná většině uživatelů.
 

 
Fotografujeme
 
První kroky pořízení fotografie jsou stejné, jako při běžném fotografování. Vyberete si (nebo naaranžujete) fotografovanou scénu. Abyste mohli získat 3D (stereografickou) fotografii, je nyní třeba fotografovanou scénu zabrat ze dvou různých pohledů. Tak, jako byste ji fotografovali nejprve jedním okem a potom druhým. Poté, co tedy uděláte první snímek (například ""levým okem""), fotoaparát (nebo kameru) posunete kousek doprava a uděláte druhý snímek. Můžete použít stativ, ale praxe ukazuje, že to lze pro běžné fotografování zvládnout i bez něj.
 

 
Při prvním i druhém fotografování byste měli držet fotoaparát ve stejné výšce a náklonu. Pokud ho mezi jednotlivými snímky pootočíte, například tak, že bude mířit více k zemi nebo do nebe, případně tak, že bude scéna jinak nakloněná (bude padat doleva nebo doprava), ztížíte si dokončovací práce na 3D obrázku. V případě, že bude pootočení příliš velké, může se stát, že bude vytvoření 3D obrázku v podstatě nemožné.
 

 
Vytvoření 3D
 
Fotografii je poté třeba přenést do počítače a spustit program 3DJournal. Jeho použití je jednoduché. Stačí vlastně mačkat jedno tlačítko na pravém okraji hlavního okna za druhým.
 

 
Prvním tlačítkem nahrajte levou fotografii. Druhým nahrajte pravou. Třetím nechte vytvořit 3D foto. Na výsledném obrázku by měly být patrné původní fotografie s různými modrými a červenými ""duchy"". Protože při fotografování 3D fotografií jedním fotoaparátem bez stativu může dojít k různým nechtěným posunům a natočením, je program vybaven řadou možností úprav. Pomocí šipek nahoru a dolů, doprava a doleva, a tlačítek pro natočení obrázku můžete fotografii zkorigovat tak, aby byl prostorový dojem co nejdokonalejší. Rovněž lze zvolit, zda má být výsledný obrázek černobílý nebo barevný. A pak už zbývá pouze jej uložit...
 

 
Pokud vás možnosti tvorby vlastních 3D fotografií zaujaly, určitě zamiřte na stránky 3DJournalu (http://www.3djournal.com/002 ). Dozvíte se zde mnoho dalších informací a pokud o to budete stát, můžete získat vhodný software, 3D brýle a vlastní 3D galerii.
 
(redakce)


 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz