reklama

 
banan webhosting

Kam vyrazit ve Francii I.

:Jednou ze zemí, která poskytuje možná nejširší nabídku možností k zajímavým výletům je bezesporu Francie. Najdete zde téměř všechny atrakce, které vás napadnou, počínaje historickými památkami až po pobyt u moře či v horských střediscích. Francie tak láká návštěvníky celý rok, v zimě zejména vysokohorské regiony (Alpy, Pyreneje, Středofrancouzský masiv, Vogézy, Forez, ...) v létě pak pobřeží zejména Atlanského oceánu (včetně Lamanšského průlivu) a Středozemního moře. Samostatnou kapitolu pak tvoří Paříž, která je cílem návštěvníků téměř celý rok.
 
V následujícím seznamu se vám pokusíme přiblížit Francii po jednotlivých regionech. Možná tak objevíte místa, která vás zaujmou a vy najdete cíl pro svou příští cestu. Pro zjednodušení celou zemi rozdělíme do 23 celků, které postupně probereme od severu k jihu.
 
:


   
 1. Flandry (Flandres), Artois, Picardie - nejsevernější část Francie na hranicích s Belgií ležící u Severního moře a Lamanšského průlivu. Pozoruhodné je zejména město Lille, Opálové pobřeží, Parc du Nord-Pas-de-Calais, katedrála v Amiens a okolí St-Quentinu.
   
 2. Ardeny, Champagne - oblast známá zejména díky bojům za II. světové války a šumivým vinicím ležící v severní části pevninské Francie u belgických hranic.Za návštěvu určitě stojí bývalé korunovační město Remeš s proslulou katedrálou a vinnými sklepy v Épernay.
   
 3. Alsasko-Lotrinsko, Vogézy (Alsace, Lorraine, Vosges) - severovýchodní část země ležící na hranicích s Německem byla v minulosti častým předmětem sporů mezi oběma velmocemi. Výletním cílem jsou zejména přírodní parky ve Vogézách a města jako Nancy, Metz, Verdun a pak samozřejmě Strasbourg. Známá je taká místní vyhlídková trasa po alsaských vínech (Route de vin d'Alsace).
   
 4. Normandie - zejména v posledních letech se přímořská Normandie stává cílem řady návštěvníků, kteří zde na místních plážích s vysokými klify hledají odpočinek, který na přeplněných jižních destinacích jen stěží najdou.
   
 5. Paris a Île de France - tato lokalita asi nepotřebuje žádný podrobnější popis, Paříž je prostě Paříž. Eifelova věž, Louvre, místní muzea a architektura zaujme asi každého. Nemělo by se však zapomínat, že i v okolí Paříže je řada zajímavých míst, která jen těžko soupeří s hlavním a jediným lákadlem - velkoměstem na Seině.
   
 6. Bretaň (Breatgne) - západní poloostrov Francie je jakoby zemí samou pro sebe. Magické megalitické stavby (Carnak) a drsné pobřeží lákají svojí podivnou krásou každým rokem víc a víc návštěvníků, kteří právě zde mohou najít něco, co jim Evropa jinde nabídnout nedokáže.
   
 7. Zámky na Loiře (Châteaux de la Loire) - téměř v centru země podél břehů řeky Loiry se nachází jedna z nejnavštěvovanějších částí země, kde hlavním lákadlem jsou hlavně historické památky. Jak již název oblasti napovídá, jedná se zejména o zámky v okolí měst jako je Le Mans, Anjou či Orléanais.
   
 8. Burgunsko - toť víno jest, nic víc, nic méně. v centru země položená krajině velice pestrá oblast není pro turisty příliš zajímavá ale díky vínu ve svých sklenicích ji znají téměř všichni.
   
 9. Jura - na hranicích Švýcarska se nachází nepříliš navštěvované pohoří, které může lákat zejména svoji čistotou ovzduší, sklaními a krasovými útvary. Na své objevení turistickým ruchem však stále ještě čeká.
   

 
Oblastí Jura jsme tak probrali celou severní část Francie, kde jsou největšími lákadly Paříž a Normandie, jižní část plná slunečných pláží bude na pořadu dne zítra.
 

 
Aleš Svoboda

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz