reklama

 
banan webhosting

Dublin - pivo skoro jako v Praze

:Dublin hlavní město irské republiky se rozprostírá převážně na plochém terénu a rozděluje jej řeka Liffey River podobně jako Praha. Podobnou spojitost pak asociují místní hospůdky a piva. Značky se samozřejmě liší (místo Staropramenu Guinness apod.) A podobně jako u našeho zlatavého moku i toto místní černé zlato chutná nejlépe místních irských hospůdkách.
 
Samozřejmě nejen pivo je to hlavní, co vás na Dublinu zaujme. Procházky po historické části města rozkladajícího se na jižní straně řeky jsou podobně nezapomunetelné jako místní pivo. Ačkoliv město bylo po více než 200 let až tím druhým ve státě, řada památek si vaši pozornost určitě zaslouží. Hlavní korunou je místní hrad s rysy keltské kultury. Tento středobod Dublinu byl postaven ve 13. století na zakládech původní Vikingské stavby. Hrad byl plánován a sloužil jako všechno možné - pevnost, vězení, soud a také jako centrum britské administrativy až do roku 1922.
 
:Další nezbytnou částí vaší prohlídky Dublinu by měla být Trinity College - základ místní univerzity, kterou založila královna Elizabeta I. roku 1592. Hlavním lákadlem pak bývá renovovaná iluminovaná "kniha Keltů", ktera byla napsána mnichy kolem roku 800 (jedna z nejstarších knih na světě). Vaše procházka by pak měla v každém případě pokračovat k Saint Patrick's Cathedral - největší místní katedrále, postavené mezi lety 1100 a 1200.
 
Dublin je kromě památek znám také řadou muzeí a také řadou osobností. Mezi nejznámější patří politický leader Daniel O'Connell, podle kterého je pojmenovaná nejdůležitější tepna v centru mesta, politik a řečník Edmund Bruke a spisovatel Oliver Goldsmith.
 
Zajímavé je také osazenstvo město - i přesto, že leží v zimě uprostřed moře kousek od Evropy nejčastěji zde potkáte španěle a mexičany, kteří se sem sjíždějí za prací. Nejvíce je jimi osídlován okraj Dublinu a z tohoto důvodu je velice obtížné dostat se ráno v čas do zaměstnání, tedy pokud používáte jako dopravní prostředek auto. Nejvýhodnější je proto použít veřejnou autobusovou dopravu, která má na dublinských silnicích vyznačený vlastní jízdní pruh.
 
Zajímavé odkazy
 
http://www.visitdublin.com/ - oficiální stránky
 
http://www.dublintourist.com/ - informace o městě
 
http://www.countydublin.com/ - domovské stránky okresu
 

 
Text a foto Jiří Tichota, redakčně upraveno

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz