reklama

 
banan webhosting

Kolik stojí krásy Itálie

Itálie je jedním z častých cílů českých milovníků cestování, moře, slunce, ale třeba i hor. Ať už zamíříte na sever do Alp, na jih na Sicílii, dáte přednost kulturnímu zážitku v podobě Benátek, Pisy či Říma, nebo se prostě pojedete podívat do nějakého ""bezejmenného"" místa s dostatkem slunce a pizzérií, vždy narazíte i na druhou stranu mince - na okamžik, kdy budete muset někde něco zaplatit. Na kolik co přijde?
 
Nejdříve připomeňme, že místní měnou je lira a drobné se vzhledem k hodnotě jedné liry nepoužívají (přibližná pomůcka praví, že 1 000 lir má hodnotu asi jedné německé marky). Při nakupování je třeba si uvědomit, že se ceny výrazně liší podle místa, kde nakupujete. Nápoj nebo nanuk koupený na pláži může přijít na několikanásobek sumy, kterou zaplatíte v obchodě. V turistických centrech je pak pochopitelně dráže než mimo ně.
 
A kolik tedy konkrétně dáte např. za potraviny? Běžná cena chleba se pohybuje (po přepočtu) mezi 25 a 40 Kč, za 1,5 litru vody můžete dát 15, ale třeba také 22 korun. 10 deka sýra přijde na cca 40 Kč, u ovoce lze zaznamenat velké cenové výkyvy a v podstatě se dá říci, že vyjde stejně nebo o poznání dráž než u nás. Za levný oběd v (levné) restauraci dáte okolo 200 Kč, v lepší počítejte s dvoj až trojnásobkem. Půjčení auta na jeden den přijde minimálně na 2 200 Kč. V Itálii jsou k jídlu oblíbená vína, která pořídíte už od cca 50 Kč za litr (levné stolní víno), pokud jste na sladké, potom jistě neopovrhnete sladkými (dolce) šumivými víny v přibližně stejné ceně (za 0,7 litru).
 
Pokud budete při cestě po Itálii využívat veřejnou dopravu, lze podle průvodců doporučit jak autobus, tak vlak. Výběr bude záležet na vašich časových požadavcích a na cíli cesty - do mnohých míst se totiž dostanete pouze autobusem.
 
(pen, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz