reklama

 
banan webhosting

Tip na výlet - Kožová hora

: Vyjedete-li z centra Prahy po karlovarské silnici, uvidíte asi po 30 km jízdy, po pravé ruce zalesněnou vyvýšeninu s věžičkou rozhledny na jejím vrcholku. Kožová hora, lidově Kožovka, je skalnaté návrší, dnes porostlé vysokými smrky, borovicemi a břízami. Je nejvyšším bodem celého mírně zvlněného okolí, i když se zdvíhá do výšky pouhých 456 metrů nad mořem. Začíná tady prstenec lesů, které obepínají z jižní, západní a severní strany město Kladno.
 
Jedinečnost této přírodní scenérie dosáhla takové obliby, že již koncem dvacátých let se Klub československých turistů rozhodl postavit zde svoji turistickou chatu. V květnu roku 1930 byla slavnostně otevřena a ve své původní podobě slouží jako výletní restaurace dodnes.
 
Chata postavená uprostřed lesa z poldovských neomítnutých struskových cihel obsahuje malou a velkou jídelnu s kuchyní, několik pokojů pro hosty a byt pro správce. Ze tří stran je obklopena krytou terasou a součástí stavby je i 23 metrů vysoká vyhlídková věž se zaskleným ochozem.
 
Při pohledu z rozhledny máte směrem na východ jako na dlani ruzyňské letiště, jižním směrem je nádherný výhled na zvlněnou krajinu Berounska.
 
Na západ je rovina se siluetou jedné z hald kladenských dolů. Severně za hradbou lesa je výhled na Kladno s typickou siluetou jeho šesti věžových domů z padesátých let. Skoro vždy uvidíte na severním horizontu krásný český bochník hory Říp a možná i homoly Milešovky. Budete-li mít štěstí a bude dobrý výhled uvidíte na obzoru za Českým středohořím i hradbu hraničních Lužických a Jizerských hor.
 
Pokud byste měli zájem si všechnu tuto krásu prohlédnout z ptačí perspektivy, máte možnost. Sejděte lesem od výletní restaurace asi 400 metrů pod návrší na okraj lesa. Je zde letiště kladenského aeroklubu, kde si můžete koupit vyhlídkový let. Posadí vás do některého ze svých sportovních letadel a potom už je jen na vás, co budete chtít vidět - Karlštejn a Křivoklát jsou z ptačí perspektivy nejkrásnější.
 
Pavel František Doubek (soutěžní příspěvek, f100)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz