reklama

 
banan webhosting

Braňme svoji zemi

:V podobné situaci v jaké jsem dnes my s nákupem stíhaček Grippen byli před druhou světovou válkou naši předci. Ty se nakonec místo mobilní armády rozhodly vybudovat neuvěřitelné veledílo v podobě 1 500 km dlouhého pásu opevnění. Jak nakonec historie ukázala rozhodnutí to zřejmě nebylo zcela správné. Zbyly nám tak pouze další památky, jako je např. i pevnost Dobrošov, kterou vám dnes představíme.
 
Jedním z důvodů, proč ji představujeme právě nyní jsou blížící se volné dny (státní svátky), kdy je kromě hlavního objektu pro veřejnost otevřen i odlehlejší pěchotní srub Jeřáb. Samozřejmě i bez něj se máte při návštěvě na co těšit. Nejprve ale nahlédněme trochu do minulosti.
 
Politická situace se po první světové válce i přes řadu úvah o tom, že se jedná o válku poslední, zhoršovala. Zejména po roce 1933, kdy se moci v sousedním Německu chopilo nacistické hnutí vedené Adolfem Hitlerem, začalo být skoro jisté, že je další vojenský konflikt za dveřmi. A téměř jisté bylo, že tyto dveře leží na hranicích naší republiky, která byla zaražena jako klín do tehdy teprve vznikající třetí říše. Samozřejmě i s ohledem na velikost naší republiky bylo cílem vybudovat obranou strategii ve spoluprací s ostatními potenciálně ohroženými zeměmi. Protože byla naše zahraniční politika orientována hlavně na Francii byl zavrhnut plán na vybudování moderní mobilní armády a raději se nalily miliardy korun do betonových monster podél naší hranice. Vše vznikalo podle vzoru Maginotovy linie ve Francii, ovšem s malým rozdílem - tam potřebovali pouze 400 km na obranu kritického úseku s Německem (který pak němci hravě obešli). My jsem však potřebovali pokrýt úsek o poznání delší 1 500 km, tak aby obepínal celou naši republiku.
 
Ideově začala výstavba v roce 1934, kdy byla poslána malá skupina naši odborníku do Francie na první průzkumy. Pak již vše pokračovalo v rychlém tempu a již 22. prosince 1936 byl vybetonován první pěchotní srub s označením MO-S 8. Touto dobou také vzniklo známé Ředitelství opevňovacích pracích (ŘOP), které dohlíželo na veškeré práce spojené s budování opevnění. Výsledkem práce tohoto odboru byl vznik řady opevňovacích programů. Výsledný třetí, tzv. ""Husárkův konečný program"", z listopadu 1937 počítal s celkovými investicemi ve výši 10 miliard Kč a mělo být vybudováno celkem 1 276 těžkých a 15 463 lehkých objektů. Realizace programu měla proběhnout ve čtyřech etapách, kdy ta první nejdůležitější měla být ukončena v zimě 1941/1942. V dalších třech etapách pak měli být vybudovány další objekty, které měli posílit existující opevnění, případně pokrýt další úseky hranic.
 
:Jak se shoduje řada vojenských historiků, dokončené opevnění by bylo opravdu těžkým oříškem a kombinace lehkých a těžkých objektů mohla být pro nepřítele smrtonosná. Důkazem může být i to, že Hitler nechtěl přímý konflikt riskovat a pomocí mnichovské dohody nás tohoto ochranného krunýře relativně lehce zbavil. Na druhou stranu je však pravda, že po anšlusu Rakouska šlo naše opevnění relativně lehce obejít přes nepříliš chráněnou hranici na jihu země.
 
Po té co jsme takto lehce přišli o pracně a draze budovanou obranu, byl náš osud již zpečetěn. Práce na stavbách byl většinou zastaveny. V průběhu války byla řada pevností zničena (při získávání materiálu - např. kopulí) a ve válečném konfliktu jich použito jen minimálně. Po válce přešly tyto objekty zpět do kompetencí ministerstva obrany. Samozřejmě vojenské strategie se po válce rychle měnily a opevnění ztrácely na hodnotě. To samé platilo i pro pevnost Dobrošov, která byla jako první památka tohoto typu odtajněna a zpřístupněna veřejnosti v roce 1969.
 
I přes svou relativní odlehlost na severu republiky (8 km od Náchoda poblíž stejnojmenné obce) ji navštívilo již více něž 1,25 mil lidí, tedy kolem 45 000 lidí za rok. A co, že zde návštěvníky čeká.
 
Srub N-72 Můstek
 
Jako první vám asi do oka padne srub N-72 Můstek (619 m.n.) - čtyřzvonový oboustranný objekt nejvyšší IV. třídy odolnosti osazený třemi zvony a jednou kupolí s posádkou 42 mužů. Vyzbrojen měl být dvěma protitankovými kanóny (ráže 47 mm vzor 36 spřažené s těžkými kulomety vzor 37), kulometným dvojčetem vzor 37 a dvěma lehkými kulomety na lokální obranu. Srub je situována na vrcholu kopce a měl sloužit jako velitelské stanoviště pro řízení palby ze srubu Zelený.
 
:Vlastní stavba byla zahájeny v červenci 1938. Po týdnu bylo vybetonováno více než 3 130 m3 betonu tak aby tloušťka stěn a stropu byla 3,5 m. O kvalitě odvedené práce svědčí i výsledky prováděných pokusů, které se konaly v roce 1943. Obvodové stěny se nepodařilo prostřelit ani speciálními zbraněmi (výsledek včetně střely můžete vidět na fotografiích). Zajímavé je, že německá armáda před testy kvůli utajení vesnici vyklidila a po ukončení testů všem obyvatelům nahradila vzniklé škody (rozbitá okna apod.)
 
Srub N-75 Zelený
 
Nedaleko srubu Můstek leží dělostřelecký objekt, dominanta a nejmohutnější objekt Dobrošova určený pro 86 mužů. Podle původních plánů měl být vybudován ještě stejný objekt N-76 Amerika. Celkový objem použité betonové směsi je úctyhodných 5 520 m3 a rozměry jsou 46 x 16 m. Protože je to dílo mohutnější než N-72 betonáž trvala o poznání déle - 2 týdny, kdy tloušťka měla být stejná. Výzbrojí měli být tři houfnice ráže 100 mm o dostřelu 11,9 km a tři lehké kulomety. Děla sice nikdy nebyla dodána, ale díky filmařů zde najdete alespoň předpokládanou maketu jedné z nich.
 
Srub N-73 Jeřáb
 
Stranou ležící čtyřzvonový objekt, otevřený jen o státních svátcích. Podle vojenských historiků se jedná o mimořádně technicky zajímavý objekt, který zaujme stupňovitostí objektu, neobvyklým nasáváním vzduchu otvorem v týlové stěna a také šachtou se schodištěm hlubokým 20 m.
 
Podzemí a další objekty
 
Další místo, která asi určitě navštívíte je místní podzemí. Všechny zmiňované objety měli být totiž propojeny řadou podzemní chodeb. Ty však neměli sloužit pouze pro propojení jednotlivých objektů, ale místo zde měli mít i sklady, ubytovny pro mužstvo atd. Dnes zde ale najdete pouze netopýry a také stálou teplotu 6 °C - takže nezapomeňte na teplejší oblečení. Připravte si také dobrou fyzičku, protože po výstupu na Můstek z podzemí bude sípat asi téměř každý.
 
Po dokončení prohlídky těchto ""základních"" objektů pak můžete vyrazit na připravenou naučnou stezku. Kromě řady lehkých objektů můžete navštívit také objekt Březinka, který je opravdovou lahůdkou. Místní nadšenci jej totiž zrekonstruovali a upravili do ideální podoby. Můžete se tak podívat, jak by naše obrana asi vypadala - více informací najdete např. na adrese http://www.geocities.com/Athens/Oracle/4230/Fo.html
 

 
Důležité informace
 
Provozní doba: 1.4. - 31.10., případně individuálně na telefonu 0441/426 047
 
Duben a řijen: 10.00 - 12.00 a 13.30 - 16.00
 
Květen - září: 10.00 - 12.00 a 13.30 - 18.00
 

 
(als)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz