reklama

 
banan webhosting

Skrytá zákoutí eura

Již jen necelé dva týdny zbývají všem, kdo chtějí alespoň trochu výhodně vyměnit národní měny zemí Evropské Měnové Unie (EMU) za euro nebo jinou platnou měnu. V minulých týdnech již některé banky zavedly na výkup uvedených měn speciální příplatky a zbývající k tomuto kroku přistoupí zřejmě na začátku března. S nástupem eura však vznikají i další problémy: Víte například zcela jistě, kde vlastně platí? Zkuste si tipnout z těchto zemí: Dánsko, Kosovo, Švédsko, Andorra. Hádáte-li na jiné, než druhou a čtvrtou, hádáte špatně. A víte jak se znak eura píše na počítači?
 

 
Kde euro platí a kde ne
 
Členy Evropské unie je patnáct zemí, v nichž dohromady žije takřka 380 milionů obyvatel. Dvanáct z těchto zemí přistoupilo na myšlenku jednotné měny, která se stala stoprocentní realitou k prvnímu lednu 2002 (do této chvíle byla používána pouze pro bezhotovostní operace). Společná měna usnadňuje obchodování mezi zúčastněnými zeměmi a také, samozřejmě, cestování mezi nimi.
 
Často se uvádí, že od prvního ledna platí euro v Belgii, Finsku, Francii, Irsku, Itálii, Lucembursku, Německu, Nizozemsku, Španělsku, Portugalsku, Rakousku a v Řecku. To ale není celá pravda. Euro se používá také ve čtveřici evropských ministátů, v Andoře, Monaku, San Marinu a ve Vatikánu. Situace v bývalé Jugoslávii, konkrétně v Kosovu a v Černé hoře, vyústila postupem času v obchodování prostřednictvím německé marky - i tady tedy od ledna ""platí"" euro.
 
Mimo EMU (tedy Evropskou Měnovou Unii - tuto zkratku doporučujeme zapamatovat, používá se mimo jiné v kurzovních lístcích) zůstávají tři země EU: Velká Británie, Dánsko a Švédsko. Ty si zatím ponechávají vlastní národní měny.
 
V prvních dnech nového roku v uvedených zemích dobíhaly i národní měny. Pokud vás zajímá, kdy přesně se s nimi které země rozloučily, zamiřte na naši tabulku na stránce http://www.bedekr.cz/texty/874.html . A potřebujete-li spočítat, jaký je poměr bývalých národních měn k euru, využijte naši tabulku na http://www.bedekr.cz/texty/875.html .
 

 
Jak vypadá a jak psát jeho znak
 
Bankovky nové měny nesou řadu ochranných prvků, i přesto se však už objevily první falzifikáty. Pokud jste ještě neměli příležitost se s eurem setkat, doporučujeme stránku http://www.cnb.cz/_euro/euro_bankovky_popis_stred.htm , kde můžete nejen spatřit bankovky eura všech nominálních hodnot a současně se seznámit s používanými ochrannými znaky. Euromince naleznete na stránce http://www.cnb.cz/_euro/euro_mince_parametry.htm
 
Euro přináší drobný problém také uživatelům počítačů. Pokud na vašem stole běží novější stroj (s operačním systémem alespoň Windows 98 nebo vyšším, případně Windows 2000), pak znak euro napíšete prostě současným stiskem kláves ALT Gr (vpravo od mezerníku) a E (na novějších klávesnicích je již znak eura u písmene E uveden). Stejně funguje i kombinace ALT a kód 0128 na numerické klávesnici.
 
V horší situaci jsou všichni ti, kdo používají starší operační systémy (DOS, Windows 3.1 apod.). I tady však existují řešení - a zpravidla to funguje tak, že čím je systém novější, tím je řešení jednodušší. Podrobný rozbor tohoto problému přesahuje záměr tohoto článku, výborný návod k řešení však naleznete např. na stránce http://www.pcworld.cz/euro/ .
 
(pen)


 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz