reklama

 
banan webhosting

Před cestou do Francie

Snad každý touží poznat zemi, která ho něčím zajímá. U mě tuto výsadu získala Francie. Zajímá mě její historie, osobnosti, památky. Takže jsem si u nejmenované CK zakoupila poznávací zájezd "Zámky na Loiře" a 11. září letošního roku vyrazila poznat to, co se během jednoho týdne poznat dá. V následujícím textu vám nabízím své zkušenosti i řadu praktických rad.
 
Francouzská republika je největší západoevropskou zemí. S přilehlými ostrůvky a ostrovem Korsikou zaujímá rozlohu 551 695 km2. Francie je rájem turistů. Má teplé moře i bouřlivý oceán, ostrovy, písečné pláže i duny, nížiny i pahorkatiny, velehory s věčným sněhem a ledovci, vyhaslé sopky, unikátní jeskyně a řadu dalších turisticky zajímavých míst. Stejně jako příroda je různorodé i podnebí podle polohy území, na kterém se nalézáte. Francie má dostatek vody, Rhona stéká z Alp, nejdelší je Loira - 1 000 km.
 
Rostlinstvo a živočišstvo je na většině území podobné našemu. Přímořské oblasti jsou typické světem mořských živočichů. Ve Francii žije asi 57 mil. obyvatel, 85% tvoří Francouzi (přímí potomci Keltů), 15% jsou potomci Španělů, Italů, Poláků a Rusů. Dále je zde zastoupena imigrace Severoafričanů (Alžír, Tunis, Maroko).
 
V Paříži jsou silně zastoupeni černoši z bývalých fr. kolonií. Úředním jazykem je francouzština, na Korsice se mluví korsičtinou (jedná se o druh italského dialektu francouzštiny). Hospodářství je velmi vyspělé, v zemědělství je Francie soběstačná. Ve velké míře je zde rozvinuto vinařství a ve výrobě potravin vede výroba sýrů (ovčí, kozí...).
 

 
Praktické rady
 
Tady vám nabízím několik praktických poznatků, snad budou pro někoho pomocí před cestou:
 
Minimální předepsaná platnost pasu je 2 měsíce od překročení fr. hranic po ukončení pobytu. Je dobré si nechat na hranicích vyžádat vstupní razítko vzhledem ke kontrolám oprávněnosti pobytu. Bezcelně je povolen dovoz předmětů osobní potřeby (200 cigaret, 500 g kávy, 60 ml parfému, 2 fotoaparáty a deset filmů, 1 kamera a deset filmů, 1 dětský kočárek, apod.). Maximální dovoz benzínu v náhradním kanystru je 10 litrů.
 
Maximální povolená rychlost v obcích je 50 km/hod., mimo obec 90 km/hod., dálnicích 130 km/hod. Povolený obsah alkoholu je 0,5 promile.
 
Obchody jsou obvykle otevřeny od 10,00 do 19,00 hodin. Ve velkých městech do 22 hodin.
 
Pro nákupy jsou výhodná velká nákupní střediska (Leclerc, Monoprix, Cora, ...) Ceny některých potravin: bageta od 4,50 FRF, 2l džus 8 - 15 FRF, 2l COLA od 8 FRF, plechovka piva 10 FRF, 1,5 l stolní vody 2 FRF, víno (dle kvality) 0,7 l od 12 - 50 FRF, sýry dle druhu za 100g od 10 - 25 FRF, grilované kuře celé 25 FRF, oběd- menu /předkrm, hl. jídlo, sýr, dezert/ od 65 FRF - 200 FRF. Pohlednice stojí od 1,50 - 2 FRF, velikost pohlednice A4 stojí 10 FRF, známka do ČR 3,80 FRF. Doručení pošty do ČR trvá asi týden.
 
Pohlednicová leporela stojí asi 20 FRF, levněji nakoupíte od pouličních, většinou černošských prodavačů. Tady přijdou upomínkové předměty asi na polovinu oproti stánkovému prodeji. Vstupenky do zámků a ostatních památek se pohybují od 18 - 60 FRF.
 
Pokud můžete využívejte nákupu skupinových vstupenek, zde se dá pár franků ušetřit. Poplatek za WC (pokud není "entrée libre" - zdarma) je asi 2FRF.
 
Na rozdíl od většiny našich zařízení je zde čisto. Francouzi neradi hovoří cizím jazykem. Ocení však vaši snahu domluvit se, byť i velmi lámaně francouzsky. Takže "bonžúr" při vstupu je oceněno milým úsměvem a " sil vu plé" otevírá brány jejich ochoty pomoci vám. A Pokud navrch vykoktáte "ž n' parl pa fransé" budou se snažit do domluvy zapojit všechny končetiny. Takže se i docela pobavíte zdařilým mimickým vystoupením. U několika prodavačů jsem se setkala se snahou domluvit se rusky. Mohu vás ubezpečit, že jsou to milí, laskaví lidé a Francouzi jsou galantní tak, jak si je mi ženy představujeme. Při domluvě, zejména o ceně, se mi osvědčilo mít při ruce tužku a papír. Také slovník s několika základními frázemi typu "hledám", "kde je", " kolik stojí" je velmi užitečný. Takže vzhůru do sladké Francie.
 
Iveta Rausová (soutěžní příspěvek, f900)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz