reklama

 
banan webhosting

Den v sídle prominentů

: Kykuit [čti kajkat] je venkovské sídlo Johna D. Rockefellera Sr., obklopené překrásnou zahradou s magickým výhledem po celý rok na údolí řeky Hudson. Naleznete jej pouhou hodinku jízdy na sever od New Yorku. Postaveno bylo mezi lety 1906-1913 a otevřeno pro veřejnost bylo teprve nedávno. Přístupné je pouze přízemí, koňské stáje s výstavou historických automobilů a přilehlá zahrada se skvostnými uměleckými skulpturami, jež tvoří unikátní okruh, který s průvodcem projdete zhruba za dvě a půl hodinky. 'Velký dům' jak mu členové rodiny říkají, byl trvale obýván čtyřmi generacemi rodiny Rockefellerů až po senátora Nelsona A. Rockeffelera a díky svému postavení uprostřed lesů nad řekou Hudson sloužil jako únikové a odpočinkové místo že shonu Manhattanu, kde rodina trvale žila na 5. avenue.
 
Palác byl postaven v italském renesančním stylu, ale uvnitř nalezneme známky života všech generaci, které zde zanechaly svůj otisk. Okruh začíná u repliky fontány Bůh moře a tři řeky, která byla stejně jako většina části paláce i přilehlé zahrady vytvořena dle předlohy italských originálu z 16. a 17. století. Vstupní hala je vyzdobená v klasickém stylu, doplněna mramorovou podlahou a porcelánovými soškami z dinastie Tang.
 
Vedle několika pracoven, knihovny, místnosti pro dámy, zde nalezneme i hudební místnost, s čínským kobercem z osmnáctého století a kopií lyrického surealistickéhu obrazu od Joana Miroa - Hirondalle Amour (jehož originál věnoval Nelson Muzeu moderního umění v New Yorku), jenž na severní stěně nahradil varhany. V přízemí nalezneme také několik krbu, či tzv. Francouzské dveře, vedoucí k lipové alejí s mramorovým podložím a další spoustu vzácného čínského porcelánu.
 

 
Koberce podle Picassa
 
V polovině 60 let nechal Nelson přebudovat koridor a tunel pod terasou v západním křídle, do té doby k ničemu nevyužívaný a sloužící pouze jako skladiště, na galerii, kam umístil některá skvostná díla moderního umění, že sbírky umístěné do té doby v Newyorském sídle Rockeffelerů na 5. avenue. : Nalezneme zde díla od evropských abstraktních expresionistů až po silné zastoupenou Latinskou Ameriku,'umělecké' fotografie Nelsona a jeho ženy od A. Warhola a vrcholem celé prohlídky galerie jsou nástěnné koberce podle Picassových obrazů. Ty jsou součástí unikátní kolekce osmnácti koberců (z nichž 12 nalezneme v Kykuit) , jejíž projekt byl započat senátorem Nelsonem A. Rockeffelerem v roce 1955. Se svolením samotného Picassa pak byly vytvořeny kopie obrazů vystavených v muzeích po celém světě. Vytvoření jedné věrně napodobeniny na tkalcovském stavu, trvalo okolo osmi měsíců.
 

 

 
Zahrada
 
Zahrada je rozdělena schodišti a menšími altánky do několika části, obohacena o sochy klasického renesančního umění a skulpturami modernismu, odrážejícími a doplňujícími ráz krajiny a výhledu. Vnitřní zahradě dominuje na východní straně Čajový altán vyzdobený freskami od Rafaela a doplněný nábytkem v pompejském a římském stylu.
 
: Téměř na každém kroku nalezneme fontánky, jezírka, či malé bazénky obohacené o postavy a výjevy z dávné mytologie. Je zde I zahrada růží, či japonská zahrada s japonským Čajovým domem, který je pro veřejnost zatím nepřístupný, stejně jako Playhouse s krytým bazénem I tenisovým kurtem. Pro milovníky zahradní architektury je zde další prohlídka - The Garden and Sculpture tour - která zavede návštěvníky do míst, běžné nedostupných při klasickém okruhu. Poznáte místa jako Italskou zahradu, oblast kolem fontány Adama a Evy, či mimořádnou kolekci plastik a sousoší modernismu 20. století.
 
Na závěr bych snad jen doplnil informací pro ty, jež hodlají strávit svoji dovolenou v New Yorku, že je možné podniknout výlet lodi po řece Hudson z Manhattanu, jejíž součástí je návštěva právě zmiňovaného Rockefellerova sídla Kykuit; to může být oddechovým únikem od shonu velkoměsta, při návštěvě Spojených států umožní každému osobně nahlédnout do soukromí jedné z prominentních rodin Ameriky. Další informace naleznete na adrese http://www.hudsonvalley.org .
 
David Zeman

 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz