reklama

 
banan webhosting

Svatby, jak je neznáte

Pro jednoho vysněný cíl, pro druhého noční můra. Pro někoho romantický svazek na věky, pro druhého z nouze ctnost. Ačkoli v západní Evropě rok od roku počet sňatků klesá, celosvětově svatby ještě rozhodně nevyšly z módy. A co víc - v řadě zemí si uchovávají svou tradiční podobu nebo alespoň část zvyků a obyčejů, které je doprovázejí. Zvyk přenášení nevěsty přes práh domu zná u nás asi téměř každý, ale co třeba zasypání nevěsty penězi?
 
Evropsko-americká kultura se šíří světem a tak se lze v nejrůznějších částech světa setkat i se zvyky, které doprovázejí její svatby. Nevěsta by podle nich měla mít na sobě něco nového a něco staršího, něco vlastního a něco vypůjčeného. A také něco modrého. Snoubenci by se neměli v den svatby ráno vidět.
 
V Japonsku se sice nevěsty oblékají často podobně jako v Evropě, pro určitou část obřadu (Shinto) se však převlékají do tradičního kimona. V Indii si nevěsty zdobí ruce henou (hnědočervené barvivo). A pravoslavné páry v Rusku jsou při svatbě symbolicky korunovány.
 
V Albánii i v některých dalších balkánských zemích jsou nevěsty ""zdobeny"" penězi, které jim hosté dávají pod čelenku závoje. Ve Spojených státech je zase zvykem přivazovat za auto novomanželů provaz s plechovkami. Ve Finsku tento obyčej také nalezl své zastánce, navíc tu ovšem bývá zvykem, aby na svatbě její hosté platili za to, že mohou tančit s nevěstou a aby se malý chlapec postavil na její lap závoj.
 
Mnohé obyčeje jsou nějakým způsobem svázány se symboly jednoty, lásky a plodnosti. V Mexiku je okolo ženicha a nevěsty natažen provaz, který má symbilzovat jejich sjednocení. V Rusku mají dokonce ortodoxní pravoslavní společné oblečení, v Iránu mají jen svázané ruce látkou. V Maroku jsou zase nevěsty natírány směsí vytvořenou z plodů ovoce (nejčastějí fíků, datlí a vína) - ta má symbolizovat plodnost.
 
Další zvyky jsou spojeny s obdobími před svatbou a bezprostředně po svatbě. Například ve Spojených Arabských Emirátech se nevěsta nesmí 40 dní před svatbou setkat s nikým mimo nejužší rodinný kruh. V některých částech Afriky si pod postel novomanželů porvní noc lehne nějaká zkušená žena, aby jim mohla radit, co a jak. Hůře jsou na tom možná Bengálci, kde spolu novomanželé první noc netráví - a podobně je tomu v čínské provincii Huiang.
 
U nás bývá zvykem nevěstu unášet ze svatební hostiny. Rozbíjet a pak zametat talíř. Nebo rozsypat peníze. Podobných svatebních zvyků je ve všech koutech světa nepočítaně. My, jako cestovatelský server, však ze všech zvyků doprovázejících svatbu jednoznačně preferujeme svatební cestu.
 
(pen, dom, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz