reklama

 
banan webhosting

Z historie Tanzanie

Tanzanie je podle socialistické ústavy z roku 1977 federativní republikou s prezidentským vládním systémem. Skládá se ze dvou územních celků - Tanganiky a ostrovů Zanzibar a Pemba. Britské mandátní území Tanganika - do roku 1918 německá kolonie pod názvem Německá východní Afrika - získalo samostatnost v roce 1961.
 
O dva roky později získal samostatnost také britský protektorát Zanzibar. R. 1964 se obě země sloučily do státu Tanzanie, který patří do Britského společenství. Tanganika patří k nejstarším osídleným územím. Vykopávky na severu země dokazují, že tu už před třemi a půl milióny let žily lidské bytosti.
 
Ve starověku tu sídlily kmeny Nama a v 1. stol. před Kr. se sem nastěhovaly ve více vlnách bantuské kmeny. Pobřeží dnešní Tanzanie bylo už ve starověku součástí východoafrického dálkového obchodu s Arábií a Indií. Významnou úlohu přitom hrály ostrovy Zanzibar, Pemba, Mafia a Kilwa, ležící před pobřežím.
 

 
Centrum obchodu s otroky
 
Zanzibar se rozvinul na největší překladiště obchodu s otroky ve východní Africe. Na pobřeží a ostrovy přicházeli v 7. stol. kolonizátoři z jižní Arábie a Perského zálivu. V 10. stol. založené město Kilwa si podmanilo další města na pobřeží a stalo se hlavním městem afrického sultanátu, který se ve 12. až 13. stol. rozprostíral až po území dnešního Mosambiku. V tomto období se rozvinula bantusko-arabská smíšená kultura a smíšená řeč svahilština, která je dnes úředním jazykem Tanzanie.
 
R. 1503 dobyli sultanát a ostrov Zanzibar Portugalci, vytlačení v 17. stol. Araby. R. 1741 založil Ahmad ibn Said, imám (náčelník) z Maskatu (Omán), dynastii, která vládla na Zanzibaru až do r. 1964. Ze Zanzibaru pronikli v polovině 19. stol. první Evropané do Tanganiky. R. 1885 dostala Německá východoafrická společnost císařskou ochrannou listinu, která na ni přenášela výkon suverenity v Tanganice. R. 1888 získala společnost od zanzibarského sultána pobřeží území Tanganiky.
 
R. 1891 převzalo Německo správu patronátního území (kolonie) Německé východní Afriky poté, co se r. 1890 helgolandsko-zanzibarskou smlouvou dohodla s Velkou Británií o vymezení svých zájmových sfér (Zanzibar se stal britským protektorátem).
 
Po I. světové válce se Německá východní Afrika rozdělila: Portugalsko získalo pás území na jihu, Rwanda-Urundi se stala mandátním územím Společnosti národů pod belgickou správou, největší část (Tanganiku) převzala Velká Británie. Po 2. světové válce se Tanganika dostala pod poručnickou správu Velké Británie s podmínkou, že po určité době se země stane samostatnou. R. 1954 založil Julius Kambarage Nyerere Tanganický africký národní svaz (TANU) zaměřený na boj za nezávislost.
 

 
Cesta k nezávislosti
 
R. 1960 získala Tanganika nezávislost na Velké Británii a stala se monarchií v čele s britským panovníkem. Prvním ministerským předsedou se stal Julius Nyerere. Když se r. 1963 země vyhlásila republikou, Nyerere se stal jejím prezidentem. R. 1963 uznala Velká Británie samostatnost zanzibarského sultanátu. Už r. 1964 došlo k převratu levicově orientovaných afrických nacionalistů, kteří vyhlásili lidovou republikou Zanzibar a Pemba. R. 1964 se Tanganika a Zanzibar pod vedením prezidenta Nyerereho spojily do Sjednocené republiky Tanganiky a Zanzibaru, od října 1964 do Tanzanské sjednocené republiky. Ještě v témž roce byl stát přejmenován na Tanzanii. R. 1967 byla přijata deklarace Cesta k socialismu, rozvojový program, který se však uskutečnil jen zčásti.
 
R. 1977 se sloučily jednotné strany obou částí země do Revoluční strany Tanzanie (CCM, Chama Cha Mapinduzi) vedené předsedou Nyererem. Když r. 1978 ugandské jednotky obsadily pohraniční území, došlo k ozbrojenému konfliktu. Tanzanské jednotky obsadily hlavní město Ugandy Kampalu a sesadily prezidenta Idiho Amina Dadu. R. 1985 po 23 letech vystřídal ve funkci hlavy státu Julia Nyerereho Ali Hasan Mwinyi. Nyerere zůstal předsedou jednotné strany obou částí státu založená r. 1977. Tanzanie od začátku 80. let zápasí s hospodářskou krizí. R. 1992 byl v zemi obnoven politický pluralismus.
 
Michal Sláma (soutěžní příspěvek, f6200)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz