reklama

 
banan webhosting

Kde je Bystrc

: Podle mého (přiznávám, že patriotismem ovlivněného) názoru je Bystrc nejhezčí městská část Brna, alespoň co se týče jejího okolí. Určitě obrovské množství obcí může Bystrci závidět takovou koncentraci zajímavých míst na svém území - Brněnská přehrada, zoologická zahrada a hrad Veveří tyčící se nad skalami "brněnského moře".
 
Výčet zajímavostí určitě není úplný. Za zmínku rozhodně stojí Podkomorská myslivna (místo, kde bydlela Helenka známá z románu Pohádka máje) i přes obrovskou vzdálenost stále náležející bystrckému katastru nebo zde ležící nejvyšší kopec Brna - Kopeček (479 m) situovaný v poklidné oblasti lesů se známými studánkami. V mnoha publikacích se také dočtete o nejstarším brněnském stromu - lípě v centru staré Bystrce. Myslím si, že po historickém středu města je Bystrc druhou největší oblastí cestovního ruchu v Brně. Však nacvaklé tramvaje směřující do této oblasti v letní sezóně a množství restaurací a hotelů na břehu přehrady je toho důkazem.
 
Původní vesnice byla od nynější přehrady vzdálena asi 1 km a měla kolem 3 000 obyvatel. V r. 1960 byla připojena k Brnu a nedlouho poté byla zahájena vystavba obrovského panelového sídliště na svazích směrem k Podkomorským lesům. Počet obyvatel se tak rozrostl na 25 000 a ještě dnes si část obyvatel staré Bystrce nemůže zvyknout na panelový kolos za jejich zády. Území Bystrce je jedním z nejstarších osídlených míst v okolí přehrady - podařilo se zde objevit nálezy staré až 50 000 let. První věrohodná zmínka o Bystrci však pochází až z roku 1373. Ve starých dobách byla Bystrc známá pěstováním vína a výborným chlebem.
 
Doprava do Bystrce je nyní zajišťována tramvajemi č. 1 (nepřetržitě), 3 a 11 (ta pouze ve špičkách a jen na Rakoveckou), autobusy MHD č. 50 a 54 (taková místní linka spojující 3 sousedící obce : Kníničky, Bystrc a Žebětín) a trolejbusem č. 140. Dále je zřízena původně rekreační linka č. 103 jezdící nyní už celoročně od ZOO po pravém břehu přehrady do Veverské Bítýšky (do Bítýšky odjíždí každou třetí hodinu mezi 8:00 a 20:00, nazpátek jezdí o půl hodiny později). Mimo to z Bystrce jezdí i linky ČSAD do Kuřimi (označena též jako linka č. 820 MHD) a Veverské Bítýšky (někdy až do Braníškova).
 
Robert Vystrčil, autorovy stránky naleznete na adrese http://prehrada.hyperlinx.cz

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz