reklama

 
banan webhosting

Rhodos - nejen pláž a bazén u hotelu

Ostrov boha slunce Helia, kolos Rhodský, Johanité a možná ještě mnoho dalšího vás napadne při vyslovení jména tohoto malého ostrůvku, který je omýván jak Egejským, tak i Středozemním mořem. Rhodos. Spojení Egejského a Středozemního moře je vidět u stejnojmenného hlavního města ostrova, kde se na moři vytváří linie směrem k pořeží Turecka. Právě ta rozděluje tmavé Egejské moře od světlejšího Středozemního.
 
: Západní pobřeží Egejského moře je dost větrné, vyznačuje se převážně neutěšenými, dlouhými, nudnými a kamenitými plážemi a i hustota obyvatel je poměrně malá. Protože zde není téměř žádná přírodní či kulturní pozoruhodnost, snad jen městečko Kamiros s antickými vykopávkami, je zde i málo turistů.
 
Pod hlavním městem ostrova se nachází městečko Ilayssos. Je jedním ze tří měst založených syny boha slunce Helia. Nad Ialysos vede asfaltová cesta na návrší Filerimos, kde stojí Kříž svaté trojice. Filerimos je porostlý borovicemi, kterých si místní obyvatelé velice váží, a proto je 24 hodin střežen hasiči. Vjezd nahoru je povolen pouze do 20,00 hod, aby někoho nenapadlo zde dělat táborák a oni by o ten zalesněný kousek půdy, které je zde pomálu, přišli. Do ramen kříže, která jsou vlastně jako obrovská vana, lze vystoupat točitým schodištěm. Z ramen kříže je pak překrásný výhled po pobřeží, až k hlavnímu městu ostrova i do vnitrozemí. Působivý je zde západ slunce, který vše barví dozlatova. Naproti kříži stojí malebná Ialyssoská akropole.
 
Nejjižnější cíp ostrova, mys Prassonisi, je z poloviny vojenskou základnou, ale pláže jsou zde krásné s jemným žlutavým pískem.
 
Východní pobřeží u Středozemního moře to je něco jiného. Střídají se zde strmá holá skakliska s olivovými háji, pobřeží je členité plné zálivů a výběžků, písečné pláže střídají kamenité. Plno rušných městeček, palmové promenády a samozřejmě plno turistů. Nachází se zde i hlavní turistické zajímavosti, jako starobylé lázeňské městečko Kalithea - účinnost léčivých pramenů potvrdil již Hippokratos, nejkrásnější město ostrova Lindos se svou akropolí a podobná lákadla k návštěvám a prohlídkám.
 
I přes množství turistů je zde možné najít opuštěná zákoutí a pozorovat mořský život pouhým okem. Mnoho různých rybek, prohánějících se kolem nohou, mořské ježky, krabi, ojediněle lze spatřit i zvědavou chobotnici.
 
: Ve vnitrozemí ostrova se nachází známé a hojně navštěvované ""Údolí motýlů"", kam si přilétají odpočinout hejna nočních motýlů Harlekýna čtyřtečkovaného. Ve vnitrozemí se nachází i nejvyšší hora ostrova Atavyros se svými 1245 metry nadmořské výšky, bývalé lázně sedmi pramenů Epta Piges a zajímavý je i vykotlaný staletý platan, který nabízí svůj objemný kmen ke vstupu a fotografování.
 
Poblíž Archipoli je malebný malý pestrobarevně zdobený kostelík, nad který vede naučná stezka. Cesta trvá kamenitým terénem zhruba 20 min a je lemována všemožnou flórou. U každého druhu je pak informativní tabulka, kde je uveden latinský název dřeviny a země nebo oblast původu. Když budete mít štěstí, uvidíte se zde vyhřívat tzv. rhódského draka, asi 30 cm dlouhou, zavalitější, šedočernou ještěrku. Pohled z výše na krajinu je pak odměnou za malý nenamáhavý výstup. Naučná stezka pokračuje i směrem na druhou stranu do údolí říčky Loutanis.
 
Iva Kovárníková (soutěžní příspěvek)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz