reklama

 
banan webhosting

Tam raději nejezděte

"S ohledem na mezinárodní situaci MZV vyzývá občany ČR, aby zvážili své případné cesty do Afghánistánu a Pákistánu." Tolik stručné stanovisko Ministerstva zahraničních věcí ČR k cestám do uvedených zemí. Poprvé jsme jej zde prezentovali před přibližně 6 lety, vhodná situace k návštěvě zemí však stále ještě nenastala. A jak to všechno začalo?
 
Afghánistán se připravuje na útok ze strany USA. Z velkých měst utíkají desetitisíce lidí. Míří do Íránu a do Pákistánu. Podél hranice s Pákistánem bylo rozmístěno 25 tisíc vojáků. Představitelé vládního hnutí Taliban opouštějí hlavní město. Přitom vydávají směrem k USA prohlášení, které varuje před útokem.
 
V jihoafghánském Kandaháru jedná pákistánská delegace o možnosti vydal teroristu Usámu bin Ládina do Spojených států. Taliban ovšem již delší dobu poskytuje bin Ládinovi útočiště a odmítá změnit svůj postoj. Důkazy o tom, že má bin Ládin na svědomí úterní teroristické útoky proti USA, považuje za nepřesvědčivé.
 
Jen pro připomenutí: Islámské hnutí Taliban převzalo moc v Afghánistánu v roce 1996 a zavedlo zde velmi přísnou verzi islámského práva. Mimo jiné se zde tak můžete setkat s veřejnými popravami, mučením a dalšími projevy porušování lidských práv. Ženy zde mají jen omezená práva a nesmějí chodit do práce. Vládní hnutí se smutně proslavilo mj. letošním březnovým zničením 1 500 - 2 000 let starých soch vytesaných v pískovcové skále u města Bamiyanu.
 
O dalším vývoji situace lze pouze spekulovat, zlepšení nás ale v blízké době zřejmě nečeká.
 
(pen, zahr, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz