reklama

 
banan webhosting

Beskydy - Pustevny

Jedny z mých oblíbených hor a pohoří jsou Beskydy, protože bydlím vlastně na samém jejich okraji a mám tedy možnost je každý den obdivovat. Líbí se mi jejich zalesnění s množstvím palouků, mýtin a luk, na kterých se nachází spousta samot a ještě i dnes dřevěné roubené stavby.
 
Jistě všichni znají horský masív Radhoště kam se docela snadno člověk dostane přes Pustevny, což je sedlo mezi údolím Prostřední Bečvy na straně Rožnovska a Trojanovicemi na druhé straně kousek od Frenštátu pod Radhoštěm. A právě na Pustevnách je několik dřevěných roubených staveb. Tyto stavby jsou postaveny podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Jsou to vlastně turistiské ubytovny s domáckými jmény : ""Maměnka"", ""Libušín"" a ""Pustevna"". Byly postaveny v minulém století Pohorskou jednotou Radhošť v pořadí - Pustevna v roce 1891, Maměnka 1898 a Libušín 1898. Doporučuji jejich návštěvu protože v nedávné době byly zrestaurovány a vypadají opravdu nádherně.Samozřejmě jsou zde i další chaty, a to Šumná a Tanečnice což jsou objekty zděné.
 
Co se týká Pusteven, lze odtud podnikat různé výlety. Jak jsem již uvedl, nejčastější turistické výšlapy vedou na 5 km vzdálený vrchol Radhoště (nadm. výška 1129 m). Mimochodem tady se nachází další architektonická zajímavost , a to kaple sv. Cyrila a Metoděje z let 1896 až 1898, která byla v roce 1926 obestavěna dřevěnými šindely a nyní byla opět zrestaurována. Dále lze pokračovat přes Černou horu až do Rožnova pod Radhoštěm.
 
Na opačnou stranu můžeme přes vrchol Tanečnice doslova vyšplhat až na Čertův Mlýn a Kněhyni. Z jejich vrcholů můžeme podobně jako z Radhoště pokračovat dolů tentokrát ovšem na opačnou stranu a to přes Malou Stolovou horu do údolí říčky Čeladenky a nebo sedla Martiňáku. Odtud je možno pokračovat buď na Horní Bečvu k bývalému hotelu Valaška, který je v současné době zavřen a nebo po žluté značce přes sedlo Kladnaté do Starých Hamer.Kromě výše zmíněných tras lze podnikat cesty přímo do údolí Trojanovic a to sedačkovou lanovkou do Ráztoky a nebo pěšky. Na druhou stranu lze po zelené značce přes Skalíkovu louku dojít až na Prostřední Bečvu k restauraci Zavadilka odkud jsou dobré autobusové spoje do Rožnova pod Radhoštěm.
 
Na Pustevny můžeme přijet i v zimě, neboť je zde dobrý lyžařský terén jak pro běžkaře, tak i pro sjezdové lyžování. Běžkařská stopa vede na Radhošť a směrem po vrstevnici pod Čertovým Mlýnem na Martiňák a dál na Horní Bečvu k bývalému hotelu Valaška. Jinak je zde spousta lyžařských vleků od těch dětských na mírných terénech až po obtížné sjezdovky směrem na Trojanovice. Je zde samozřejmě půjčovna lyžařského vybavení, a několik občerstvovacích stánků a také nově otevřená restaurace v Libušíně.
 
Zapomněl jsem uvést ,což je dost podstatné, že na Pustevny vede asfaltová silnice z obce Prostřední Bečva, čili nahoru se můžete dostat buď vlastním autem nebo pravidelnou autobusovou linkou z Rožnova pod Radhoštěm. Ti zdatnější si mohou od jara do podzimu vyzkoušet svou výkonnost jízdou na kole až na Pustevny - silniční provoz zde není tak velký, a proto je to docela super výšlap.
 
Ještě bych rád zdůraznil, že z Pusteven a hlavně z hřebene směrem na Radhošť je krásný výhled na okolní hory - lze vidět Javorníky, masív Ondřejníku, Palkovické hůrky , Veřovské vrchy , Lysou horu a při zvlášť příznivých povětrnostních podmínkách lze vidět směrem na západ i vrcholy Západních Tater a Velkou a Malou Fatru, směrem na severovýchod Jeseníky. Kromě toho je vidět i Ostravská pánev s typickou dobře viditelnou smogovou vrstvou, údolí od Rožnova do Valašského Meziříčí a taky Frenštátsko.
 
Stručně řečeno Pustevny jsou vlastně takovým horským turistickým centrem Beskyd.
 
Miroslav Pelc (soutěžní příspěvek, f600)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz