reklama

 
banan webhosting

Neprávem opomíjená

: Ještě před dvaceti lety bylo Bulharsko oblíbeným cílem našich turistů, pak se na něj trochu pozapomnělo, ale teď se situace zase mění. I přes možnost cestovat po celém světě se do této země řada Čechů zase ráda vrací. Míří na pláže, ale třeba také do hlavního města Bulharska, do Sofie.
 
Toto město má bohatou historii, sahající až do dob Římské říše. Tehdy se ještě jmenovalo Serdica (používalo se však i pojmenování Triaditsa a Sredets). V minulosti se v něm střídaly vlády Hunů, Turků i Slovanů, aby se konečně v roce 1879 už napořád stalo hlavním městem Bulharska. Své nynější jméno získalo ve 14. století podle baziliky St. Sofia.
 
V Sofii dnes žije cca 1 300 000 obyvatel. Centrem města je náměstí Sveta Nedelia se stejnojmenným kostelem - tady dnes mj. stojí hotel Sheraton, pod nímž se nacházejí základy staré radnice. Za ním stojí zachovalá rotunda St. George ze 4. století s řadou starověkých fresek a zbytky středověké ulice.
 
Původní stavby města ovšem v minulosti z velké části ustoupily novější výstavbě. Např. římské termální lázně se nacházely pod nynějším Sofijskými minerálními lázněmi a římská rezidence s bohatými mozaikami pod hotelem Ria.
 
Z náměstí Sveta Nedelia se můžete po hlavní promenádě (Bulvár Tzar Osvoboditel) vydat na náměstí Narodno Sabranie, odkud je to již co by kamenem dohodil do starého zámeckého parku Borisova Gradina.
 
Za vidění stojí i již zmíněná bazilika St. Sofie z pátého století i jeden kostel podstatně novější než oba říve zmíněné - Alexander Nevski Memorial, dokončený v roce 1912. Pracovali na něm 30 let řemeslníci a umělci ze 6 zemí, aby vytvořili velkolepé dílo určené jako připomínku ruských obětí z války za svobodu bojovanou v letech 1877-78.
 
Pokud se z centra vydáte směrem k jihu po nákupní ulici Vitosha, jistě oceníte krásný pohled na hory tyčící se nad městem. Na Mt. Vitosha se můžete vydat kabinovou lanovkou. Sofia a její okolí je také známa pro množství teplých i chladných minerálních pramenů. Mimochodem - cestou k jihu budete míjet patrně největší kongresové centrum na Balkáně - sofijský Palác kultury. I on stojí za vidění, obzvláště večer s osvětlenými fontánami.
 
A ještě pár praktických poznámek: Slušné ubytování v Sofii pořídíte v přepočtu už za 800 Kč na noc (není samozřejmě problém objednat si něco lepšího za desetinásobek). Pokud sem poletíte, připravte se na podobné praktiky letištních taxikářů, před kterými varují cizince mířící do Prahy. Cena smluvená dopředu (při cestě do centra by neměla překročit po přepočtu 400 Kč) může cestu usnadnit.
 
Pokud si chcete před cestou prohlédnout mapu Sofie, pak ji najdete například na adrese http://www.askmaps.com/002/.
 
(pen, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz