reklama

 
banan webhosting

Porto 2001 - Evropské město kultury

Když se řekne Porto, každému se hned vybaví portské víno, ale třeba také korek, který se na severu Portugalska zpracovává, nebo nádherné zelené přírodní scenérie.
 
V lednu 2001 byla v Portu slavnostně zahájena akce s názvem "Porto 2001 - Evropské město kultury" v rámci které se ve městě a jeho blízkém okolí uskuteční 458 akcí. Včetně repríz je počítáno s více než 1 000 kulturními představeními. Akci řídí společnost Porto 2001, jejíž ředitelkou je paní Teresa Lago. Můžeme říci, že město má doslova vřít kulturními akcemi, od těch lidových v ulicích až po erudované přednášky, od kin po nová média, od opery k rocku, od loutek ke klasickému divadlu, od minulosti po budoucnost, od Porta k Rotterdamu.
 
Vztah Porta a Rotterdamu je velmi důležitý. Vzájemná kulturní výměna osloví obyvatelé Porta i návštěvníky z Portugalska či zahraničí téměř na každém kroku. Jedním z příkladů může být také výstava "Post Rotterdam", jejímž námětem je retrospektiva procesu obnovy města Rotterdamu od války do současnosti, opera "Melodias estranhas" s libretem holandského autora Gerrita Komrije a hudbou portugalského skladatele Antónia Chegas Rosy.
 
Slavnostní zahájení celé akce proběhlo opravdu velkolepě: multimediální představení plné barev, zvuků a světel zakončené obrovským ohňostrojem nad řekou Douro (japonská produkce). V Muzeu současného umění byla zahájena výstava "In the Rough", na které je možné obdivovat díla nejvýznamnějších světových malířů. Výstavu zahájila holandská královna Beatriz a portugalský prezident Jorge Sampaio.
 
O uspořádání Porta 2001 bylo rozhodnuto 28.5.1998 v Lucemburku. Často se mluví o tzv. pyrenejském kulturním trojúhelníku Santiago di Compostela (2000), Porto (2001) a Salamanca (2002). Počítá se s oživením kulturního dění ve městě, důležité je také rozvíjení portugalsko-holandských vztahů a výměny mezi umělci.
 
Byly naplánovány také urbanistické změny ve městě: nové osvětlení, opravy domů, vytvoření záchytných parkovišť, rekonstrukce historického centra. To vše se postupně realizuje. Hlavním projektem je Casa da Música (Dům hudby), který navrhl holandský architekt Rem Koolhaas. Má tvar krystalu s velkými panoramatickými plátny.
 
Více informací naleznete na adrese: http://www.porto2001.pt
 
Kateřina Kutnohorská

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz