reklama

 
banan webhosting

Tipy pro digitální fotoaparáty

Příchod podzimu a zimy s sebou nese leccos. Stromy v pestrých barvách, exotické dovolené a také Vánoce - svátky, které nás každoročně svádí k tomu, abychom si udělali radost. Možná už právě letos nazrál čas, abyste si koupili (nebo přáli pod stromeček) digitální fotoaparát. Cena těchto zařízení se už dostala na zajímavou úroveň a tak si můžete za částky okolo 10 tisíc Kč pořídit slušný přístroj, který vám může dobře sloužit po několik let. Podle čeho ale vlastně digitální fotoaparát vybírat? O tom bude řeč v následujícím textu.
 

 
Rozlišení
 
Většina lidí se při nákupu digitálního fotoaparátu jako první zaměří na rozlišení. To se dnes udává v megapixelech a znamená množství snímacích bodů, které je fotoaparát schopen fyzicky zaznamenat. Je-li u fotoaparátu uvedeno rozlišení například 1 Megapixel, znamená to, že jeho snímací prvek (CCD) dokáže rozlišit až 1 milion bodů - a pořízená fotografie tak může mít rozlišení například 1024x768 bodů (celkem 786 tisíc bodů - některé body snímače tedy zůstanou nevyužity).
 
: Pokud si fotografie chcete prohlížet pouze na monitoru počítače, je toto rozlišení vcelku vyhovující. Chcete-li z digitálních fotografií tisknout (nebo nechat fotocestou ve fotolabu vytvořit) papírové fotografie běžné velikosti (10x15), doporučuje se rozlišení alespoň 2 Megapixely, výborných výsledků lze dosáhnout s 3megapixelovým fotoaparátem. Fotoaparáty s vyšším rozlišením pak umožňují pořizovat větší fotografie nebo kvalitní zvětšené výřezy. (Důležitá je hodnota tzv. efektivního rozlišení; skutečné (Gross) udává celkový počet bodů, z nichž však část zůstává nevyužita. Také parametr tzv. interpolovaného rozlišení není nijak důležitý - v tomto případě fotoaparát některé body dopočítává a fotografie pak zpravidla působí rozmazanějším dojmem.)
 

 
Další parametry
 
Kvalita fotografie nezávisí pouze na rozlišení, ale také na kvalitě snímacího prvku, jeho citlivosti (ISO, bývá nastavitelná v rozmezí 100 - 400), ostření (focus free se hodí jen pro skutečně amatérské účely, kvalitnější fotoaparáty disponují i několika speciálními ostřícími metodami) a optice vůbec. Velkou roli pro zvládnutí horších světelných podmínek hraje rychlost závěrky i dosah blesku. Chcete-li fotografovat vzdálené objekty, přivítáte optický zoom (použití digitálního degraduje kvalitu obrazu, proto je méně vhodné).
 
Pro fotografování zblízka by měl fotoaparát disponovat slušným makrorežimem. Z parametru ohnisková vzdálenost (pro lepší představu je často uváděn v hodnotách odpovídajících fotoaparátu na kinofilm) zase poznáte, jak velkou část světa před objektivem fotoaparát zabere. Čím menší hodnota, tím větší prostor se vejde do záběru, druhá hodnota (je-li uvedena) zpravidla platí pro maximální zoom (přiblížení).
 
Jednou z velkých výhod digitálního fotoaparátu je možnost okamžitě po fotografování prohlížet fotografii na displeji. Fotoaparáty bez náhledového displeje jsou proto vhodné jen pro ty, kdo mají velmi omezený rozpočet a přitom potřebují přenášet fotografie z fotoaparátu přímo do počítače (tj. nestačí jim klasický fotoaparát). Displej by měl být co největší, s velkým rozlišením, samozřejmě barevný.
 
Při nákupu digitálního fotoaparátu vezměte v potaz i jeho velikost a hmotnost. Čím menší a lehčí přístroj, tím lépe se vám bude nosit. Tyto parametry by však neměly jít na úkor výše zmíněných vlastností. A neopomeňte ani informace o konektorech, kterými lze fotoaparát připojit k počítači (standardem je USB), případně k televizi (evropské verze k PAL, americké k NTSC) a také o médiu, na které ukládá pořízené fotografie. Tato informace pro vás může být důležitá například tehdy, jestliže už nějaká média používáte (v telefonu, PDA apod.) a chcete zachovat vzájemnou kompatibilitu.
 
Přehled nabízených digitálních fotoaparátů i s jejich parametry naleznete na webu http://www.AskCatalog.com , se kterým jsme tento text připravili. (Česká varianta webu se nachází na adrese http://www.AskCatalog.com/002 ). Navíc tu naleznete i rady, jak nakupovat digitální kamery a PDA.
 
(red)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz