reklama

 
banan webhosting

Poklady skryté za rohem

: Česká republika se každoročně stává cílem statisíců zahraničních turistů, kteří zde obdivují místa, která my sami už dávno míjíme bez povšimnutí. V následujícím textu vám chceme nabídnout nejen pohled na místa, kam se v České republice můžete vypravit za poznáním, ale také pohled zahraničních průvodců na naši zemi.
 
Dobrým vodítkem pro zkoumání, co u nás zahraniční návštěvníci považují za zajímavé, může být seznam památek Unesco. Co v něm najdete?
 

 
Historické centrum Prahy: Bylo postaveno mezi 11. - 18. stoletím. Zahrnuje Staré město, Malou stranu a Nové město, najdete tu velmi známé stavby, jako např. Hradčany, katedrálu Svatého Víta, Karlův most a řadu dalších paláců a kostelů. Zajímavým zdrojem informací je např. http://www.pragensia.cz .
 

 
Historické jádro Krumlova: Je rozloženo na březích Vltavy. Hrad ze 13. století nese prvky Gotiky, Renesance a Baroka. Krumlov je podle Unesca vynikající příklad malého středověkého středoevropského města, jehož architektura zůstala z velké části zachována dodnes (více na http://www.jcu.cz/region/ck.html ).
 

 
Historické centrum Telče: Nachází se na vrcholu kopce. Původní domy byly postaveny ze dřeva, po požáru ve 14. století byly vystavěny z kamene a obkrouženy hradbami. Gotický hrad byl na konci 15. století rekonstruován ve stylu vrcholné gotiky (více na http://www.telc.cz ).
 

 
Poutní kostel Svatého Jana z Nepomuku na Zelené hoře: Nachází se na Moravě, nedaleko od Žďáru nad Sázavou. Stavba vznikla na počátku 18 století a má hvězdicový půdorys. Jedná se o velkolepé dílo architekta Jana Blažeje Santiniho, který se pohyboval mezi neogotikou a barokem.
 

 
Historické centrum Kutné hory: Město vzniklo jako důsledek těžby stříbra v okolních dolech (odtud i název města) a ve 14. století se stalo královským městem. Klenotem gotické architektury je zdejší kostel Svaté Barbory. Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Sedleci (nyní v rekonstrukci), původně gotický, byl v 18. století rekonstruován v barokně-gotickém stylu Santinim. Poblíž katedrály stojí kostelík Všech svatých, v jehož spodní kapli se nachází známá Kostnice. Bližší informace najdete na adrese http://www.kutnahora.cz .
 

 
Oblast Lednice a Valtic: Nachází se na jihu Moravy. Do katalogu Unesca se zapsala díky rodu Lichtensteinů, kteří od 17. do 20. století přetvořili zdejší krajinu v souladu s anglickými romantickými principy. Díky nim je rovněž možno zde obdivovat neogotické zámky Lednice a Valtice (více na http://www.lednice.cz ).
 

 
Historická vesnice Holašovice: Podle Unesco reprezentuje průnik dvou různých architektonických stylů jehož výsledkem je vznik ""jihočekého lidového baroka"". Vynikající zachovalost místa umožňuje pohlížet na Holašovice jako na vzor tradičního venkovského osídlení ve střední Evropě.
 

 
Zahrady a zámek v Kroměříži: Jsou další památkou Unesco, kterou naleznete na Moravě, tentokrát na střední. Zdejší zahrady podle materiálů Unesco hrály významnou roli ve vývoji barokních zahrad ve střední Evropě. Celý komplex je přitom mimořádně zachovalý. (Více na http://www.azz.cz/zamek/cz/index.php ).
 

 
Zámek v Litomyšli: Je příkladem zachovalého stavby s arkádami - architektury, která vznikla v Itálii a odtud se v zajímavých modifikacích rozšířila i do Čech. Zámek v Litomyšli podle Unesca představuje výjimečný příklad renezanční aristokratické rezidence ve střední Evropě. Zámek byl postaven v 16. století a v 18. století do jeho ""výbavy"" přibyly některé prvky vrcholného baroka (viz http://www.litomysl.cz ).
 

 
Tolik tedy materiály Unesco. A jak se k návštěvě České republiky stavějí jednotliví průvodci? Kromě varování před pražskými taxikáři si zde můžete přečíst např. radu, že je vhodné nekupovat místní měnu na černém trhu, protože na něm operuje řada podvodníků a navíc jsou směnné kursy často méně výhodné než v bance. Kromě výše zmíněných cílů je často doporučována ještě návštěva Karlových Varů, Křivoklátu nebo šumavských lesů. Návštěvu naší země doporučují průvodci v létě, ale pro Prahu platí i další doporučení - přijet na přelomu roku.
 

 
My máme rozhodování i návštěvu zdejších památek naštěstí daleko jednodušší - jsou totiž díky velikosti naší země všechny takřka ""za rohem"". Na závěr ještě připojujeme odkaz na přehled otevřených objektů na Moravě pro sezónu 2000 - http://www.pamatky.cz/objekty.htm a hradů a zámků ""zemí českých"" - http://rak.radio.cz/%7Edoctor/places.html .
 
(pen, dom, zahr)


 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz