reklama

 
banan webhosting

Concorde: smrt za 9 000 dolarů

Na cestě z Paříže do New Yorku se včera odpoledne zřítilo nadzvukové letadlo Concorde francouzské letecké společnosti Air France. Nehoda si vyžádala 113 mrtvých - 100 cestujících, 9 členů posádky a 4 lidi na zemi. Další lidé na zemi byli údajně lehce zraněni.
 
Stroj se zřítil 2 minuty po startu z výšky přibližně 50 metrů. Místem neštěstí je město Gonesse ležící asi 15 kilometrů severně od Paříže. Letoun se zřítil v blízkosti hotelového komplexu a jen zázrakem nedošlo k vážným zraněním nebo zabití dalších osob na zemi. Příčinou nehody byla zřejmě porucha jednoho ze čtyř motorů. Svědci vypovídají, že z letadla hned po startu šlehaly plameny.
 
Charterový let si objednala německá společnost Peter Deilmann River and Ocean Cruises, která jím měla převážně německé turisty dopravit na luxusní zájezd do Ekvádoru. Tam se měli zúčastnit okružní jízdy lodí.
 
Nadzvuková letadla Concorde bývají považována za nejbezpečnější dopravní prostředek vůbec. Od roku 1969, kdy je Air France a British Airways provozují, nedošlo k žádné vážné nehodě tohoto typu letadla. Přesto se ani jejich lety v posledních letech neobešly zcela bez potíží včetně několika nouzových přistání.
 
V současnosti je v provozu 13 Concordů, obě letecké společnosti však jejich další lety pozastavily. Úterní nehoda uštědřila pověsti těchto luxusních letounů vážný šrám. Dodejme ještě, že cesta Concordem z Paříže do New Yorku a zpět přijde na cca 9 000 amerických dolarů.
 
(pen, dom, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz