reklama

 
banan webhosting

Tuna zlata zadarmo

:Věřili byste tomu - uprostřed Prahy tuna zlata, zlaté a stříbrné peníze a mnoho dalších cenností a to vše zadarmo? Ano je to pravda, vše je ale bohužel jen na koukání, ani šáhnout si nemůžete.
 
O správnosti tohoto rozhodnutí není pochyb, zlato se přeci jen lehce otírá a z původní tuny zlata by za chvíli nic zbýt ani nemuselo (přiznám se, i já jsem před návštěvou nechal růst nehty nad míru - co kdyby byla příležitost :-) ). Česká národní banka (ČNB) si ovšem ve své nové expozici "Lidé a peníze" dává na takové filuty velmi bedlivý pozor. Ne snad, že by dělala lustrace návštěvníků, ale dostat se na tuto nově otevřenou výstavu rozhodně není lehké. Hlavním problémem je totiž omezená kapacita, kdy na prohlídku expozice může najednou maximálně 34 lidí a je tedy nutná rezervace předem.
 
:Pro ty šťastné je připravena prohlídka historie nejen historie ČNB, ale historie peněz vůbec. Nejprve však musíte shlédnout dva krátké dokumentární filmy o historii toho našeho veledůležitého ústavu - jde o dokument "Česká národní banka - banka své země", ve kterém se dozvíte řadu věcí o této instituci a animovaný filmeček "O bankách a lidech", který se vám banku pokusí přiblížit humornější formou.
 
:Teprve poté vás čeká to hlavní - dveře trezoru se otvírají a vy vcházíte dovnitř. Ale počkat samotný vchod je natolik zajímavý, že přeci jen tak neproklouznete dovnitř. Dveře o váze 30 tun a k tomu zárubně o 114 tunách váhy nemůžete jen tak projít bez pořádné prohlídky - ale pozor nedotýkati se! Dosti ale prohlídky dveří, dostatečně silný autogen s sebou asi nemáte, tak rychle dovnitř, než se dveře zavřou.
 
Zde již čeká 65 vitrín ilustrujících vývoj peněz nejen u nás, ale i ve světě. Samozřejmě hlavní důraz je kladen na naše "experimenty" s penězi. Velice zajímavé jsou i doplňky celé expozice - dotykové obrazovky s programem popisujícím jednotlivé exponáty nebo testér peněz umožňující otestovat pravost vaší aktuální hotovosti. Najdete zde i v nadpisu slibovanou tunu zlata ve speciálně zabezpečené vitríně. Těch pár cihliček by se klidně vešlo ke mne pod stůl...
 
Na závěr jsem si nechal jednu lahůdku, které mě zaujala nejvíce. Hned u vstupu je expozice s historií peněz od prvopočátků a uprostřed leží obrovský kamenný kruh. Ano i to jsou peníze, kdysi používané na ostrově Yap (Federativní státy Mikronésie). Tato kamenná kola měla v průměru až 4 metry a byly těženy na 600 km vzdáleném ostrově Palau. Prostě peníze jak mají být - opravdu tvrdá měna.
 
A abych nezapomněl na malé doporučení - na prohlídku si nechejte dostatek času, peníze jsou fascinující a platíme jimi již dost dlouho a tomu odpovídá i čas potřebný na prohlídku této velice povedené expozice.
 
Informace a rezervace návštěv - http://www.cnb.cz
 

 
(als)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz