reklama

 
banan webhosting

Kam vyrazit ve Francii II.

:Včera jsme začali virtuální putování po druhé největší evropské zemi - Francii, kterou postupně procházíme od severu k jihu vždy s malou zastávkou v jednotlivých regionech. Dnes nás čeká "jižní" pokračování této procházky.
 


   
 1. Poitou, Vendée - západní část země ležící jižně od řeky Loiry zůstává naším turistům často skryta. Hlavním lákadlem je zde pobřeží Atlantiku s písečnými dunami, ale na své si přijdou i příznivci historie, pro kterou jsou přichystány lahůdky jako např. pevnostní městečko La Rochelle.
   
 2. Berry, Limousin - bohem a turisty zapomenutá střední část Francie žije zejména ze zemědělské výroby, pro cestovatele jsou lákadlem pouze historické katedrály v historických městech Bourges a Limoges.
   
 3. Auvergne - historická Auvergne leží ve Středofrancouzském masivu a je po Alpách a Pyrenejích nejvýše položenou částí země. Vyhaslé sopky, vulkanická jezera a další pozůstatky sopečné činnosti vytváří drsnou, ale krásnou krajinu, která si své milovníky určitě najde.
   
 4. Údolí Rhôny - podél toku řeky Rhôny se rozkládající oblast je zajímavá zejména pro vodáky a milovníky krasu. Pro ostatní je tato oblast pouze krátkým mžikem při přejezdu mezi Paříží a městy na riviéře.
   
 5. Alpy - velehorské masivy na západě země jsou lákadlem převážně v zimních měsících, ale díky vysoko položeným ledovcům, zde najdete příznivce lyžování i v létě.
   
 6. Landes - pro milovníky koupání poskytují písečné duny a lagunová jezera v kombinaci s rozlehlými borovými lesy ideální místo pro rekreaci, kterou ovšem zejména díky velké vzdálenosti mnoho Čechů nevyužívá.
   
 7. Périgord, Quercy - rozsáhlé krasové oblasti (propasti Padirac, Rouffignac,...), známá prehistorická naleziště (nástěnné malby v Lascaux) a osobitá sídla bývalých místních vládců (Cahors) jsou hlavním cílem většiny návštěvníků této oblasti.
   
 8. Causses, Cevenny - opět krasová oblast na jižní straně Středofrancouzského masivu je jednou z nejsušších částí Evropy. Unikátní podmínky zde vytvořily osobitou faunu a floru. Turistickým lákadlem je také skalní město Chaos de Montpellier-le Vieux.
   
 9. Pyreneje a Akvitánská nížina - pyrenejský národní park, Gaskoňsko, řada lázní, velehory a řada poutních míst (Lurdy) jsou velkým lákadlem pro řadu návštěvníků, které však často odradí velká vzdálenost od naší republiky.
   
 10. Golfe du Lion - typicky středozemní oblast s řadou pláží a velmi teplým podnebím ve spojení s vinicemi a historickými sídly - co více si přát pro příjemnou dovolenou.
   
 11. Provence - asi jeden z nejznámějších krajů Francie se rozkládá od řeky Rhôny, po Marseille až k pohoří Lubéron. Najdete zde např. Velký kaňon Verdonu či park v již zmiňovaném pohoří Lubéron.
   
 12. Côte d'Azur - azurové pobřeží se rozkládá na březích Středozemního moře je u nás hlavně díky řadě francouzských filmů velice populární a tak se města jako St-tropez, Cannes či Nice a Monako stávají častým cílem českých turistů.
   
 13. Korsika - tento ostrov se stává poslední dobou stále častějším cílem návštěvníkům, kterým poskytuje na malém prostoru téměř vše - od lokalit pro potápění až po trasy pro vysokohorskou turistiku.
   

 

 
Aleš Svoboda
 

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz