reklama

 
banan webhosting

Nevěřte bludům - bude svítit slunce

: Předpověď počasí je pro mnohé z nás obestřena rouškou tajemství, která se jen mírně poodhaluje ve večerní zpravodajské relaci ČT 1 nad tzv. synoptickou mapou. Přitom býváme nakloněni věřit různým bludům, které se tradují mezi neodborníky, například třeba tomu, že tlaková níže musí vždy znamenat špatné počasí a tlaková výše krásné. Jak je to ve skutečnosti?
 
Protože meteorologie rozhodně není věda, jejíž principy by se daly vysvětlit v jediném krátkém článku, přineseme vám informace o ní nejen zde, ale také v několika v brzké době následujících textech. Dnes se podíváme na úplné základy, na kterých lze ukázat, co, jak a proč ovlivňuje počasí. Což může být na vašich cestách informace k nezaplacení.
 
Atmosféra Země sahá do výšky několika tisíc kilometrů (různé zdroje uvádějí 10 - 40), pro počasí je však nejvýznamnější tzv. troposféra, která sahá od povrchu Země do výšky 11 km. Nad ní následuje stratosféra (do výšky 50 km), mezosféra (80), termosféra (800) a exosféra. Pokud stojíte nohama na Zemi, nikdy se nedostanete ven z troposféry - a zde bude většinou platit, že čím výše se dostanete, tím nižší bude teplota.
 
Pro vývoj počasí je důležitá řada meteorologických jevů, mezi něž patří mj. tlaková výše, tlaková níže, teplá a studená fronta. Jako atmosférická (teplá nebo studená) fronta se označuje místo, kde se stýkají dvě masy vzduchu - teplá a studená. Pokud při jejím pohybu teplý vzduch nahrazuje studený, jedná se o frontu teplou, pokud naopak studený vzduch vytlačuje teplý, přichází fronta studená. Protože je teplý vzduch lehčí, nasouvá se nad vzduch studený - fronta tedy není kolmá k zemskému povrchu, ale velmi nakloněná - její vliv se proto projevuje na poměrně rozsáhlém území.
 
Ještě o dalších dvou významných jevech meteorologové často mluví - o tlakových výších a tlakových nížích. Tlaková níže je jev, kdy se nad určitou částí Země vytvoří oblast s výrazně nižším tlakem vzduchu, než je okolo. Z míst s vyšším tlakem vzduchu proudí do tlakové níže vzduch a vlivem zemské rotace se stáčí, takže vzniká gigantický vír. Na severní polokouli má směr proti pohybu hodinových ručiček, na jižní opačný. V oblastech tlakových níží bývá oblačné počasí, v létě chladnější, v zimě naopak teplejší. Takřka opačně se chovají tlakové výše. Podrobně se tlakovým výším a nížím věnujeme v samostatném článku.
 
Na závěr ještě zmiňme, že pokud se hovoří o vysokém nebo nízkém tlaku, je vhodné znát tzv. normální tlak - ten je na hladině moře 1 013,27 hPa (hektopaskalu) (při teplotě 15 stupňů Celsia).
 
(pen, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz