reklama

 
banan webhosting

Země pláží, aligátorů a Disneyho parků

:Florida je v našich zeměpisných šířkách stále vnímána jako ideální místo na letní dovolenou, pro většinu lidí potom spíše jako místo vysněné. Zatímco si známé osobnosti zřizují svá luxusní letní sídla na Miami, běžný člověk jen v klidu domova (či Slapské přehrady-) tiše závidí.
 
Zdaleka ne každý však ví, že letenka na Floridu stojí jen o trochu více než do evropských metropolí - když máte štěstí, seženete ji už za 12 tis. korun, běžná cena se potom pohybuje okolo 15 tisíc. Málo známá je také skutečnost, že tento subtropický poloostrov není jen rájem letních radovánek, ale také častým místem konání nejrůznějších konferencí. Za to může bezpochyby nejenom atraktivita lokality, ale také množství konferenčních center, kterými tento kraj přímo oplývá.
 

 
Zábava je na prvním místě
 
Na Floridu se člověk dostane velmi snadno. Většina leteckých společností provozuje, ať už sama nebo prostřednictvím svých partnerů, lety do některého z floridských měst. Dokonce i České aerolinie ve spolupráci s Continental Airlines létají každý den do New Yorku s přímou návazností na let do Orlanda či Miami. Po devítihodinovém letu přistanete v New Yorku a za další dvě hodiny jste v Orlandu. Pokud se rozhodujete o návštěvě těchto míst, zvolte raději termín mimo letní sezónu (červenec, srpen). Důvody jsou pro to hned dva - letenka mimo sezónu je asi o 50 % levnější, a navíc zdejší počasí umožňuje koupání prakticky po celý rok.
 
:Už při svém příletu do Orlanda zjistíte, že zábava zde stojí na prvním místě. Z většiny amerických metropolí několikrát denně přilétají letadla plná rodin s dětmi, které sem přijely trávit dlouhé dny v Disneyho zábavních parcích ( http://disney.go.com/disneyworld ) a na jiných atrakcích. Zábava to není nikterak levná - například vstup do jednoho z Disneyho parků (kterých je tu několik) stojí řádově desítky dolarů na den (25 - 50 dolarů pro dospělého). Stejnou částku (na osobu) můžete utratit např. při návštěvě obřího akvária nebo vodního světa plného tobogánů a jiných vodních radovánek. Pro velké fandy obdobných atrakcí jsou potom určeny nejrůznější permanentky na několikadenní vstupy do všech parků, za které zaplatíte 150 - 250 dolarů. A pro fanatické příznivce existuje roční permanentka za 350 až 450 dolarů (podle počtu parků).
 
Mimo to máte možnost navštívit nákupní střediska patřící také pod zábavní park a vybrat si zde z tisíců nejrůznějších suvenýrů. Stejnou službu vám však nabízejí i místní hotely, které mají omezenou nabídku tohoto zboží ve svých obchůdcích. Jednou z věcí, s nimiž evropský návštěvník při své první cestě do Ameriky nepočítá, je absence cest pro chodce. Bez auta se zde zkrátka nikam nedostanete, a proto musíte volit mezi půjčovnou automobilů a využíváním taxislužeb. Navíc vzdálenosti mezi jednotlivými hotely a ostatními místy nejsou pro chůzi příliš vhodné. Veřejná autobusová doprava zde také prakticky nefunguje - s výjimkou přepravy mezi hotely a zábavnými parky, která funguje spolehlivě a zdarma.
 

 
Vesmírné centrum
 
Pokud vás Disneyho parky příliš nezajímají, stále máte spousty možností, jak zde strávit příjemnou dovolenou. Když vynechám slunění na pláži a kochání se pohledem na nejkrásnější dívky světa, které se scházejí na plážích v Miami, určitě nesmím zapomenout na zdejší vesmírné centrum. Florida je totiž známá také tím, že odsud startuje většina amerických vesmírných letů. Centrem všeho dění je mys Canaveral a zdejší Kennedyho centrum vesmírných letů.
 
Po přibližně dvouhodinové cestě na pobřeží (Orlando leží ve vnitrozemí) se dostanete na ostrov, odkud startovala většina amerických lodí a raketoplánů. Vstupné není, na rozdíl od jiných atrakcí, nijak závratné - pohybuje se okolo 20 dolarů (přibližně 800 korun) - a zahrnuje celodenní vstup do rozlehlého areálu s volným vstupem na všechny atrakce. Můžete začít se shlédnutím některého z trojrozměrně promítaných filmů či s návštěvou robotího pavilonu, kde se dozvíte něco z historie a současnosti umělých "lidí".
 
Nejzajímavější částí je však několikahodinová projížďka po celém areálu, během níž uvidíte prakticky vše od výroby raket přes jejich vypouštění do vesmíru až po samotné řídící centrum. Samozřejmě, že ne všechna místa jsou veřejně dostupná, ale i tak je s podivem, kam až se běžný návštěvník dostane. Na každém kroku vás provází i spousta historických zajímavostí popisujících úspěchy, ale také neúspěchy americké a světové kosmonautiky. Dokonce máte šanci zúčastnit se startu a řízení letu prvního člověka na Měsíc - simulace je opravdu dokonalá.
 
Při projížďkách areálem máte možnost vidět kromě vesmírných lodí a raketoplánů i jinou místní zajímavost - volně se pohybující aligátory. To je ostatně také jeden z důvodů, proč se na Floridě nedoporučuje chodit do volné přírody. Příjemnou skutečností na jedné z bezpochyby nejzajímavějších atrakcí v USA je, že ceny za občerstvení a další služby mají standardní americkou úroveň. Je těžké představit si českého podnikatele-zlatokopa, jak si otevře občerstvení na turisticky velmi atraktivním místě a nabízí své zboží za lidové ceny. Na zpáteční cestě se můžete zastavit u moře a vykoupat se v místních, opravdu teplých vodách.
 
Radek Maršík

 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz