reklama

 
banan webhosting

Plaťte za průjezd italskými dálnice už doma

:Jak? Velmi jednoduše: zakoupíte si v CK Autoturist kartu VIAcard, kterou pohodlně uhradíte poplatky za průjezd dálnicemi v Itálii. Karta je opatřena magnetickým proužkem a je v prodeji v hodnotách 50 000, 100 000 nebo 150 000 lir.
 
V praxi máte potom při průjezdu dálniční stanicí dvě možnosti: použít plně automatických výjezdů vyhrazených jen pro karty VIAcard ("uscita riservata VIACARD") nebo výjezdů obsluhovaných pracovníky dálniční stanice.
 
V prvním případě ovšem musíte mít na kartě dostatek financí pro uhrazení poplatku nebo mít v záloze alespoň novou kartu, případný rozdíl totiž nelze u těchto automatických výjezdů uhradit v hotovosti. Přihodí-li se vám to, musíte příslušným tlačítkem přivolat obsluhu stanice. Ta vás vybaví účtenkou, kterou musíte do 15-ti dnů uhradit na servisních místech společnosti Società Autostrade nebo Punto Blu, popřípadě nedoplatek uhradit na speciální poštovní účet.
 
Použijete-li lidmi obsluhovaný výjezd, předložíte VIAcard společně s dálničním lístkem pracovníkovi dálniční stanice, který z karty jednoduše odečte ujetou částku a vrátí vám ji. Vyčerpáte-li finanční prostředky na kartě, můžete rozdíl uhradit v hotovosti nebo použít novou kartou, máte-li ji v zásobě. Přímo v Itálii můžete kartu zakoupit na přepážkách ACI (Automotobile Club d'Italia), na pultech Punto Blu, na dálničních vstupech společnosti Società Autostrade a na mnoha dalších místech. S VIAcard neuspějete pouze na dvou úsecích dálnice: na severozápadě Itálie v úseku Torino - Savona a na Sicílii mezi Sant´Agata - Messina - Catania.
 

 
Kolik investovat
 
Kolik peněz do karty investuje závisí samozřejmě na délce trasy a typu vozidla, ve kterém hodláte po italských dálnicích cestovat. Pro vozidla, jejichž výška přesahuje na přední nápravě 1,3 m se poplatky zvyšují v průměru o 500 lir na jeden placený úsek, cestujete-li s karavenem, počítejte s navýšením dálničních poplatků kolem 30 %. Průměrná cena dálničních poplatků se pohybuje kolem 10 000 lir na 100 km. Pro ilustraci uvádíme ceny některých tras:
 
Terst - Bologna: 25 000 ITL
 
Pisa - Řim:31 500 ITL
 
Rimini - Ancona: 8 500 ITL
 
Milano - Verona: 13 500 ITL
 
Dostanete-li se až k Neapoli, nebudete litovat. Ze Salerma se totiž až do nejjižnějšího cípu dálničních tras kontinetnální Itálie - Reggia svezete zdarma. To platí i pro polovinu sicilských dálnic.
 
Kalkulaci celé vaší trasy můžete jednoduše provést podle údajů přiložené mapky. A ještě připojujeme webovou adresu, kde Autoturist uvádí podrobnosti o VIAcard http://www.autoturist.cz/viacard.htm .
 
(pepa, dom., zahr.)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz