reklama

 
banan webhosting

Nemůžete přijít o peníze?

Už jen takřka 150 dní zbývá do okamžiku, kdy ztratí platnost řada vašich bankovek. Tedy alespoň v případě, že vlastníte bankovky 12 členských zemí Evropské unie, členů tzv. eurozóny, které od 1. ledna 2002 přejdou na jednotnou evropskou měnu euro.
 
Srpen 2001 je pak měsícem, kdy jednotlivé národní banky začínají se zásobováním obchodních bank novým oběživem. Koncem roku dostanou měnu k dispozici obchodníci a v prosinci občané. Platit se s ní ale bude moci začít až v lednu.
 
Nová měna bude používat 8 mincí se společnou lícovou stranou a rubovou stranou lišící se podle země vydání. Zatímco zde již byly podrobnosti sděleny, zpracování bankovek je dosud částečně tajeno. Všechny mince i bankovky budou pochopitelně platit ve všech členských zemích zóny.
 
Lokální měny v Belgii, Španělsku, Portugalsku, Itálii, Francii, Německu, Rakousku, Lucembursku, Nizozemsku, Finsku, Irsku a v Řecku (tedy v oněch zmíněných 12 zemích) budou obíhat společně s eurem ještě cca 5 až 8 týdnů (podle země - v Irsku skončí např. již 9. 1.). Pak definitivně pozbydou platnost. Místní banky by je ovšem měly ještě nějakou dobu směňovat - v Německu 2 měsíce, v ostatních zemích pak většinou 6 měsíců až 1 rok.
 
Ani ten, kdo přijde později, však o své peníze nepřijde. Centrální banky jednotlivých zemí budou patrně staré měny směňovat dalších 10 až 20 let. Otázkou ovšem je, jestli se vám při návštěvě cizí země vyplatí hledat to správné okénko... Měnit bude možné i v ČR - předpokládají se ovšem vysoké poplatky. Ve výhodě ovšem budou ti, kteří mají devizové konto...
 
(pen)


 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz