reklama

 
banan webhosting

Japonsko a kamikaze

Kamikaze se stali po druhé světové válce v celém světě jedním z velmi známých pojmů charakterizujicích Japonsko v letech války a symbolizovali zárověň vypjatý fanatismus japonské armády, která se snažila zvrátit prohranou válku ve svůj prospěch i za cenu sebeobětování japonských válečných letců. V následujícím textu se o tomto jevu i o historii Japonska dozvíte více.
 
Kamikaze byli piloty malých letadel v délce asi šest metrů a rozpětí křídel asi pět metrů. Prakticky celý jejich trup byl vyplněn silnou trhavou náloží a byla na něm jen malá kabinka pro jednu osobu. Tato miniaturní letadla, kterým Japonci říkali óka (květ sakury), byla upevněna pod trupem velkých bojových letounů, které je donesly až do těsné blízkosti amerických válečných lodí. Teprve tam se óky odpoutaly a zamířily na cíl. Pilot měl ještě možnost kormidlem trochu usměrnit svůj let, a navíc spuštěním raketových motorů na zádi urychlit svůj pád až na rychlost kolem tisíce kilometrů za hodinu. Přestože se tak obětoval velký počet letců, nedá se říci, že by lety kamikaze zásadně ovlivnily průběh poslední fáze války.
 
Původ slova kamikaze (doslova : božský vítr ) leží už ve 13. století, kdy Japonsko vážně ohroženo dvěma vojenskými nájezdy mongolského vládce Kublajchána, kterému se podařilo uchvátit celou Čínu a Koreu, vyvrátit vládu čínské dynastie Sung (960-1279) a stát se zakladatelem mongolské dynastie Jüan na čínském trůně. Kublajchán mimořádně usiloval o to, aby si podrobil i Japonsko, a proto po první neúspěšné výpravě roku 1274 připravil nové tažení roku 1281. Tehdy měli Mongolové loďstvo o síle téměř 150 000 mužů a to byla na tehdejší dobu neobyčejně silná armáda. Japonsko však zachvátil mimořádně silný ničivý tajfun, který zničil všechny mongolské lodě. Na základě toho se vytvořila legenda, že tajfun byl projevem " vyšší moci " a vyslyšením modliteb Japonců za zachranu své země. Byl proto nazván božský vítr - kamikaze.
 
V roce 1944 to bylo poprvé od doby mongolského nájezdu, co se Japonskoocitlo v tak silném nebezpečí invaze cizí armády na svém území, a představitelé tehdejší vojenské vlády se proto snažili pozvednout bojovou náladu obyvatelstva připomínkami "zázračné" záchrany Japonska ve středověku. Tentokrát včak božský vítr nepomohl a všechny oběti byly marné. Kromě leteckých útvarů kamikaze vznikly i podobné útvary říditelných torpéd, vypouštěných z ponorek a obsazovaných lidmi. Ani ty však nebyly příliš úspěšné.
 
Martin Mareš (soutěžní příspěvek, f200)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz