reklama

 
banan webhosting

Finská zima

Zima se dá trávit různě: v teple u kamen, s lyžemi na českých horách, před domem u sněhuláka - a nebo třeba v zemi, jíž už její zeměpisná poloha přímo předurčuje k tomu, aby se stala tak trochu symbolem té správné zimy - Finsko.
 
V nejsevernější části Finska, v Laponsku, začíná zima už v říjnu a sníh tu přetrvává až do května. Až 200 dní (nebo spíše nocí) v roce tu můžete spatřit polární záři. Pokud vás zajímá, jaká šance je právě nyní, zamiřte na adresu http://solar.sec.noaa.gov/pmap/pmapN.html , kde žluto-červený pruh na mapě severní polokoule udává, kde právě je tento úžasný přírodní jev ke spatření. A když už jsme u toho světla a tmy - také jedna špatná zpráva: v zimním období slunce stoupá v Laponsku nad obzor skutečně jen na chvilku.
 
Za tou pravou zimou ovšem v tomto období samozřejmě nemusíte až na samý sever. Také střední a jižní část Finska vám nabídne to, co snad od zimy čekáte - sníh, národní přírodní scenérie a možnost sportovního vyžití. Samozřejmě zde můžete provozovat některý i z u nás obvyklých zimních sportů. Nabízejí se ovšem i další možnosti. Co třeba jízdy na saních tažených koňským spřežením? Nebo dáte přednost sobům? Máte raději rybaření na zamrzlých jezerech? Stačí si jen vybrat. A pokud se vám podaří narazit na dřevěnou chalupu, kde vám přímo před očima vyudí čerstvě uloveného lososa, pak vřele doporučujeme!
 
Podrobné informace o jednotlivých finských regionech i o možnostech jejich zimní návštěvy naleznete na (anglicky psaných) stránkách: http://www.finland-winter.com/
 
(pen)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz