Cesta do Malajsie II. - Kota Kinabalu
Ráno krátce před pátou jsme si chytli taxi a to nás dovezlo ke kanceláři MAS (Malajské aerolinky), odkud jel autobus na letiště v Johor Bahru v Malajsii asi 20 km. Letiště v JB vypadá jako nějaké vlakové nádraží, Hlavní v Praze je větší. Pak jsme nasedli na letadlo a letěli jsme asi 2 hodiny do KK.
Na letišti jsme si objednali hotel City Park Inn. Pokoj je mnohem hezčí a má okno do ulice. Ceny v KK jsou oproti Singapuru sice v jiné měně, ale čísla jsou stejná (až na pivo - to stojí 9 RM). Takže víceméně je tu všechno za polovinu.
Po ubytování jsme se šli projít po městě - je hodně maličké, a má asi 200 000 obyvatel. Dá se v pohodě za chvíli přejít. Všude, až na obchoďáky, měli zavřeno (byl 1. Máj). Na večeři jsme si koupili buchty.
A pak jsme si šli popovídat na recepci. Hodně nám toho řekli a recepční (asi i majitel) dost věděl o světě - dokonce si nepletl Česko a Československo, nebo Jugoslávii, jak se nám dosti často stává. Poradili nám, co a jak si máme zabukovat, kde nás nasměrují dál - Později nás taky zkoušel, jestli známe Dvořákovy opery. On je znal-
Dostali jsme taky místní kávu - v hotelu je zdarma. Je hodně silná a moc dobrá. A pak jsme se šli projít. Hledali jsme noční trh, ale už bylo pozdě (23:00), ale narazili jsme na noční rybí restauraci . Všechny ryby a ostatní mořské potvory (krevety, mušle, kraby, -) tam byly živé v nádržích a stačilo jen ukázat, co to chceme. Neměli jsme z toho moc dobrý pocit. A potom už jsme šli spát.
Ráno jsme se šli projít do centra turistických kanceláří. Tam jsme si zabukovali cestu na vrchol Mt. Kinabalu. Vyměnil jsem další peníze (tentokrát s poplatky, ale nijak tragickými), kdo ví, kdy zase narazíme na nějakou směnárnu. Potom jsme si šli najít něco k jídlu.
Po projití pár restaurací jsme nakonec v jedné skončili. Já si dal tofu a Anička rybu. K tofu jsme dostali ještě vývar. A dal jsem si studený čaj a Anička citronádu - kvůli ní ji připravili.
Po obědě jsme odnesli věci na pokoj a vyrazili se potápět na ostrov Sapi. Nejdříve nám nabízeli zpáteční cestu za 60 RM, ale když jsme jim řekli, že včera jsme dostali nabídku za 30 RM, tak po chvíli jsme to ukecali na 40 RM. Ta nabídka z předešlého dne byla jen na půlhodinovou projížďku, ne na dvě cesty. Při vstupu na ostrov nás skásli ještě o 3 RM každého.
No, ale pak jsme se už šli potápět (se šnorchlem). To je nádhera. Chvílemi kolem nás byla třeba stovka drobných rybiček, jindy se na útesu páslo několik desítek různých druhů ryb. Jiné se před námi schovávali mezi kameny, takže pokud jsme je nevyplašili, tak jsme si jich ani nevšimli. Potápěli jsme se asi hodinu, ale vůbec nám to nepřipadlo - tanec ryb na útesu je prostě úžasný.
Večer po návratu jsme se šli projít a najíst na noční trh. Prodává se tam především maso a zelenina. A taky je tam spousta levného jídla. Koupili jme si pečeného tuňáka a chilli kraba s rýží a zeleninou a ananasem. Cestou na pokoj jsme si ještě koupili vodu a nějakou housku. Chtěli jsme taky pivo, ale místní v lahvích neměli. Cca 640 ml stojí asi 9 RM (90 Kč).
Na pokoji jsme zjistili, že ta houska, ač zapečená se sýrem, je sladká. Já se nejdříve nemohl dostat do kraba, ale po chvíli mi to už šlo - odneslo to akorát tričko a kraťasy, jak jsem se ho snažil vehementně rozbít. Krab je nic moc, zato ta rýže s přílohou byla vynikající. Pak jsme si ještě dali pečeného tuňáka - taky nic moc. No, a na závěr zelený zákusek ze sladkých brambor. Byl takový nějaký divný ze začátku, ale pak nám celkem zachutnal.
Kinabalu park
Dne 3.5 ráno jsme vyrazili na autobus do parku. Asi tak 50 m před autobusovým nádražím (parkoviště, ze kterého odjíždějí denně autobusy) nás chytl první náhončí a kam že to jedeme. Pak nám nabídl autobus, který nás tam doveze za 15 RM /osobu. To jsme odmítli. Další nabízel 10 RM, ale my jsme si den předtím zjistili, že jezdí veřejná doprava pro místní lidi za 7 RM. Koupili jsme si lístky a nasedli.
Pak začali nastupovat ostatní cestující se svými zavazadly. Po chvíli se autobus změnil v pojízdnou úschovnu čehokoliv. Pak jsme vyjeli. Autobus zajížděl do chudých čtvrtí a nabíral další cestující. Vždy s patřičným nákladem. Umění v několika minutách překládat celý náklad a nalézt další místo pro nové a nové krabice a pytle se tady asi předává jako součást výchovy. Asi třikrát jsme si mysleli, že autobus je úplně plný, když zase zastavil na další zastávce, rituál přeskládání se opět opakoval. Když už jsme byli tak plní, že i řidič uznal, že další přeskládávání je ztrátou času, zajel do autodílny pro autobusy a celý náklad včetně cestujících byl přemístěn do nového autobusu a dojeli do parku.
Druhý den ráno jsme vstávali v 6:30, zabalili jsme si nejnutnější do baťůžku a šli na snídani. Když jsme viděli, jak jim to trvá, rozhodli jsme se pro sýrové sendviče. Ještě nikdy jsem neviděl takhle vyrábět sendvič! Ty děvenky (jsou tam asi na brigádě) neumí udělat jednoduchý sendvič a každý je v podstatě unikát. Dva sendviče vyráběly 3 dívenky asi 10 minut.
Poté, co jsme dostali ty umělecké sendviče, jsme šli k HQ najmout si průvodce. Byli jsme přiřazeni spolu s maďarským párem k jednomu bláznivému Australanovi. Šel tu horu už po čtvrté. Zaplatili jsme za průvodce a autobus, který nás dovezl k bráně vedoucí ke stezce nahoru (nejdříve se nám ten "komfort vyvezení" nelíbil, ale nakonec jsme byli za to rádi, zvlášť na zpáteční cestě). Takže zhruba v 8:00 jsme vyrazili z výšky cca 1 800 m.n.m. na 6 km výstup do výše cca 3 200 m.n.m.
Výstup
Zpočátku to šlo v pohodě - zhruba tak první hodinku. Pak ale začalo být hůř. No nic, já s sebou mimo kamery (tak 3 kg) a nejnutnějšího vybavení nesl zbytečných 1,5 l vody. Cestou nahoru je totiž zhruba po každém 1 km odpočívadlo s nádrží dobré pitné horské vody. Takže nám trvalo asi tak 2 km, než jsme ji přelili do sebe.
Cesta nahoru jsou v podstatě jedny 6 km dlouhé schody. Pořád se jde nahoru. Něco jako pár kroků po rovině v podstatě neexistuje. Během cesty jsem několikasetkrát proklel vynálezce schodů a přemýšlel proč ještě nedostali Nobelovu cenu vynálezci výtahů či eskalátorů.
Ke všemu jsem pak zhruba okolo 2 800 m.n.m. začal mít potíže s dechem. Mohl jsem jít, nic mne nebolelo, ale nemohl jsem se nadechnout. Jako by plíce přestávaly fungovat. Člověk mohl dýchat , jak zhluboka chtěl, ale nic. Byl to pocit, asi jako když jíte vývar vidličkou a snažíte se co nejvíce zrychlit pohyb od talíře k puse a ono nic.
Nakonec jsme nahoru k chatě dorazili asi ve 12:20. Tam nás dorazily vysokohorské ceny. Pak jsme se ještě procházeli okolo, ale moc se nám nechtělo, vyhřívali se na slunci - nahoře je přece krásně. Bolela nás hlava, a tak jsme šli spát.
Ráno jsme vstávali asi ve dvě ráno. Zašli jsme si na čaj, vzali své maximálně odlehčené batohy (no, s tou mojí kamerou nebylo moc co odlehčovat) a vyrazili na vrchol zhruba ve 2:40. Čekala nás 2,5 km dlouhá cesta do výšky 4 095,2 m.n.m.
Vyrazili jsme po tmě na schody a žebříky mezi kosodřevinou. Nikdo nám předem neřekl, že máme mít baterku (v Lonely Planet ani zmíňka). Naštěstí s sebou jednu nosím. Když jsme se dostali nad kosodřevinu na holou skálu, tak jsme šli už bez baterek.
Skála je totiž z takového šedého šutru (asi žula) a nad námi bylo jasné bezmračné nebe. Chvíli nám svítil měsíc - měl asi tak den do úplňku a když zašel, tak hvězdy. Několikrát už jsem byl někde mimo město, ale něco takového jsem ještě neviděl. Mléčná dráha v celé své kráse! Tolik hvězd!
A pak zase pár kroků a vydýchat. Zhruba v 3 600 m.n.m jsem měl krizi. Dělaly se mi mžitky před očima, batoh byl neskutečně těžký a od žaludku mi taky nebylo zrovna nejlépe. Navíc zima, protivný vítr a já měl všechny věci propocené. Takže když to foukalo, cítil jsem svou ledovou kostru. Nic moc pocit.
Když už začala obloha blednout, dostali jsme se na dohled vrcholu. V člověku se míchaly podivné pocity. Na jedné straně pocit marnosti, že to do svítání nestihne na vrchol a přijde o to nejlepší, a na druhé straně vůle vylézt nahoru za východu slunce, pak taky nemohoucnost nad tím, jak tělo by poslouchalo, ale nemá vzduch a navíc ta zima.
Když vycházely červánky, byli jsme asi 200 m pod vrcholem - posledních a na jedné straně nejhorších 200 m.
Když člověk už vidí vrchol a rudnoucí oblohu, a tak najednou nachází rezervy bůhví kde. Takže má pocit, že to snad nahoru už vyběhne. Stačí však pár prudších pohybů a ono už si tělo řekne o kyslík. Mírně zrychleným pohybem jsme se tedy vybelhali asi tak 5 m po vrchol obsypaný turisty jako my. Bylo asi 5:40 a do východu slunce zbývalo asi 7 minut.
Stihli jsme to! To byl asi první pocit.
Nemá tu někdo náhodou náhradní plíce? To byl druhý pocit. A pak úleva a očekávání každodenního zrození dne. Je to tolikrát obehrané divadlo, a přesto je stále se na co koukat.
S prvními paprsky se taky značně oteplilo - no alespoň najednou všichni měli ten pocit a hromadně si rozepínaly větrovky. Pak nastaly orgie focení - každý přece musí mít obrázek s cedulí, i my.
Sestup
Cestou dolů jsem pochopili, proč se asi jde nahoru potmě. Nejsem si jist, jestli bych to, viděl-li bych to, vylezl. K chatě jsme došli zhruba v 8:15, když z vrcholu jsme odcházeli v euforii v 6:15. Dolů za sluníčka se šlo mnohem lépe. Na chatě jsme si sbalili zbytek věcí a asi v 9:20 jsme vyrazili dolů.
Cestou nahoru jsem se naučil nenávidět schody, ale to jsem ještě netušil, jaká zákoutí nenávist skrývá. První kilometr ještě jakžtakž šel. Ale kolem 3 km to začalo být pěkně kruté. Ztuhly nám nohy, každý krok bolel. Ze schodů jsme už šli bokem. Naštěstí jsou na cestě odpočívadla a směrem dolů se zahušťují. Ke konci se nám nohy začaly plést. Ze schodů jsme šli bokem a opření o zábradlí. Bolel nás už i pouhý pohled na kamenné schody. A taky nás dost deprimovali někteří okolo probíhající - taky sestupující. Nakonec jsme to ale dolů sešli, nic jiného nám nezbývalo.
Dole u brány jsme byli asi ve 13:20. Sedli jsme na autobus, dojeli k HQ, najedli se, osprchovali a šli jsme spát.
Martin Slíva, martin@sliva.cz, http://www.sliva.cz


Comments
Air Jordans
Lately,you resolve locate there's new brand of Cheap Supra Shoes to the go up in the sale on the earth and the derivation at USA.Supra TK Society is in fact tribute of peak folk.To say Air Jordans was a runaway success is an understatement which you will see looking at the way people were prepared to pay steep penalties,ignoring NBA rules,rather than having to play matches without wearing Air Jordan 11.Jordans 11 Cheap was the bright ColorWays in red,white and black that initially caused all the euphoria about Jordan Retro,which was also the reason why the legendary player himself dared the NBA rules.Given the penchant for innovation,the creators of Air Jordan 13 have done it again when the introduced retro 4.
Coach Factory Outlet
This let me that is exciting and
Coach Factory Online
embarrassed. Actually,
I often console myself
Coach Factory Outlet Online
I would have forgotten him
coach outlet
particularly the silver toggle that became the coach outlet hallmark. brass accents from coach outlet online, Because women who can look stylish this summer. Due to the success that Cashin brought coach outlet. then our Coach Outlet store is the Jiminy Cricket of your existence. you'll possess the capability to pay the high expense of any louis vuitton bags. have their own louis vuitton wallet managers and employees. Isn't it frustrating when Air Jordan outlet don't advertise their prices? workmanship of Nike Air Max have won more and more customers'favorite in the world. sac louis vuitton and handbags can be a sizzling hot solution in recent times. louis vuitton sac had been interested in fashion since his early teens. There is no doubt that here beats by dre is the exact place you should visit. If you desire to go to dr dre beats details about it for the reference. The high lead content in ralph lauren uk makes them heavier than standard. In 1912, Coco chanel uk opened her first millinery shop in Paris and in 1913. burberry Group plc (LSE: BRBY) is a British luxury fashion house. Whatever statement you're looking to make with your replica Authentic louis vuitton uk, Before the introduction of louis vuitton s trunks and thus could not be stacked. Louis Vuitton Outlet offers not only the fashion louis vuitton uk, gucci uk is well known by many people. tiffany uk was born in 1971, to parents James Robert Darwish fornia. perfect details of christian louboutin.So come on, do not hesitate. Louis Vuitton Monogram Canvas at the Coach Outlet IPO in October 2000, followed in April 2001 with their remaining, I got the information of Coach Outlet Online from my close friends. Welcome to the Coach Factory Outlet store and Enjoy Shopping Here! Coach Sunglasses particularly the silver toggle that became the coach outlet hallmark.
coach outlet
particularly the silver toggle that became the coach outlet hallmark. brass accents from coach outlet online, Because women who can look stylish this summer. Due to the success that Cashin brought coach outlet. then our Coach Outlet store is the Jiminy Cricket of your existence. you'll possess the capability to pay the high expense of any louis vuitton bags. have their own louis vuitton wallet managers and employees. Isn't it frustrating when Air Jordan outlet don't advertise their prices? workmanship of Nike Air Max have won more and more customers'favorite in the world. sac louis vuitton and handbags can be a sizzling hot solution in recent times. louis vuitton sac had been interested in fashion since his early teens. There is no doubt that here beats by dre is the exact place you should visit. If you desire to go to dr dre beats details about it for the reference. The high lead content in ralph lauren uk makes them heavier than standard. In 1912, Coco chanel uk opened her first millinery shop in Paris and in 1913. burberry Group plc (LSE: BRBY) is a British luxury fashion house. Whatever statement you're looking to make with your replica Authentic louis vuitton uk, Before the introduction of louis vuitton s trunks and thus could not be stacked. Louis Vuitton Outlet offers not only the fashion louis vuitton uk, gucci uk is well known by many people. tiffany uk was born in 1971, to parents James Robert Darwish fornia. perfect details of christian louboutin.So come on, do not hesitate. Louis Vuitton Monogram Canvas at the Coach Outlet IPO in October 2000, followed in April 2001 with their remaining, I got the information of Coach Outlet Online from my close friends. Welcome to the Coach Factory Outlet store and Enjoy Shopping Here! Coach Sunglasses particularly the silver toggle that became the coach outlet hallmark.
mulberry outlet
mulberry outlet
mulberry bags
mulberry factory shop
mulberry uk
mulberry handbags
mulberry sale
Shoulder Bags
Shoulder Bag
Mulberry Shoulder Bag
cheap shoulder bags
Mulberry uk
mulberry sale
Clutch Bags
Clutch Bag
cheap Clutch Bags
Mulberry Clutch Bags
Mulberry uk
mulberry sale
Tote Bags
Tote Bag
Mulberry Tote Bags
Cheap Tote Bags
Mulberry uk
mulberry sale
mulberry alexa
mulberry alexa bag
alexa bags
mulberry bags
Mulberry uk
mulberry sale
mulberry uk
mulberry sale
mulberry bayswater
mulberry bags
mulberry outlet
cheap mulberry handbags
discount mulberry bags
mulberry sale
mulberry uk
cheap notebook
mulberry outlet
cheap mulberry
mulberry notebook
mulberry sale
mulberry uk
mulberry bags
mulberry outlet online
mulberry outlet uk
mulberry outlet
cheap mulberry handbags
discount mulberry bags
mulberry sale
mulberry uk
travel accessories uk
mulberry travel bag
mulberry outlet
cheap mulberry handbags
mulberry sale
mulberry uk
Mulberry outlet
leather bags
mens leather briefcase
mulberry sale
mulberry uk
mulberry bags
holdalls Bags
mulberry uk
mulberry sale
Clutch Bags
Clutch Bag
cheap Clutch Bags
Mulberry Clutch Bags
mulberry uk
mulberry sale
Purses
Mulberry Purse
Purses For Women
Purses UK
mulberry uk
mulberry sale
wallet
wallets for men
mulberry wallet
mulberry wallets
mulberry uk
mulberry sale
Mulberry Bayswater Bag
Mulberry Bayswater Bags
Bayswater Bag
mulberry uk
mulberry sale
Messenger Bags
Mulberry Messenger Bag
Cheap Messenger Bags
Messenger bags
mulberry uk
mulberry sale
Mulberry
Mulberry bags
cheap Mulberry bags
mulberry uk
mulberry sale
Holdall Bag
Holdalls Bag
Cheap Holdall Bags
Mulberry Holdall Bags
mulberry uk
mulberry sale
Christian Louboutin Outlet
Today he employs 420 staff to design Christian Louboutin Outlet Boots. Loubi's Angels, as they are known, work in his factory outside Milan, in his Christian Louboutin Outlet stores across the world (he has 35 in 16 countries, including the UAE)!
Best of all, whichever lucky lady wins this juicy (pun intended) giveaway will get this gorgeous, statement-making bag totally free. Imagine, you could own one of the hottest Juicy Couture Handbags of spring, and actually save that next paycheck for your dream trip to Paris. It seems like a dream, but it could very well be your reality! All you have to do is here, cross your fingers, wish really, really hard… and Juicy Couture Outlet could be you. Giveaway starts on Monday, 3/12 and ends on Sunday, 3/18. Enter Juicy Couture Outlet Online now!
http://www.voguejuicycoutureoutlet.com/
http://www.voguechristianlouboutinoutlet.com/
Casque beats dre
In France, the Casque Beats Dre bring many happiness to music lovers, the Casque Monster deliver best sounds to the world, the same with Oakley Sunglasses can help people to protect eyes, now Cheap Oakley Sunglasses become their necessaries!
http://www.casquebeatsbydrdrefrance.com
http://www.oakleysunglassesonlinecheap.com
LIAO
cheap designer clothing
Now, that's better
cheap designer t-shirts
Come on
polo t-shirts online
Hold on
cheap la martina t-shirts
I agree
cheap louis vuitton t-shirts
Cheer up!
cheap gucci t-shirts
E-Empathy
cheap coogi t-shirts
Cconfidence
china clothes wholesale
Pain past is pleasure
cheap prada t-shirts
the way you move.
cheap designer jeans
Pain past is pleasure
cheap men true religion jeans
I feel strongly that I can make it
cheap laguna beach jeans
Better to light one candle than to curse the darkness.
cheap evs jeans
bring out the secrets of nature
cheap coogi jeans
you would go up high , then use your own legs !
cheap louis vuitton jeans
Getting Things Done.
cheap gucci jeans
A thousand-li journey is started by taking the first step.
cheap clothes
Victory won‘t come to me unless I go to it.
cheap bikini
Man errs as long as he strives.
cheap ed hardy bikini
Victory won‘t come to me unless I go to it.
cheap coogi bikini
An aim in life is the only fortune worth finding.
cheap louis vuitton bikini
For man is man and master of his fate.
cheap lacoste t-shirts
Nothing for nothing.
cheap topout t-shirts
Never, never, never, never give up
cheap Dolce&Gabbana T-Shirts
Victory won't come to me unless I go to it.
wholesale clothes
It's great to be great , but it's greater to be human.
cheap blar label t-shirts
Keep on going,never give up.
designer coats for cheap
All work and no play makes Jack a dull boy.
designer sweater for cheap
God helps those who help themselves
cheap Polo Sweater
I am a slow walker,but I never walk backwards.
cheap lacoste sweater
Keep Going.
cheap air max shoes
be there
beats dr dre Beats By Dre Dr
beats dr dre
Beats By Dre
Dr Dre
Beats headphones
Dr Dre beats
Dre Beats headphones
monster beats
beats by dre studio
beats by dre solo
beats by dre pro
beats dr dre
Beats By Dre
Dr Dre
Beats headphones
Dr Dre beats
Dre Beats headphones
cheap designer handbags
cheap designer handbags Look from length. If you demand accept totes, accept one which hits in a adulatory put on your absolute body, because purses add aggregate for your frame. In case your achievement tend to be large, your purse should appointment your waistline to draw the absorption upward. cheap handbags For those who accept a abundant waist,replica mulberry handbags accept a backpack accepting best straps.