reklama

 
banan webhosting

Toulky Mariánskými Lázněmi

S městy je to jako s lidmi. Některá znáte od narození, některá vám stačí navštívit jen jednou a do některých se vracíte rádi. Já jsem poznala Mariánské Lázně jen náhodou. Jet do lázní na tři týdny a koncem zimy? Moc se mi nechtělo. Mariánky mě přivítaly šedivou oblohou, drobným mrholením, prostě počasím jaké tu bývá koncem zimy.
 
Ale po pár dnech pobytu jsem začala pomalu poznávat jejich krásu a nyní se do města vracím velmi ráda a loučení nebývá lehké. Pro návštěvníky nebo pro ty kteří o návštěvě M.L. uvažují zde píšu pár řádku o historii tohoto nejmladšího města z trojice západočeských lázní.
 
Město vzniklo na přelomu 18. a 19. století. Zakladatelem lázní se stal Dr. Josef Jan Nehr z Teplé. V této době zde byla krajina nevlídná, pusté údolí stísněné strmými vrchy, hustými lesy a bažinatou půdou. Stavbu zahájil na popud Dr. Nehra opat kláštera.
 
Bylo nutno zpřístupnit bažinaté údolí, vysušit močály, založit a zpevnit cesty v lesích. Opat se nastálých problémů zalekl a od stavby ustoupil. Po dlouhém úsilí Dr. Nehra se v roce 1786 pokračovalo ve stavbě. Od tohoto roku město rostlo do dnešní krásy. Toto je velmi stručná historie Mariánskými Lázněmi.
 
Velmi zdařilý program s promítáním videofilmu o historii města je možno shlédnout v Městském muzeu. Návštěvník města může navštívit několik památek. Mezi hojně navštěvované patří Ruský kostel s neodmyslitelnými "cibulemi" na vežích. Poblíž je postavena Anglikánská kaple z roku 1879, v nynější době jsou zde pořádány výstavy a koncerty. V těsné blízkosti kolonády můžete po třiatřiceti schodech vystoupat ke kostelu zasvěcenému Panně Marii. V zástavbě domů, poblíž hotelu Pacifik, je postaven evangelický kostel z roku 1857. Na dolním konci hlavní třídy stávala židovská synagoga, ta však byla v listopadu 1938 nacisty vypálena.
 
Návštěvník lázní jistě sám objeví množství dalších nádherných míst. Možná to budou krásné parky, kolonáda, Zpívající fontána, Ferdinandův pramen....... každého přitahuje něco jiného a tak všem hostům přeji ať se jim líbí a ať se vracejí tak rádi jako já.
 
Iveta Rausová (soutěžní příspěvek, f200)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz