reklama

 
banan webhosting

Dělejte jen ty nejkrásnější fotografie

Po více než dvou letech se na našich stránkách opět vracíme k tématu Jak dělat krásné fotografie. Tentokrát jsme o příspěvek požádali Lucii Študlarovou, s jejímiž fotografiemi se kromě webů můžete setkat i na několika výstavách. Sama říká: ""Nevím, jestli já jsem ta pravá, abych někomu radila a ukázala tu jedinou správnou cestu. Těch cest je několik, tady je možná jedna z nich. Je to cesta touhy, pokusů a omylů, stovek vyhozených fotek, trpělivosti. Ano, té především."" My věříme, že až se na její fotografie zadíváte, zalíbí se vám natolik, že si s chutí přečtete pár tipů, jak na to.
 

 
Čekání na snímek-
 
: Trpělivost, světlo, oko a koš - to jsou skuteční přátelé fotografa.
 
Nemusíte fotit zrovna luxusní a často dokonalé snímky pro National Geographic, ale i pro svoji potřebu a zálibu se kolikrát načekáte, budou Vás bolet ruce a nohy, taky záda. Ale ta odměna, když je výsledek uspokojivý!
 

 
Oko vyměňte za hledáček-
 
Umět se dívat. To je práce na celý život - učit se koukat kolem sebe. Jen si vzpomeňte, kolikrát se při : chůzi městem díváte do chodníku. Tak se narovnejte, zvedněte hlavu a podívejte se na ty krásné římsy nad vámi. Na to modré nebe nebo šedivé s marně se deroucím sluncem. Dívejte se lidem do tváře, poloh lidské krásy a zajímavostí je tolik. Ať už je to stařenka nebo dítě.
 

 
Nebýt líná/ý-
 
Pokud focení berete vážně, pak tomu budete muset přinášet drobné i větší oběti. Pohodlnost není na místě. Stane se, že budete fotit v mrazu, vedru, ve stísněných prostorách, kde vám bude někdo funět za krkem. V mém případě, abych pořídila snímek z Monument Valley, jaký jsem skutečně chtěla, tak jsem se rozhlídla, jestli nejede auto a lehla si na silnici, z podhledu to bylo fajn, zajímavé. A o to jde. : Nikdo nechce žádnou nudu. Jde vám přece o to, aby se dívající pozastavil, byl zaujatý, začal přemýšlet. Nebo ne? Fotka musí zaujmout, být něčím jiná, zvláštní - skladbou barev, kompozicí, úhlem pohledu, formátem, výsekem. Nebojte se velkých formátů, dělá to divy. Fotka je vaše vizitka.
 

 
Rozhodnost především -
 
Než půjdete lovit snímky, nechejte váhavost střelců doma. Samozřejmě, že záleží na charakteru pořizovaného snímku. Jiné je focení krajiny, kde je poměrně dost času, zrovna tak u statické kytičky a pořizování takového detailu, ale jiné je fotit závody motorek nebo safari. Tady to chce pohotově : nastavovat čas, bleskurychle vyměňovat filmy, objektivy, filtry. Zrovna tak u momentek party, při zachycení zajímavosti atmosféry na vás nikdo čekat nebude. Aby to nebylo jako při focení svateb, kdy se často první manželský polibek musí díky fotografovi a pro úspěšnost (a samozřejmě zalíbení v této činnosti) opakovat.
 

 
Jaké focení mi chutná-
 
Zajímavé, něčím jiné, výjimečné. Krajina, pokud to trochu jde, vytáhnu paty nejen do koutů Čech, ale i : třeba trošku dál. Snažím se podívat na věc jinak, neotřele. Baví mě lidi, detaily - kameny, mušle, kytky, písek, duny, hory. Dále dokument, zaznamenání jedinečného okamžiku, záblesku - ráda blesknu. Mnohdy se snažím něco vyfotit tak, aby to nebylo na první pohled zřejmé, jsem ráda, když se oko diváka musí troch namáhat, hádat, ráda burcuju k představivosti. Budu se opakovat, ale opět - prostě nebýt líná/ý.
 

 
Co mi to přináší -
 
Zatím bohužel ne obživu, ale co není, snad může být. Ne, samozřejmě jde o něco zcela vzdáleného : materii. Dává mi to obrovské uspokojení, když aspoň jedna fotka z filmu je dobrá, když přítomní na vernisáži - profíci i naopak - mají potěšení z toho, co dělám, líbí se jim fotky a znalecky pokyvují, mám radost už jen tím, že přijdou a většinou v hojném počtu.
 
Díky focení se určitě daleko líp umím dívat na svět, všímám si věcí, které obyčejný smrtelník pomíjí. Snad i více chápu - lidi, přírodu, zvířata. Focení je pro mě droga, toužím fotkami sdělit, jak je svět krásný, promyšlený a dokonalý. S focením roste chuť, sotva se něčeho nasytím, přijde další hlad či chuť. : Focení je zrcadlo okolí i mě samotné. Fotka je magie, experiment, i když mohu předpokládat, jak to bude asi tak vypadat s touto clonou a tímto časem, filtrem- Je to krása, je to záhada. Nikdy nevíte, co přijde. Foťák mi nikdy nedá důvod k nudě.
 

 
A co ještě -
 
Pokud vás fotky oslovily a jste lační po dalších, pak je můžete shlédnout na prodejních výstavách v Café Bambus, Benediktská 12, Praha 1 nebo v Livingstone, Vojtěšská 9, Praha 1, příp. na: http://www.bluelemon.cz nebo http://sweb.cz/ls-foto/ .
 

 
Tak dobré světlo!

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz