reklama

 
banan webhosting

Seychely, jak je možná neznáte

Seychely jsou podle ústavy z r. 1979 republikou v čele s prezidentem a patří do Britského společenství. Území státu zahrnuje 92 ostrovů v Indickém oceánu severně od Madagaskaru. Vláda realizuje socialisticky orientovanou politiku.
 
Seychely objevili počátkem 16. stol. Portugalci. Po obsazení Francií r. 1774 se staly předmětem sporu mezi Francií a Velkou Británií. R. 1810 ostrovy anektovala Velká Británie a r. 1814 je po pařížském míru získala jako kolonii. R. 1903 získaly ostrovy statut samostatné korunní kolonie (do té doby byly součástí kolonie Mauritius).
 
R. 1964 přeložily USA se souhlasem Velké Británie pozorovací stanici na sledování umělých družic ze Zanzibaru na ostrov Mahé, čímž se zvýšil vojensko-strategický význam Seychel. R. 1965 se ostrovy Aldabra, Farquhar a Desroches od Seychel odtrhly a společně s Čagojskými ostrovy se přičlenily k britské kolonii British Indian Ocean Territory. Britská vláda je na padesát let pronajala USA k vojenským účelům.
 
R. 1976 uznala Velká Británie Seychely jako samostatnou republiku. Po pádu prvního prezidenta Jamese Richarda Manchama převzali r. 1977 moc socialisté pod vedením France-Alberta Renéa. Jedinou politickou stranou se podle nové ústavy z r. 1976 stala socialisticky orientovaná Pokroková fronta seychelského lidu (SPPF). R. 1991 byl v zemi oficiálně obnoven politický pluralismus. R. 1992 se po 16 letech konaly první volby za účasti většího počtu stran. Zvítězila vládnoucí SPDF a prezident René.
 
Hospodářství země bylo oslabeno poklesem ceny kopry, která je hlavním vývozním zbožím Seychel. Obyvatelstvo Seychel je podle barvy pleti a kulturních tradic velmi různorodé, kromě Afričanů (zde narozených) tady žijí Evropané, Indové, Číňané a Malajci.
 
Michal Sláma (soutěžní příspěvek, f3100)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz