reklama

 
banan webhosting

Zámek, kde se skrývala Mona Lisa

:Blíží se čas dovolených a tak předkládám čtenářům malého průvodce po francouzském zámku Cheverny. Zámek se nachází v kraji Sologne, v oblasti Blois a patří k nejdůležitějším zámkům na Loiře. Zámek a pozemky jsou již sedm století majetkem rodiny markýze de Vibraye. Markýzova rodina sídlí v jednom z křídel zámku a fotografie příslušníků rodiny vás provázejí v mnohých komnatách zámku. Zámek byl původně pevností postavené kolem roku 1500. Z původní zástavby jsou dnes patrné pouze zbytky na místech hospodářských budov.
 
Současný zámek byl dostavěn v roce 1634 Jindřichem Huraultem. Při stavbě byl použit bourský kámen z údolí řeky Cher. V dnešní době je zámek díky tomuto stavebnímu materiálu bílý (kámen stářím tvrdne a bělá). Samotný zámek je zasazený do zeleně rozlehlého parku. Hlavní schodiště zámku je vystavěno ve stylu pozdní renesance a interiér je bohatě zdoben a zlacen.
 
Rozměry pokojů nejsou velké a vzbuzují pocit útulnosti a domácké pohody. K těmto pocitům přispívá i květinová výzdoba interiéru. Většina malovaných stropů a obložení zdí je prací Jeana Moniera. V celém zámku si můžete prohlédnout skvělé tapiserie, mnohé od Davida Tenierse. Nábytek je ze 17. a 18. století. Kuriozitou zámeckých komnat je ložnice Ludvíka IV. "Král Slunce" nikdy do této ložnice nevstoupil, ale dle tehdejších zvyklostí byla v každém zámku, hradu upravena jedna komnata pro případného projíždějícího královského hosta.
 
V parku je postavena oranžerie, zde byla za války šest měsíců ukryta Mona Lisa a další vzácná díla zde přečkala rabování přímo pod nosem ubytovaných německý vojáků. Nejen milovníci lesa a honů navštíví Muzeum myslivosti. Je to obrovská místnost s asi 2000 kusy jeleních parohů, několika hlavami divočáků a dalšími loveckými trofejemi. K lovu patří neodmyslitelně i psi.
 
V zámeckém psinci je proslulá smečka 70 loveckých psů. Ve velkém psinci si můžete psy (feny jsou v oddělených kotcích) nejen prohlédnout, ale přes mříže i pohladit. Lovci se v Chaverny scházejí od poloviny října do dubna. Pro turisty se dvě srpnové neděle pořádají ukázkové hony a lovecké slavnosti. V této době se v okolí zámku ozývají lovecké fanfáry, štěkají psi a je slyšet dusot koní, v noci se pořádají pochodňové slavnosti. Na zámku si jistě přijdou na své nejen milovníci historie, ale i myslivosti, kynologie nebo i návštěvníci, kteří odpočívají v některém příjemném zákoutí parku.
 
Iveta Rausová (soutěžní příspěvek, f1500)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz