reklama

 
banan webhosting

Jedete na Šumavu? Vezměte si sebou kolo!

Zatímco v podhůří Šumavy má mnoho značených turistických cest podobu romantických lesních pěšin, o značených cestách v samotném národním parku se to rozhodně říci nedá. Velká část z nich, včetně těch otevíraných pro veřejnost jen v letních měsících, vede po asfaltových, panelových, nebo alespoň jinak zpevněných cestách. Chůze, zvláště s batohem, se tak může stát ne zrovna příjemnou (asfaltu máme všichni dost z města a nemusíme po něm šlapat i o dovolené).
 
Značené cesty přitom nesmíme v národním parku opouštět, takže se nejlepším dopravním prostředkem po šumavských hřebenech zdá být kolo. Zdaleka to nemusí být kolo horské, bez problému postačí i kolo trekingové a nezřídka je na Šumavě vidět i cyklisty na starších silničních kolech (někdy ovšem musí kolo pro přílišné stoupání, nebo horší povrch vést). Několik míst, kam je na kole obtížné, nebo zakázané jezdit, můžete pojmout jako zajímavý cíl zpestřujícího pěšího výletu.
 

 
Další otázkou, kterou byste měli před odjezdem na Šumavu zvážit, je otázka ubytování. Počítejte s tím, že všechny ubytovací kapacity od ubytoven, přes penziony a hotely až k privátům jsou ve střediscích jako Prášily, Modrava, Kvilda, Strážný atd. plně obsazeny. Je tedy nutné, zamluvit si ubytování s dostatečným předstihem.
 

 
Potěšit vás naopak může společný projekt Správy NP a CHKO Šumava a okresních úřadů a obcí okresů Klatovy a Prachatice - Autobusem po Národním parku Šumava 2000. Projekt se snaží poskytnout turisticky atraktivní autobusové spoje mezi horskými obcemi a přispět tak k omezení individuální automobilové dopravy v regionu. V informačních střediscích NP a CHKO obdržíte zdarma letáčky s kompletním jízdním řádem. (Telefoní čísla na něktará informační střediska jsou: Kvilda 0339/43 55 44; Kašperské Hory 0187/58 27 34; Svinná Lada 0339/43 41 80; Rokyta 0187/993 23)
 

 
Závěrem bych rád zhodnotil dvě mapy které jsem na Šumavě užíval. Rozhodně pochválit je třeba letošní aktualizované vydání mapy Šumava - Železnorudsko, Povydří, Churáňov vydavatelství SHOCart s.r.o. Mapa v měřítku 1:50 000 je skutečně praktickou pomůckou, která bude postačovat i náročným chodcům a cyklistům včetně uživatelů GPS, který podporuje. (Praktickou součástí mapy je zvláště v posledních týdnech i plastové pouzdro.)
 
Doporučit naopak rozhodně nelze mapu Šumava - trojmezí (1:50 000) kterou vydala v roce 1998 Geodézie ČS a.s. Nejen, že si mapa místy plete barvy turistických značek a je občas těžké určit podle ní, kde se právě nacházíte, ale například o Strážném se dozvíte, že tam není ani jeden hotel, ale pouze jedna restaurace. Ti z vás, kteří touto hraniční obcí někdy projížděli jistě vědí, že ve Strážném je hotelů, restaurací a pensionů hned několik a jistě by se tam našel i nějaký ten erotický klub- Marně byste naopak hledali v mapě vyznačenou rozhlednu na blízkém vrchu Vyhlídka. Pochválit lze snad jen přehled hraničních přechodů (včetně provozní doby) a výňatek z návštěvního řádu NP Šumava na druhé straně mapy.
 
Luděk Brož

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz