reklama

 
banan webhosting

Vyřezávaná pohádka

Před nedávnem jsme se společně vypravili do zámeckého parku zámku Sychrov, dnes navštívíme vlastní zámek. A samozřejmě nevynecháme ohlédnutí do histeria této mimořádné stavby. Zámek Sychrov, nazývaný též vyřezávaná pohádka, jistě patří mezi jeden ze skvostů našich zámků.. Akademie výtvarných umění Bernarda Guebera, zařadila Sychrov mezi nejvýznamnější památky historizujících slohů 19. století (dalšími jsou např. Hluboká nad Vltavou, Hrádek u Nechanic nebo Lednice).
 
Zámek Sychrov leží v severovýchodní části Čech. Historie místa sahá do 15. století. V této době zde byla tvrz. Na jejím místě byl v 16. století vystavěn panský dům, který byl v letech 1690 - 1693 přestavěn na nevelký zámeček, jehož stavebníkem byla rytířská rodina Lamottů Frintroppu. V roce 1740 koupil panství František z Valdštejna, v této době přestává být Sychrov trvalým sídlem vrchnosti. Dnem 30. srpna 1820 se majitelem zámku a svijanského panství stává kníže Karel Alain Gabriel Rohan. Tímto dnem nastává stopětadvacetiletá éra Rohanů na Sychrově.
 
Rod Rohanů pochází z Bretaně a svoje jméno odvozují od hradu Rohan. První zmínky se datují do roku 951. Členové rodu do svých rukou soustředili velký majetek i politickou sílu. Příbuzenské svazky Rohanů jsou spojeny s řadou vládnoucích evropských rodů. K rodovým heslům patří: "Králem nemohu, vévodou nechci být - jsem Rohan". V době Francouzské revoluce se větev rodu Rohan Guéméné přesunula do habsburského soustátí a našla trvalé útočiště v Čechách, německý jazyk přijala jako mateřský.
 
Po druhé světové válce byla nucena odejít zejména do Rakouska a Velké Británie. Hlavním sídlem rodu byl vždy Sychrov. Zámek byl v době zakoupení zchátralý a nevyhovoval požadavkům kladeným na vévodské a knížecí sídlo. První majitel Gabriel Rohan zahájil přestavbu do empírového slohu (dokončena r. 1834). Dnešní podoba zámku se rodila za doby knížete Kamila Josefa Idesbalda Filipa Rohana. Na pseudogotické podobě zámku se podílel architekt Josef Provot, který navázal na návrhy svého předchůdce Josefa Provota. Veškeré práce kníže svěřil místním řemeslníkům. Mezi nimi zaujímal významné místo řezbář Petr Bušek, jeho synové a dělníci z jeho dílny vtiskli zámku jeho neopakovatelné kouzlo ztvárněné do dřeva a odtud je zámek nazýván "Vyřezávaná pohádka".
 
Schodiště, stropy, obložení stěn, nábytek, lustry - vše pocházím z dílny tohoto umělce. Při přestavbě se však zapojili i jiní řemeslníci a jejich dílny - kovář Jan Novák, sochař Emanuel Max a Vincenc Smolík, truhlář Petr Köning, čalouníci, sklenáři, malíři a mnoho dalších. Mimořádná pozornost byla věnována i zámeckému parku a ten byl předlohou pro mnoho dalších arboret (Průhonice, Konopiště). Na přelomu dvacátých a třicátých let 20. století dochází k dalším úpravám zámku. Částečně jsou měněny interiéry zámku, pokoje jsou rozdělovány na menší místnosti, nádherné vykládané stropy od P. Buška jsou zakrývány omítkou, jsou odstraňouvány tapety z tlačené francouzské vepřovice, snímány vyřezávané ozdoby zdí.
 
Po skončení druhé světové války byl zámek konfiskován a stal se státním majetkem. Zámek není udržován a pouze malá část je přístupna veřejnosti. V devadesátých letech dochází k opětovné rozsáhlé rekonstrukci a restaurování exteriérů, interiérů i zámeckého parku. Cílem všech oprav je co nejvíce přiblížit zámek Sychrov do doby jeho největšího rozkvětu - stav z druhé poloviny 19. století.
 
Na rozkvětu zámku má velkou zásluhu jistě i spolek Za zachování Sychrova, jehož hlavní hybnou silou je jedna z dcer posledního majitele zámku. Takže neváhejte a navštivte tento zámek, při prohlídce odložte všední starosti před branou zámku a kochejte se touto vyřezávanou pohádkou.
 
Iveta Rausová (soutěžní příspěvek, f1600)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz