reklama

 
banan webhosting

Pétanque - opravdu přesné koule

:Při cestách zejména do zemí jižní Evropy jste si jistě již všimli jedné podivné zábavy s kovovými koulemi, kterou s velkým zaujetí provozují příslušníci převážně mužského pohlaví na téměř všech náměstích a vhodných rovných plochách. Přiblížit se k nim je téměř nebezpečné.
 
Ano uhodli jste, řeč bude o hře zvané pétanque (čteme "petánk"). Tato zábava je téměř ideální do jižních oblastí, kdy se za panujícího vedra nedá téměř nic jiného dělat. V takový moment se vždy najde vhodný plácek, a téměř každý může ukázat co v něm je - stačí jen hodit svoji kouli blíže k cíli než ostatní.
 
Asi se vám nestane, že by vás místní vyzvali ke hře (jejich rokům tréninku byste stejně jen těžko konkurovali), ale možná si budete chtít na plácku vedle zaházet sami. Abyste nevypadali jako někdo, kdo spadl z měsíce a nebo pokud si chcete vychutnat mistrovství místních borců podívejme se společně do kuchyně této hry.
 
Základní pravidla
 
Jak již bylo řečeno dříve, základem je dopravit vaše koule k cíli blíže než soupeřovi - to je základní a nejdůležitější pravidlo. Další jsou vlastně již nedůležitá a vaši rekreační hru budou více či méně komplikovat:
 
Možné hry
 
- jeden hráč proti jednomu, každý má 3 koule ("Tęte-a-Tęte")
 
- dva mužstva po dvou hráčích, každý 3 koule ("Doubletts")
 
- dva mužstva po třech hráčích, každý 2 koule ("Triplette")
 
:Vlastní hra
 
Hra začíná nakreslením kruhu o průměru 35 - 50 cm a z něj je vyhozen cíl - košonek ("cochonette" - malá dřevěná koule), která musí být po dopadu vzdálena od kruhu v rozmezí 6 - 10 m. Družstvo, které košonek házelo je také na řadě s první koulí (používají se kovové koule o průměru kolem 8 cm a hmotností 700 g). Poté následuje protivník. Od tohoto okamžiku hází vždy ten, kdo je dál od košonku až do okamžiku, kdy je nejblíže a nebo pokud mu dojdou koule. Po odházení všech koulí dochází k měření a za každou kouli blíže ke košonku než soupeř získává mužstvo bod (minimálně tedy 1). Vítěz hry pak namaluje kruh a vše začíná nanovo. Celkový vítězem se stává ten, kdo dříve dosáhne 13 bodů.
 
Házení koulí
 
Asi nejčastější problém je jak kouli správně odhodit. Zde vlastně žádná pravidla neexistují házet můžete klidně jako diskem či oštěpem. Otázkou ovšem je jaké asi docílíte úspěšnosti. Nejčastěji se proto koule hází tak, že ji uchopíte jakoby ze shora a po zamíření švihem odhodíte.
 
Hodit ji můžete např.:
 
- velkým efektním obloukem (někdy se zpětnou rotací) tak aby se koule vzdechem dostala co nejblíže k cíli a zde pokud možno urazila po zemi co nejmenší vzdálenost("la portée" nebo "la plombée")
 
- polovičním obloukem tak aby polovinu dráhy urazila vzduchem a zbytek po zemi ("la demi portée")
 
- hodit podobně jako na kuželkách po zemi ("la roulette")
 
Jak vidíte je to téměř jedno, záleží pouze na vás a terénu, kde hrajete a na cíli - umístit svoji kouli co nejblíže ke košonku anebo alespoň odrazit soupeřovu kouli či košenek přistrčit k nějaké své kouli.
 
Zajímavé odkazy
 
http://petanque.cstv.cz/ - řada informací o pétanque v ČR a pravidla
 
http://www.petanque.org - mezinárodní informace
 
http://www.clicquot.com/entertaining/games/vcpetanque/game.html - možnost zahrát si pentanque virtuálně v prohlížeči

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz