reklama

 
banan webhosting

Šikmost na dalších 300 let

:Na světě je řada architektonických památek, které lákají každoročně tisíce návštěvníků, ale zřejmě jen málo z nich je vábí nikoliv svou krásou ale vadami, kterými je jejich stavitelé obdařili. Jednou z těchto "vadných" staveb je i šikmá věž v Pise, jejíž rekonstrukce byla minulý týden dokončena.
 
Tato rekonstrukce stála kolem 30 miliónu dolarů a po více než 11 letech se mezinárodnímu týmu odborníků podařilo, to co se již zdálo nemožné - zachránit padající věž před katastrofou. Náklon věže totiž v roce 1990 dosáhl takového úhlu, že město muselo tuto známou památku uzavřít. Po dlouhých diskuzích pak bylo přistoupeno k opravám, které nebyly v žádném případě jednoduché - odhadované náklady byly vysoké a řešení nejisté.
 
Šikmá odjakživa
 
Vraťme se však v historii na začátek do roku 1173, kdy byl na náměstí Piazza dei Miracoli položen základní kamen této věže. Ta měla demonstrovat sílu tehdejší středomořské velmoci. Již od počátku ale stavbu pronásledovala smůla (nebo spíše chyby). Již po dokončení třetího patra musela být totiž stavba přerušena, protože měkké podloží neuneslo tak těžkou stavbu a ta se propadla místy až o 40 cm, čímž vzniklo prvotní naklonění o délce 5cm. Po letech čekaní, až si věž "sedne", se započalo se stavbou dalších pater a s korekcí naklonění v roce 1275. Tato druhá vlna byla dokončena v roce 1284, kdy věž měla již úctyhodných 48 m. Již tou dobou byl náklon téměř 90 cm. Na počátku 14. stol. pak byla stavba kompletně dokončena a na vrcholu byly umístěny zvony. Výsledkem bylo, že celkový náklon věže dosáhl 1,43 metru. Toto naklonění se pak stále zvětšovalo (průměrně o 1,2 mm ročně) až do roku 1990, kdy dosahovalo více než 4,5 metru.
 
:
 
Zachrána
 
Náklon věže samozřejmě s postupujícím časem i přes veškeré snahy o zamaskování nešlo přehlédnout a tak se již dříve objevily snahy o její záchranu. Např. v roce 1934 italský inženýr Girometti zkoušel věž stabilizovat 361 vrty v patě věže, to ale vedlo k ještě horšímu náklonu. Teprve současná technika umožnila řešení, které by mělo věži poskytnou stabilitu minimálně na dalších 300 let. Mezinárodní tým expertů po letech bádání konečně přišel na možnost jak věž v jejím pádu zastavit. I přes drobné počáteční neúspěchy (výkopové práce např. způsobily zvětšení vychýlení o 2,5 milimetru za necelých 48 hodin) se tuto neděli završila náročná rekonstrukce, která spočívala zejména ve vyčerpání podzemní vody a v nahrazení měkkého jílovitého podloží. Jak však na konci sami záchranné operace odborníci přiznali, horší než vlastní boj s přitažlivostí zemskou byl souboj s místními úřady, které (ostatně jako naše) práci dokázaly jen kritizovat.
 
Doživotní garance
 
Výsledek však předčil téměř všechna očekávání, náklon věže se podařilo snížit o 44 cm na současných 4,1 metru, s tím, že by věž měla zůstat stabilní a její náklon by neměl hodnot z roku 1990 dosáhnout dříve než za 300 let. Šikmá věž v Pise tak zůstala zachována a tím zřejmě i celá ekonomika tohoto malého přímořského městečka. Turisté tak opět budou moci stoupat (otevření je plánováno na podzim tohoto roku) po 293 schodech na vrchol této 54,5 vysoké stavby a říkat si, jak je to jen možné, že to ještě nespadlo.
 
Zajímavé odkazy
 
http://torre.duomo.pisa.it/index_eng.html - officiální stránka šikmé věže v Pise
 
http://www.endex.com/gf/buildings/ltpisa/ltpisa.html - neoficiální stránky věže
 
http://www.pisaonline.it/ - informace o městě
 

 
Aleš Svoboda

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz