reklama

 
banan webhosting

Jónské ostrovy - Lefkada

: Máte rádi moře, slunce, klid a pohodu? Máte rádi Řecko? Pak se nevydávejte do velkých známých letovisek zaplněných obřími hotely a přelidněnými plážemi jako je například Kréta, Korfu, či Rhodos, ale zavítejte na jedno z krásných souostroví Lefkada, Zakynthos a Kefallonie.
 
Tato souostroví leží v Jónském moři mezi pevninou Itálie a Řecka. Je zde jedno z nejkrásnějších moří na celém světě. Voda je křišťálově čistá ve všech odstínech modré.
 
Ze 140 ostrovů, které souostroví tvoří je jich obydleno pouze 28, ale jen 7 jich je větších a významných, vhodných pro cestovní ruch. My osobně jsme navštívili Lefkádu, která dostala své jméno podle bílých útesů na jižním cípu ostrova (Lefkas - bílý).
 
Moře v této oblasti má svá nezapomenutelná kouzla, především dokonalou průzračnost až do hloubky více než 50 m. Menší nevýhodou je vysoká salinita, kterou však mnohonásobně překryje teplota vody, která v letních měsících stoupá až k 50 oC. Doporučuji vám ubytovat se v jižní části ostrova - městečko Vassiliki, nebo na západním pobřeží - Agios Nikitas. Východní pobřeží je sice hezké, ale je to v podstatě záliv mezi ostrovem a pobřežím.
 
Pokud již obětujete peníze na dovolenou u moře, pak nešetřete na fakultativních výletech, které jsou příjemným zpestřením pobytu a nezapomenutelným zážitkem. Cesta lodí je úchvatná (pokud netrpíte mořskou nemocí) a navštívíte místa, na která se jinak nedostanete. V tomto souostroví můžete například navštívit ostrov Skorpios, který náleží rodině jednoho z nejbohatších lidí na světě, rodině Aristotela Onassise. Ale nedělejte si naděje, že navštívíte zdejší tenisové kurty, nebo přistávací dráhu pro vrtulníky. Vystoupit z lodi můžete jen na malé plážičce, ze které není přistup dále na ostrov.
 
: Další zajímavostí je podmořská jeskyně Papanikolis na ostrově Meganissi, nebo maják na jižním cípu ostrova Lefkada, okolo kterého se rozprostírají velmi vysoké skalní útesy, ze kterých (údajně) skočila antická básnířka Saphó a dobrovolně tak ukončila svůj život kvůli neopětované lásce.
 
Ostrov Lefkada se také velice proslavil díky svým dokonalým podmínkám pro windsurfing, zejména v zálivu u města Vassiliki.
 
Mezi nejkrásnější pláže můžeme zařadit Egremni, Porto Katsiki, Kalamitsi, tyto pláže jsou na západním pobřeží ostrova a při dobré viditelnosti můžete vidět břehy Itálie. Jsou zde ale také menší, velmi příjemné písčito-kamenité pláže nevelkého rozsahu, na které vás zavezou několikrát za den vyplouvající výletní lodě za "menší" obnos.
 
Vzhledem k tomu, že se zde cestovní ruch teprve pozvolna rozšiřuje, mají zdejší pláže pouze jednu nevýhodu. Nejsou zde ještě zavedeny rozvody sladké vody k osprchování soli z těla.
 
A až vás omrzí koupání, přeji vám dobrou chuť v klasických řeckých restauracích, které mají na určitých místech i jídelníčky v češtině.
 
Oldřiška Sůvová (soutěžní příspěvek, f200)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz