reklama

 
banan webhosting

Minerály a Králova jeskyně

Každým rokem se v Tišnově u Brna pořádá mezinárodní výstava minerálů. Jedná se o jednu z největších prodejních expozic svého druhu v Evropě (prý je druhá). Letos se pořádal už dvacátý šestý ročník.
 
Expozice se pořádá dvakrát do roka a v každém případě stojí zato se na ni jít podívat i pro úplného laika. Člověk by ani nevěřil co je na světě krásných ""šutrů"", zvláště ho pak překvapí co všechno se může skrývat uvnitř něčeho do čeho by, kdy to potkal, jenom kopnul v rozčílení co se mu to plete pod nohy. No abych moc neodbočoval, na této expozici seženete snad vše co se minerálů týče, surové minerály, šperky (náhrdelníky, prsteny, náušnice), dekorační předměty, zkameněliny, knihy, nástroje atd.
 

 
Co se mi nelíbilo
 
Především to, že bylo málo místa. Ono když se do budovy gymnázia a sokolovny namačká přes 200 vystavovatelů, tak tam už místa již moc nezbude. Zvláště když se tam vydáte hned první den jako já. V tomto ohledu podle mne překonali i Brněnské veletrhy. Člověk si ovšem musí uvědomit, že pokud tam půjdete později, tak toho na něj moc nezbude. Asi záleží na každé jak se rozhodne, jestli si výstavu prohlédnout v klidu, s tím že většina toho pěkného je pryč, nebo si ty fronty vytrpí. Pro moji nervózní povahu to bylo teda něco.
 

 
Celkově
 
Bomba! Vstupné bylo 20 Kč. Výběr obrovský a ceny, no podle mě byly OK. Jen tak pro zajímavost nejdražší věc (minerál), které jsem si nemohl nevšimnout, stála 190 000 Kč. Bohužel jsem přes davy lidí příliš dobře neviděl a pak ta cena mne odpudila na druhou stranu, takže nevím přesně o co šlo, vím jenom že to bylo červené a mělo to asi metr v průměru. Možná tam bylo i něco hodnotnějšího, ale já jsem se zajímal spíše o kamínky okolo stovky.
 

 
Králova jeskyně
 
Jak sem říkal o této expozici ví zřejmě kde kdo, ale málokdo již ví že v tu samou dobu na jaře je i den otevřených dveří ve zdejší Králově jeskyni. Trochu mě zarazilo, že když jsme ji hledali, tak ani někteří domorodci nevěděli jak se k ní dostat. Pouze byli schopni určit světovou stranu, na kterou se máme vydat.
 
Jeskyně se nachází na kopci Květnice, tedy přesněji v něm. Pokud to v Tišnově neznáte nemusíte se na něj ani nikoho ptát, je to totiž největší kopec v okolí, teda mně to tak alespoň přišlo. Zjistil jsem, že nejlepší jak se k ní dostat je se na cestu zeptat přímo na výše zmiňované výstavě. Jednak je to od ní kousek a potom máte zaručeno, že vás nepošlou na druhou stranu.
 
K jeskyni se, k mé smůle, nedá zajet autem. Ničemu to však nevadilo, pěkná kilometrová procházka po upravené pěšině se směrovou šipkou každých sto metrů pouze navnadila atmosféru.
 
Jeskyně, no zprvu mi to připadalo jako vchod do sklepa. Před vchodem stolek okolo něhož seděli ""průvodci"". Vedle nich basa piv a všude okolo hlína vyvezená z jeskyně.
 
Vnitřek není nijak upraven pro turisty, a když jsem poprvé zahlédl průvodce... SUPER. Byli oblečeni ve špinavých montérkách, na nohou zablácené holinky, na hlavě helmu s upevněným světýlkem. Pokud nemáte nějakou pevnou obuv tak Vás do vnitř asi nepustí. Na zemi není totiž žádný betonek, ale blátíčko vysoké kvality. Člověk měl problémy se odlepit od země.
 
Teplota tam byla asi sedm stupňů (venku bylo dvacet pět ). Prohlídka byla sice velice krátká, ale stála za to. Pro mě jako pro vyššího člověka, který se bál, aby se moc nezamazal, to bylo docela fyzicky náročné. Kroutil jsem se jako had. Zato žena, ta problémy neměla. Mladíci kteří nás prováděli byli velice ochotní, prý když budeme mít obleční (vhodné), tak nám klidně půjčí lana a večer si s nimi můžeme prohlédnout celou jeskyni. No raději jsme to nezkoušeli. Co ještě dodat. Vstupné dobrovolné. Příroda okolo kouzelná.
 
A připojuji ještě odkaz na výstavu minerálů: http://www.tisnov-mesto.cz/htm/Cz/mineraly.htm
 
Libor Zachrla (soutěžní příspěvek, f100)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz