reklama

 
banan webhosting

Na Korfu, Lefkadu, Kefalonii...?

Zamilovala jsem se do Řecka. Každý rok se na jaře, stejně jako letos, potýkám z otázkou - kam pojedeme letos? Prohlížím všechny katalogy, obíhám cestovní kanceláře, ale nakonec volba vždycky dopadne stejně. Od té doby, co jsem byla poprvé před pěti lety na jednom z Jónských ostrovů už totiž v létě nechci jezdit jinam.
 
Řecko mi učarovalo svou pohostinnou atmosférou, vřelou povahou zdejších obyvatel, krásou přírody a bohatstvím památek...prostě vší tou chválou, kterou si můžete přečíst v každém prospektu. Ono totiž takové opravdu je.
 
Prvním z ostrovů, o kterém vám chci vyprávět je Kefalonie. Protože mám ráda klidnou dovolenou a děsí mě obrovské pláže s nepřehlédnutelnými řadami lehátek, které se linou od obzoru až k obzoru, hledala jsem takovou část Řecka, které se masový nával turistů alespoň trochu vyhnul. A podařilo se.
 
Kefalonie na mě zapůsobila klidným dojmem, je to krásný ostrov s rozmanitou a fascinující krajinou, za prohlídku zde určitě stojí vodní mlýny "Katavotres" a jeskyně "Drogorati" a "Melissana" - jedna krápníková, druhá v podzemním jezerem, na kterém vás povozí na lodičkách. V letovisku Lixouri, kde jsme bydleli jsem poprvé ochutnala řecký Gyros - to je vám dobrota! Doporučuji ho všem, neboť kdo ho ještě neochutnali - tato pochoutka vás totiž příjde pouze na 400 drachem (přibližně) a opravdu to stojí za to. A pro návštěvníky, kteří se vypraví do Lixouri ještě doporučuji lodní spojení malým trajektem přes záliv - do Argostoli, večerní jízda z někdy až příliš malého a poklidného městečka do rušnějšího "souseda" stojí za to. Na Kefalonii pak nesmíte vynechat projížďku lodí - nabízí se tu výprava za želvami Caretta Caretta, či lodní výlet okolo ostrova s návštěvou půvabné rybářské vesničky Fiskardo a nádherné pláže s bílým pískem - Petani.
 

 
Kefalonie na internetu:
 
http://www.vacation.net.gr/p/kefalon.html http://www.vacation-ionian.com/kefallonia/kefallonia-island.htm
 
http://www.ionion.com/ http://www.kefalonia.forthnet.gr/ http://www.kefalonia-island.co.uk/
 

 
Zakynthos
 
: Druhým ostrovem, který musíte navštívit, je Zakynthos, nazývaný také Zante, nebo Ostrov vůní, nejjižnější z Jónských ostrovů. Název ostrova se odvozuje od všudypřítomných hyacintů. Tento ostrov vám dozajista učaruje svými obrovskými bílými útesy tyčícími se z moře do výšky několik desítek metrů, ve kterých se odráží azurová barva moře. Jedno z takovýchto míst na Zakynthosu se jmenuje Navagio - pláž s pravým pašeráckým vrakem, jedna z nejvíce focených pláží z celého Řecka.
 
Navštivte ji však určitě lodí, neboť autem z pevniny není dostupná. Za návštěvu stojí také hlavní město ostrova - Zakynthos. Tento ostrov doporučuji všem, kdo chtějí vidět fascinující přírodní scenérie a nebude jim vadit, že na ostrově není moc archeologických památek. Zakynthos se svou zátokou Laganas rovněž patří mezi poslední v Evropě, kde ještě můžete potkat mořské želvy Caretta Caretta.
 

 
Zakynthos na internetu:
 
http://www.zakynthos.cz/ http://www.vacation.net.gr/p/zaky.html http://www.zakynthos.gr/english/index.htm http://www.zakynthos.net.gr/ http://www.greekislands.com/zakynthos/home.htm http://www.ionian-islands.com/zante/index.htm
 

 
Korfu
 
Třetí z Jónských ostrovů, který jsem navštívila, bylo Korfu. V Čechách patří mezi nejfrekventovanější destinace cestovních kanceláří a není se čemu divit, neboť patří mezi nejhezčí ostrovy Řecka. Korfu je nazýváno Zeleným - nebo také Smaragdovým ostrovem. Je prý nejzelenější ze všech řeckých ostrovů - vegetace zde úspěšně bují také proto, že Korfu leží nejseverněji - za dobré viditelnosti jsou odsud vidět břehy Albánie.
 
Na ostrově je několik míst, která by určitě neměla ujít vaší pozornosti. Patří mezi ně: Sidari - zvláštní pískovcové skály, tvořící jednu z turistických atrakcí "Tunel lásky" (každá mladá dívka, která jím propluje, se podle pověsti do roka vdá), Achillion - zámeček císařovny Alžběty-Sissi, Pontikonisi - Myší ostrůvek, nebo pláže Glyfada či Paleokastritsa a rovněž krásné hlavní město Kerkyra. : Také na Korfu nesmíte vynechat některý z lodních výletů - například na sousední ostrůvky Paxos a Antipaxos, s nádhernými azurovými plážičkami (na kterých se prý dokonce natáčel film "Modrá Laguna") spojený s návštěvou kouzelného městečka Parga, ležící po útesy benátské pevnosti, které má neopakovatelně romantickou atmosféru. Milovníci zábavních vodních parků jistě neopominou navšítit také místní Aqualand.
 

 
Corfu na internetu:
 
http://www.vacation.net.gr/p/corfu.html http://www.corfu-net.gr/ http://www.corfuonline.gr/ http://www.corfuhomepage.com/
 

 
Lefkada
 
Posledním ostrovem, o kterém vám chci povědět, je Lefkada. Své jméno dostal podle bílých útesů nejjižnějšího výběžku (lefkas = řecky bílý). K velkým zážitkům na ostrově patří návštěva řady ostrůvků, které přiléhají k Lefkadě - k nejzajímavějším patří Meganissi, Skorpios, Madouri a Sparti. Velkou atrakcí je zde fakt, že na ostrově Skorpios žit několik let milionář Aristoteles Onassis. Na lodním výletu nechávají turisty dokonce vykoupat ne jedné z jeho soukromých pláží.
 
Pokud budete mít cestu do letoviska Nidri, můžete se zastavit u zdejších malých vodopádů a vykoupat se v průzračně modrém jezírku. Pokud s vydáte do hornatého vnitrozemí, navštivte vesničky Lazarata, Agios Petros a Karya, které patří k nejmalebnějším. Milovníci windsurfingu by měli navštívit Vassiliki, letovisko, které patří mezi nejlepší surfařské ráje Středozemního moře. Na ostrově jsou nádherné pláže, které byste rozhodně měli vidět: Porto Katsiki, Kathisma, Kalamitsi, Pefkoulia, Milos, Egremni a Agiofili. Tento ostrov je rověž velmi vyhledávaný mezi českými turisty a tak se někdy nebylo ani co divit, že jsme se zde cítili jako doma, když nás na ulicích řekové zdravili svým kostrbatým "Ahoj".
 

 
Lefkada na internetu:
 
http://www.vacation.net.gr/p/lefkada.html http://www.lefkas.net/ http://hellasnet.net/greece/lefkada/ http://www.travel-greece.com/ionian/lefkada.html
 

 
A který z ostrovů si vybrat? Je to jednoduché. Ať už zvolíte kterýkoliv, neuděláte chybu! Každý z ostrovů vás překvapí něčím jiným, a doufám, že stejně jako já na každý budete vzpomínat jako na ten nejhezčí.
 
Petra Pavlíková (soutěžní příspěvek)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz