reklama

 
banan webhosting

Newyorkská Dvojčata se zřítila

: Do světoznámého mrakodrapu World Trade Center, známého též jako Twins (Dvojčata) narazila včera ráno okolo 9. hodiny místního času dvě letadla. Zhruba o hodinu později narazil třetí letoun do sídla Pentagonu. Jde o největší teroristický útok v historii USA, zprávy o jeho původcích se však rozcházejí.
 
Prvním letounem byl unesený Boeing 747 patřící American Airlines, druhým pak podobný letoun United Airlines. Náraz letadel do budovy WTC následovaly exploze a poté se v časovém odstupu cca půl hodiny obě věže zřítily. V té době již byly z velké části evakuovány.
 
Kromě materiálních škod mají útoky na svědomí stovky mrtvých a zraněných (některé zdroje hovoří o tisících). A to nejen v poškozených budovách, ale také v okolí. Útoky např. způsobily paniku mezi řidiči na Manhattanu a ti tak způsobili řadu dopravních nehod.
 
Bezprostředně po útocích začala evakuace Bílého domu, Capitolu, sídla CIA a dalších vládních budov. Evakuovány byly též sídlo OSN v New Yorku a Sears Tower v Chicagu. Přerušena byla baseballová liga, meziměstské autobusové linky Greyhound i provoz Disneyho parků. Život v USA se na řadu hodin velmi změnil.
 
FAA (Federal Aviation Administration) zakázala starty jakýchkoli osobních letadel na území celých Spojených států. Letiště v oblasti New Yorku byla okamžitě uzavřena a vzdušný prostor města označen za bezletovou zónu. Letouny pravděpodobně nevzlétnou dříve než dnes v poledne.
 
Další pád letadla byl hlášen 80 kilometrů jižně od Pittsburghu, jeho souvislost s předcházejícími teroristickými útoky je však dosud nejistá. Hlášena jsou celkem 4 pohřešovaná letadla, dvě společnosti American Airlines, dvě United Airlines. Ve všech případech šlo o lety na vnitrostátních linkách.
 
Zprávy o této katastrofě včera přinášely všechny významné tuzemské i zahraniční zpravodajské internetové deníky a pochopitelně i klasická média. Řada serverů přitom nezvládla nápor čtenářů - a staly se tak nedostupnými.
 
Za zmínku stojí, že mrakodrap Twin towers nebyl vážně napaden teroristy poprvé. Již po útoku v roce 1993 zely v plášti této 110patrové budovy obrovské trhliny.
 
(pen, dom, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz