reklama

 
banan webhosting

Chorvatské střípky

: V příspěvku, který právě začínáte číst, naleznete informace o řadě míst v Chorvatsku, která rozhodně stojí za to vidět. Dočtete se tu mimo jiné o městečku Rovinj, obci Buzet nebo malém poloostrově Lanterna.
 

 
Rovinj
 
Přibližně v polovině západního pobřeží Istrijského poloostrova se rozkládá městečko Rovinj. Staré město je vystavěno na poloostrůvku (původně ostrůvek spojený roku 1763 s pevninou náspem) a působí velmi kompaktním a harmonickým dojmem, novější části města se rozrůstají po okolní pevnině. Sevřená podoba starého města, které je plné úzkých uliček, průchodů a malých náměstí, je způsobena omezeným prostorem poloostrůvku, na němž stojí, a je typická pro většinu menších a starých středomořských městeček.
 
Původní osadu zde založil ilyrský kmen Istrů, v roce 129 př. n. l . městečko ovládli Římané, kteří mu dali název Rugium. V benátském období město vzkvétalo jako přístav, z něhož se vyváželo dřevo, stavební materiál, dobytek a další zemědělské produkty. Je zde překrásné akvárium, do kterého se můžete podívat na humry, úhoře, ropušnice, žraloky, želvy a další mořské tvory. Staré město bylo od středověku chráněno městskými hradbami se sedmi branami, z nichž se do dneška zachovaly tři. Domy jsou odděleny úzkými a křivolakými uličkami často vytvářejícími malebná zákoutí.
 
Z památek je zde náměstí Trg Maršala Tita, kde je věž s hodinami ozdobená lvem svatého Marka. Dále palác Califfi, kde dnes sídlí Městské muzeum. Barokní branou Balbi z roku 1680 se dostaneme na náměstí Trg Giacomo Matteotti a ocitneme se hned ve světě romantických uliček, náměstíček, průchodů a portálů.
 
Na vrcholu vápencového kopce se tyčí největší dominanta městečka - kostel sv. Eufemie (Sveta Fumia ) postavený v 18. stol., na jehož místě dříve stával starokřesťanský kostel ze 6. stol., později nahrazený předrománským kostelem z 9. stol., kam se dostanete úzkou hlavní uličkou Grisia. Zvonice, jejíž stavba trvala 26 let, a která zde stála o 70 let dříve než kostel, je vysoká 60 m a je z ní nádherný rozhled na městečko a celé jeho okolí. V interiéru kostela si můžeme prohlédnout sarkofág sv. Eufemie, pocházející ze 6. stol. a několik obrazů italských umělců. Na špičce věže - kampanily z roku 1677 (kopie zvonice chrámu sv. Marka v Benátkách) je mosazná socha světice, otáčející se podle směru větru, je zde kouzelný výhled na město a ostrovy ležící před pobřežím. Na věž vede 183 schodů a je vysoká 59 metrů.
 
Ve východní části města můžeme navštívit františkánský klášter s kostelem sv. Františka (Sveti Franjo) z 19. stol., v jižní části se mimo historické jádro nachází románské sedmiboké baptistérium z 12. stol., nejstarší dochovaná stavba v okolí, v které se mimo jiné nachází vzácný kříž. V těsném okolí města byla vystavěna řada hotelových komplexů, které nejsou tak rozsáhlé jako u Poreče, avšak disponují stejně rozsáhlou sítí obchodů, služeb a sportovních zařízení a vzhledem k ideálním přírodním podmínkám poskytují dokonalý komfort. K rekreačním účelům jsou ze 13 okolních ostrůvků také využívány ostrovy Sveta Katarina a Crveni Otok, kde se nacházejí pozůstatky z římského osídlení, zatímco na poloostrově Muntrav , asi 3 km jižně od města, je přírodní rezervace s bohatou vegetací.
 
Jižně od města Rovinj se rozkládá na předhůří Zlatého mysu ( Zlatni rat ) jeden z nejkrásnějších parků na jadranském pobřeží Národní park Muntrav s bujnou středomořskou flórou a krásnými koupališti.
 

 
Buzet
 
: Pod strmými bílými vápencovými skalami pohoří Ćićarija leží na návrší nad údolní rovinou obec Buzet. Původní římskou osadu Pinquenten Benátčané opevnili, když Turci začali podnikat válečné výpravy až do Istrie. Starý Buzet stojí na skále a je obehnán hradbami. Dvě brány vedou do labyrintu uliček a na hlavní náměstí, kde stojí lodžie, palác kapitána s krásným portálem a barokní cisterna s kamennou lavicí kolem dokola.
 
Jihozápadně od Buzetu se údolí Mirny zužuje a ve strži Železná vrata (Željezna vrata) se nad hladinou tyčí téměř stometrové skály. Na konci strže se u obce Sveti Stjepan nacházejí termální lázně Istarske Toplice s teplými sirnými prameny a bahenními koupelemi.
 

 
Pazin
 
Administrativní a hospodářské centrum vnitrozemí Istrijského poloostrova leží přibližně v jeho středu. V 16. století zde byl sepsán dokument zvaný Istarski rozvod (Rozdělení Istrie), který v chorvatském, německém a italském jazyce kodifikoval, co patří které mocnosti. Městu dominuje velmi dobře zachovalý zámek (Kaštel) ze 13. až 16. století, stojící nad 120 metrů hlubokou strží Fojba, v níž mizí potok Pazinčica či Pazinski potok, tekoucí dál pod zemí. Na zemském povrchu se Pazinčica objeví v Limském fjordu.
 
Strategická poloha města a hradu dovolovala jeho pánům kontrolu nad hlavními obchodními stezkami poloostrova, které se zde křižovaly. Největšího rozkvětu dosáhl Pazin v 16. stol., kdy k hradu patřilo několik desítek okolních obcí. V průběhu 13 až 16. stol. byl hrad několikrát přestavován, dnes v něm sídlí etnografické muzeum (Istarski etnografski muzej), orientované převážně na historii zemědělství a rybářství na poloostrově. Většina staveb v věstečku pochází z 15. až 17. stol., významnou historickou památkou je románský kostel sv. Mikuláše (Sveti Nikola) ze 13. stol., později barokně upravovaný. V jeho interiéru si můžeme prohlédnout goticko-renesanční fresky, vytvořené neznámým jihotyrolským malířem.
 

 
Lanterna
 
Lanterna je malý poloostrov, na jehož špičce do noci bíle a červeně bliká maják. Nachází se mezi městy Červar a Novigrad, 13 km od města Poreč. Je tu velmi pěkně s nádhernou středomořskou vegetací. Pobyt v této zelené oáze je ideální pro klidné prožití jak aktivní, tak pasivní dovolené. Moře je zde velice čisté s velikým množstvím soli. Pláže oblázkové a kamenité. Při koupání jsou ale potřebné boty do vody kvůli mořským ježkům, kamenům a skalám, které jsou na některých místech ostré.
 
Na oblázkových plážích vesměs boty nejsou potřeba. Mořští ježci se vyskytují až ve větších hloubkách a lagunách. Vše potřebné lze zakoupit buď v místě recepce, nebo v KIWI MARKETU při vjezdu na poloostrov Lanterna. Zde je i směnárna, kde lze směnit české koruny za chorvatské kuny v celkem výhodném kursu. Bez ohledu na to, kde se stráví teplý slunný den, nemůže se stát, že rekreant bude ochuzen o různé druhy sportovních hřišť, potápěčských kursů, vodních sportů, tenisu, motokár a dalšího vyžití, které Vám nabízíme (tenis, jezdecká škola, půjčovna kol, vodních šlapadel, člunů, vodní lyže, minigolf atd.). Ani gurmáni tu nepřijdou zkrátka - díky několika restauracím a grilům.
 
Jiří Kalla (soutěžní příspěvek, f600)
 
Autorovy stránky naleznete na adrese http://www.hyperlink.cz/sally
 

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz