reklama

 
banan webhosting

Hrady, zámky a sokolnictví

Jistě jste se na mnoha hradech a zámcích setkali s ukázkami z výcviku dravých ptáků, které jsou velkým lákadlem pro malé i velké návštěvníky historických objektů. Cvičení ptáci ovšem byli v minulosti cennou součástí majetku hradních pánů. Draví ptáci byli zobrazováni na obrazech s loveckou tématikou, portrétech šlechticů i jako symbol rodového erbu. V následujícím textu vám nabízíme několik informací týkajících se tohoto zajímavého a pro mnohé tajemného sportu.
 
Sokolnictví vzniklo asi dva tisíce let před naším letopočtem na území dnešního Mongolska a Kazachstánu. Do Evropy se dostalo přes přední Indii a blízký východ.
 
Sokolnictví bylo rozšířeno zejména v Anglii, nadšení pro něj začalo však upadat a teprve v roce 1066 začalo opět nabývat na oblibě. V této době se k výcviku využívali orli, sokoli a jestřábi. Výsadou králů byl lov s orlem. Šlechtici směli používat ostatní dravé ptáky. Ten kdo ukradl nebo zabil dravého ptáka byl velmi přísně potrestán.
 
Cvičení ptáci se stávali cennou součástí majetku. Draví ptáci byli zobrazováni na obrazech s loveckou tématikou, portrétech šlechticů nebo jako symbol rodového erbu.
 
S vynálezem střelných zbraní ztratili draví ptáci svoji úlohu při lovech. Začali být považováni za škodnou a tím začalo jejich abíjení. Musejí čelit hrozbě otrav různými chem. prostředky využívanými v zemědělství a také pytláctví v podobě vybírání hnízd. Dnes se podstatně rozšířila jejich ochrana, jsou zakládány stanice na jejich ochranu a po poraněních je tendence navracení do přírody. Ukázky výcviku dravých ptáků můžete v Česku vidět např. na Sychrově, Červeném Kameni, Bojnicích, Oravě apod.
 
Iveta Rausová (soutěžní příspěvek, f1700)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz