reklama

 
banan webhosting

Klášter Teplá u Mariánských Lázní

Premonstrátský klášter Teplá leží nedaleko Mariánských Lázní, směrem na Toužim. Klášter byl řádu navrácen v roce 1990, po čtyřech desítkách let. Po nočním přepadu komunistických ozbrojených složek v roce 1950 byla činnost kláštera nezákonně přerušena.
 
Od roku 1990 se řeholníci snaží obnovit poničenou krásu a důstojnost kláštera a shromáždit jeho bývalý majetek. Klášterní hospic byl slavnostně otevřen a vysvěcen 17. 7. 1993 a nyní zabezpečuje celoroční individuelní i skupinové pobyty. Je pamatováno i na invalidní občany, a to třemi bezbariérovými pokoji. Součástí klášterního hospice je rovněž restaurace.
 
Každý návštěvník klášterního hospice i jeho okolí jistě nevynechá prohlídku kláštera. V jeho areálu si lze prohlédnout zajímavý letohrádek. Vznikl pravděpodobně v první třetině 18. století, před rokem 1737 - při přestavbě kláštera na základech rozebrané bašty. Jde o půvabný, osmiboký, patrový letohrádek s mansardovou strechou. Vchod, světlík vchodu a okna mají kamenné ozdobné orámování. Ve 2. pol. 20. stol. údajně sloužil jako obydlí klášterního lékaře Dr. Nehra (zakladatel lázeňství v Mariánských Lázních). Poté letohrádek zpustl a byl kompletně obnoven koncem 20. století z financí rodáků dnes žijících v Německu.
 
Před klášterem je prostorné parkoviště, stánek s rychlým občerstvením. V oblibě návštěvníků je stánek s přírodními produkty, medovina několika příchutí, masti Dr. popova /měsíčková, kostivalová.../, výrobky z propolisu, svíčky z včelího vosku a spousta dalších výrobků. Pokud se rozhodnete v klášteře strávit několik dnů nebo jen pár hodin při jeho prohlídce jistě oceníte jeho krásu a majestátnost, um a cit pro krásu našich předků i šikovnost dnešních řemeslníků, kteří se podílejí na obnově kláštera.
 
Iveta Rausová (soutěžní příspěvek, f400)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz