reklama

 
banan webhosting

Odblokujte svou kameru

Následující článek se poněkud vymyká tomu, na co jste na Bedekru zvyklí. Navazuje na text Kamery za hubičku a přináší několik poznatků o tom, jak můžete svou novou digitální videokameru rozšířit o velmi důležité funkce - mj. o DV-in.
 
Jen pro zopakování: V současné době jsou na trhu pro běžného spotřebitele k dispozici analogové kamery (např. Video8, VHS-C) a digitální videokamery (Digital8 a MiniDV). Při koupi nové kamery již až na výjimečné případy nemá smysl uvažovat o kameře analogové - nabízí totiž zpravidla horší záznam a zbytečně komplikuje (a prodražuje) střih na počítači. Přitom cenový rozdíl mezi nejlevnější analogovou a nejlevnější digitální kamerou činí cca 7 tisíc Kč.
 
Levnější digitální videokamery ovšem mají jeden zásadní nedostatek: umožňují sice pohodlné přehrání videa do počítače (prostřednictvím jakékoli laciné FireWire/IEEE1394 karty do 2 tisíc Kč), ale chybí jim opačná funkce - nahrání nastříhaného obrazu zpět do kamery (např. kvůli dalšímu přehrávání nebo pro snadné kopírování na běžné videokazety). Tento nedostatek je naštěstí většinou možné relativně snadno odstranit. Současně je zpravidla možné přidat videokameře i další funkce.
 

 
Jak to je
 
Z teorie snad jen tolik: Funkce DV-in je u většiny kamer zablokována softwarově, stačí tedy pouze přepsat několik míst v paměti přístroje. Aby to však nebylo tak snadné, je většinou třeba současně změnit kontrolní součty, aby se kamera při příštím zapnutí nezablokovala.
 
Provedenými změnami se můžete připravit o záruku - nezbývá tedy než doporučit před případnou návštěvou servisu uvést vše do původního stavu. Nicméně odblokováním kamery se podle mého názoru nedopouštíte ničeho nelegálního - jde o váš přístroj a vy jej pouze upravujete tak, aby vám jeho funkce více vyhovovaly.
 
Následující text vychází z mých vlastních zkušeností - a pokusím se vás tedy upozornit na zádrhele, se kterými se můžete při této činnosti setkat. Osobně jsem odblokovával kameru Sony TRV8000, podobným způsobem však lze postupovat i u jiných kamer Sony i dalších výrobců (Panasonic, JVC apod. - byť zde je třeba použít jiný kabel i software). Proto přikládám řadu odkazů na stránky, které se odblokování podrobně věnují.
 
Pokud nejste alespoň trochu technicky zdatní, doporučuji nechat provést odblokování u odborníků - nejlépe v nějakém servisu. Připravte si ale částku cca 1 500 - 2 500 Kč.
 

 
Pozor! Pokud se rozhodnete provést odblokování své kamery, činíte tak na vlastní riziko! Zde uvedený popis slouží pouze ke studijním účelům. Autor ani vydavatel tohoto textu nemůže nést žádnou odpovědnost za případné škody, které vám postupem zde popsaným vzniknou.
 

 
Co je třeba
 
Za prvé - kabel pro propojení PC a konektoru LANC v kameře. K tomu je třeba: 1 konektor CANON 25 k zasunutí do paralelního portu (nejlépe s krytem), 2,5mm stereo jack a tranzistor BS170 (pro paralelní port v režimu EPP/ECP, nastavuje se v BIOSu PC). Schéma zapojení (i s vysvětlením dalších možných variant) naleznete např. zde: http://www.sps.volyne.cz/set1394/anin/adapter.html .
 
V diskusních skupinách na Internetu jsem se setkal s varováním, že někdy sestavený kabel nemusí fungovat z jednoho velmi zvláštního důvodu: že jsou totiž některé 2,5mm jacky kratší, než je třeba. Osobně jsem na tento problém nenarazil, nicméně ho mějte na zřeteli.
 

 
Za druhé - software. Na stránce http://ns.sps.volyne.cz/set1394/anin/code20.html najdete mj. odkaz na software Dvin lite a DvinD8SE, pomocí kterých by mělo být možné odblokování provést. Na mém počítači ovšem byl tento software funkční jen částečně a pro odblokování byl nepoužitelný. Přesto doporučuji jeho stažení, už kvůli funkci Emergency, která by měla umožnit vrátit do původního stavu zablokovanou kameru (naštěstí jsem ji nevyužil, nemohu tedy poreferovat). Na tomto místě také zdůrazňuji, že stránky autora uvedeného softwaru jsou skutečně vynikající pokladnicí informací o odblokování DV-in.
 
Já jsem použil software Dvin (stáhnout lze např. z http://perso.libertysurf.fr/dvin/ ). Po jeho spuštění vyzkoušejte, zda kamera reaguje na příkazy Play a Stop a pak již můžete přistoupit ke změnám paměti. Doporučuji zapsat si všechny původní hodnoty, k jejichž změně se odhodláte. Odblokovací kódy naleznete např. na http://ns.sps.volyne.cz/set1394/ , podle mých zkušeností (s TRV8000) jsou funkční, stejně jako postup pro určení nových kontrolních součtů. (Funkčnost kódů však samozřejmě nelze zaručit!)
 

 
Pro inspiraci
 
Pro případnou inspiraci zde uvádím přesný postup odblokování (pozor, různé typy kamer i od stejného výrobce se odblokovávají různými kódy - následující postup popisuje odblokování přístroje Sony TRV8000 a rozhodně jej nelze beze změn aplikovat na jiné přístroje - vždy je třeba zjistit příslušné kódy, viz odkaz výše):
 
1/ propojení PC s kamerou (paralelní port-konektor LANC)
 
2/ spuštění programu Dvin
 
3/ otestování, zda fungují příkazy Play a Stop, spuštění okna pro změnu hodnot v paměti
 
4/ opsání hodnot na místech předpokládaných změn - formát Stránka-Adresa-Hodnota, vše v Hex (místa odblokování: D:14:24, D:2C:22, kontrol. součty: 2:F0:88, 2:F1:04).
 
5/ změna 0:1:0 na 1 pro povolení možnosti zápisu do paměti
 
6/ změna 0:FF:0 na 2 a 0:1:0 na 80 a přečtení druhých kontrol. součtů (F:FE:04, F:FF:88) pro kontrolu s prvními
 
7/ změna 0:FF:2 na 0 a 0:1:80 na 1 pro běžný zápis
 
8/ změna D:14:24 na 26 a D:2C:22 na 23 pro odblokování
 
9/ přečtení nových kontrolních součtů 2:F0:8B, 2:F1:07
 
10/ změna 0:FF:0 na 2 a 0:1:1 na 80 pro možnost změny druhých kontrol. součtů
 
11/ zápis nových kontrolních součtů F:FE:07, F:FF:8B
 
12/ změna 0:FF:2 na 0 a 0:1:80 na 0 pro zákaz dalších změn
 
Po vypnutí a zapnutí kamery se po připojení Firewire kabelu ukázal (v módu přehrávání) v pravém dolním rohu hledáčku nápis DV-IN.
 

 
Na závěr
 
Z uvedeného přehledu kroků je patrné, že je možné provést určitou optimalizaci (především při zápisu na 0:1), případně vynechat čtení původních hodnot. Osobně jsem ovšem měl pocit, že se pár minut navíc může vyplatit. A zápis jednotlivých kroků jsem pořídil přesně podle svého postupu, kdy jsem si některé kroky ujasňoval podle aktuálních výsledků čtení až při práci.
 
Na Internetu se objevily zprávy, že DV-in stejně není možné využít s kartou Soyo 1394 a patrně ani s WD 1394. Osobně mám druhou jmenovanou kartu a zatím (po pár hodinách zkoušení) s ní nemám žádné problémy.
 
Na Internetu lze nalézt desítky stránek věnovaných této problematice (zpravidla v angličtině, v češtině lze mimo již zmíněné doporučit např. http://www.jukon.cz nebo http://www.volny.cz/tomlebr/dvin/ ), stačí zadat v libovolném vyhledávači slova DV-in a typ kamery. Zkušenosti ukazují, že ne vše je bezproblémové. (Řada návodů např. doporučovala odblokovat kamery modelového roku 2000, tedy i TRV8000, jen dočasně, protože nebyly k dispozici postupy na zjištění kontrolních součtů - chtěl jsem to z opatrnosti zkusit, ale dokud jsem nezvolil Zápis/Store, prováděné změny se nezachovaly ani v kopii paměti kamery.)
 
Zde uvedený postup je výsledkem cca 4 - 5 hodin experimentů, což naznačuje, že pokud máte servis kamer někde poblíž, může se vám vyplatit nechat si uvedené změny udělat u odborníků. Na druhou stranu tak ztratíte přehled o tom, co se s vaší kamerou dělo (pokud vás to zajímá) a přijdete o možnost povolit si i další funkce (např. vyvážení bílé nebo záznam určitého časového úseku).
 
A ještě něco pro fajnšmekry: Pokud vás zajímá, jak funguje konektor LANC, najdete popis protokolu na adresách http://home.t-online.de/home/mb.koenig/lanc.htm nebo http://personal.nbnet.nb.ca/dmeed/sony_lan.html .
 
Petr Mandík

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz