reklama

 
banan webhosting

Zámek Kynžvart

: Při svém pobytu v Mariánských Lázních jsem navštívila zrestaurovaný zámek Kynžvart. Zámek leží 5 km severozápadně od uvedeného města, uprostřed lázeňského trojúhelníku Karlovy Vary - Mariánské Lázně-Františkovy Lázně. Po dlouhodobé rekonstrukci byl zpřístupněn v roce 1994.
 
První zmínky o Kynžvartu sahají do 2. poloviny 13. století. V této době nechal Přemysl Otakar II. postavit pomezní hrad Kunigestwar. Během následujících třistačtyřiceti let, až do třicetileté války, se na kynžvartském panství vystřídalo 29 pánů.
 
Od roku 1623 - 1945 patřilo kynžvartské panství Metternichům. Barokní zámek byl vybudován v období let 1681 - 1691. V letech 1820 - 1833 provedl Pietro Nobile přestavbu zámku ve stylu vídeňského klasicismu. Nedílnou součástí zámku je téměř 300 hektarů velký zámecký park s 11 rybníky. Založil ho vídeňský dvorní zahradník Riedl v období přestavby zámku. Při zakládání parku byla provedena probírka původních porostů, vysázeny nové a porosty byly obohaceny i o exotické dřeviny. Do areálu parku byly zabudovány budovy a architektonické prvky. Dnes se můžete po parku nejen procházet, ale třeba i projet kočárem.
 
Při projížďce nebo procházce můžete navštívit mnohá zákoutí parku - empírovou čajovnu, kapli sv. kříže, altány, ostrůvek nebo poslouchat šumění vodopádu. Zámek má v dnešní době přístupných 25 místností. Jsou zde shromážděny obsáhlé sbírky všeho druhu, stylový nábytek, obrazy, knihy, kuriozity, zbraně...
 
Jen pro velmi letmou představu o obsáhlosti sbírek uvádím několik zajímavostí, které mě při prohlídce zaujaly. Zámek se právem pyšní nejvýznamnější šlechtickou knihovnou v České republice. Obsahuje přes 12 tis. titulů ve 24 tis. svazcích. Jsou zde tisky z přelomu 8. a 9. století. Sbírka prvotisků patří mezi největší u nás. Knihovna obsahuje nejen církevní texty, ale i díla světská, historická, díla zabývající se lékařstvím, matematikou a mnoha dalšími vědními obory.
 
Umělecké sbírky jsou na zámku přirozenou součástí reprezentativních interierů. V jednotlivých místnostech je možno shlédnout obsáhlé sbírky obrazů s různými náměty (lovecké výjevy, portréty Metternichů i jejich přátel, deskové oltářní obrazy apod.) V zámecké jídelně je nainstalován unikátní zrcadlový zlacený stolní servis z konce 18. století. Zámecká kaple sv. Antonína z Padovy je z r. 1833. Nový oltář byl postaven ze zbytků mramorů chramu sv. Pavla za hradbami. Mezi nejzajímavější asi patří kabinet kuriozit. Jedná se o obsáhlou sbírku posledního chebského kata Karla Hussa. Patří mezi nejstarší veřejně přístupná muzea v Evropě. Numismatickou sbírku tvoří 11 tis. exemlářů.
 
Součástí kabinetu jsou desítky osobních předmětů historických osobností (hřeben Marie Terezie, rukavice mexického císaře Maximiliána apod.). Muzeum je obohaceno nálezi řeckých a římských antických lokalit (Pompeje, Mexiko, Peru ...). Také jsou zde ke shlédnutí egyptské památky - dvě mumie egyptských kněží v původních dřevěných zdobených rakvích. Kuřáky jistě zaujme sbírka dýmek z mořské pěny a orientálních amuletů.
 
Umění, vynalézavost a zručnost našich předků dokumentují řady šperků, pečetidel a jiných drobností ze zlata, jantaru, onyxu a dalších vzácných materiálů. Milovníci Orientu si jistě se zájmem prohlédnou kompletní oděv japonského samuraje, kyje se žraločími zuby... Pro silné nervy je určena sbírka mučících nástrojů a mečů chebského kata. Za prohlídku jistě stojí sbírka zbraní, kolekce japonských lakovaných šperkovnic nebo vybavení hudebního salónu. V zámku se nachází mnoho dalších skvostů naší minulosti, na ty vás jistě upozorní zasvěcený průvodce. Samotná prohlídka zámku trvá šedesát minut a mohu vám zaručit, že jedna návštěva nebude pro vstřebání všech dojmů stačit.
 
Iveta Rausová (soutěžní příspěvek, f300), foto: Milan Šaroun

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz