reklama

 
banan webhosting

Šibenik - město tří pevností

:Častým cílem návštěvníků Jadranu je starobylé přístavní město Šibenik, které je opravdovou perlou Chorvatska - najdete zde starobylé uličky, kavárny, přístav a také tři pevnosti, které i dnes město chrání, ovšem před turisty se jim to asi nepodaří.
 
Trochu historie
 
Městečko v chráněné zátoce pod vysokými kopci u ústí řeky Krky bylo vyhledávaným sídlištěm již od dávných dob. Vládcové se zde rychle střídali, ostatně jako skoro ve všech městech na pobřeží - nejprve Ilyrové, Římané až zde v 11. stol. charvátský král Petr Krešimir IV. založil oficiálně město (proto je také někdy nazýváno městem Krešimirovým). Pak začaly obligátní boje s Benátčany, kteří město začátkem 12. století poničili a na krátko obsadili. Po pár letech se opět vrátili a zůstali zde celých 300 let. Poté zde byli krátce Rakušané až nakonec město po I. světové válce připadlo království SHS. Osud v II. světové válce je pak stejný jako u ostatních měst na pobřeží.
 
:Turistické památky
 
Dominantami Šibeniku jsou pevnosti, které město obklopují a pak hlavně katedrála sv. Jakuba (Dom Sveti Jakov), která se stavěla téměř 130 let od roku 1431. Vznikla na základech původní románské stavby (zůstaly např.sochy Adama a Evy na severním Lvím portálu) v gotickém slohu (pod vedením Bonina da Milano). Poté nastoupil jako stavitel Juraj Dalmatinec (největší postava místní architektury) a vrcholná gotika. Po jeho smrti byla stavba dokončena již v renesančním stylu, což je patrné zejména na kopuli katedrály. Vzniklo tak jistě úchvatné dílo s délkou 39 m a výšce více než 30 m. Důležité je upozornit na křestní kapli, která je trochu schována vpravo od oltáře, a má podobu krypty. Zajímavé jsou také bysty na kostelní zdi, které mají být karikaturou tehdejších obyvatel města. Ti totiž stavitelům řádně nezaplatili a proto se jim tvůrci katedrály takto "odvděčili".
 
Hned naproti katedrále je další zajímavá stavba - renesanční stará radnice s kavárnou v přízemí a zasklenou lodžií v prvním patře pocházející ze 16. stol. Vedle katedrály na nábřeží pak leží další církevní stavba, která stojí za povšimnutí - Biskupský palác z pol. 15. stol., a dále pak Mořská brána. Poslední význačnou stavbou v centru města je knížecí palác (v minulosti sídlo benátského místodržícícho), ve kterém je nyní městské muzeum. To se zaměřuje na dějiny města počínaje ilyrským osídlením až po II. světovou válku.
 
:Ve městě je samozřejmě řada dalších staveb, které můžete navštívit - např. kostel sv. Františka či pevnost sv. Mikuláše, která je u průplavu sv. Antonína. Daleko větší pozornost však asi budou vzbuzovat tři pevnosti nad městem - pevnost sv. Jana (původně Tanija - 126 m), Šubicevac (zvaná forte Barone - 86 m) a nakonec pevnost sv. Anny. Poslední z nich poskytuje vcelku pěkný pohled na město a nedaleko odsud najdete i zajímavý hřbitov - pro nedostatek místa musely být rakve s mrtvými ukládány do svahu nad sebe.
 
Zajímavé odkazy
 
http://www.summernet.hr/sibenik/homeczh.html - stránky města dokonce i v České mutaci, stránky jsou vcelku obsáhlé, přístupné poněkud nestandardně pomocí vyskakovacího menu (najeďte myší na "výběry")
 
http://www.sibenik-knin.com/sibenik/index.htm - informace o městě a pořádaných akcích
 
http://www.open.hr/com/sibenik/mjesta/sibenik.html - fotografie a další data o městě a okolí
 
http://public.srce.hr/muzej_sibenik/ - stránky místního muzea
 

 
(als)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz