reklama

 
banan webhosting

Tip na výlet - Řopíky v okolí Prahy

: ŘOP - ředitelství opevňovacích prací řídilo stavbu opevněních našich hranic ve třicátých létech. Objektům lehkého opevnění (bunkrům, krytům) se tedy začalo říkat řopíky.
 
Ve třicátých létech se nestavěla opevnění pouze v pohraničních oblastech republiky. Počítalo se i s vnitrozemskými liniemi, jejichž úkolem mělo být zastavení, nebo alespoň zpomalení postupu nepřítele po prolomení hraničních opevnění. Jednou z těchto vnitrozemských příček byla i soustava opevnění (řopíků) v bezprostředním okolí Prahy - Pražská čára. Trasa této vnitřní obranné linie probíhala v půlkruhu přibližně 30 km západně od Prahy. Začínala u Mělníka a pokračovala kolem Velvar přes Slánsko, míjela Kladno a u Nižboru se připojovala k Berounce. Berounku sledovala po levém břehu až do Řevnic, poté pokračovala na Mníšek pod Brdy a končila v okolí Slap.
 
Jednalo se o důmyslnou obrannou hradbu, kdy jednotlivé pevnůstky byly posazeny do členitého terénu tak, že posádka obránců řopíku mohla svou boční palbou působit před a částečně i za oba sousední řopíky a jejich střelecké sektory se vzájemně překrývaly. Pevnůstky odolávaly palbě děl ráže 105 mm. Posádku chránily železobetonové stěny silné 80 až 100 cm a navíc ještě kamenný zához a vrstva zeminy před čelní stěnou. Díky tomuto záhozu pevnůstky při pohledu ze směru očekávaného útoku téměř splývaly s terénem.
 
V září roku 1938 připadalo na jeden kilometr obranné linie 9 betonových objektů v jednom až třech sledech. V období okupace, a to již od léta roku 1939, byly pevnůstky na pokyn protektorátních úřadů odstřelovány, nebo zabetonovávány. Do dnešních dnů se jich zachovalo jen několik desítek. Třináct skorozapomenutých pevnůstek stojí dodnes v kladenském okrese.
 
Zajímavý objekt byl zrestaurován mezi obcemi Dolní Bezděkov a Bratronice na unhošťsku. Pevnůstka byla vybudována přímo v náspu silnice, její velikost byla upravena tak, aby odpovídala šířce silnice. Původní návrh předpokládal, že vstup do ní bude veden podzemní chodbou pod silnicí a vystupující ve zdi nedalekého můstku přes potok Kačák. Nakonec byla pro vstup do pevnůstky postavena jen jednoduchá chodbička na boku náspu.
 
Nedaleko odtud, mezi obcemi Dolní Bezděkov a Družec, v údolí potoka Kačák u Jupova mlýna, stojí další, tentokrát klasický řopík, ten je však zabetonovaný.
 
Takže pokud se chcete podívat jaká opevnění budovali naši otcové a dědové na obranu svojí republiky před druhou světovou válkou, nemusíte jezdit až do pohraničních hor, najdete je několik kilometrů od Prahy.
 
Pavel František Doubek (soutěžní příspěvek, f200)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz