reklama

 
banan webhosting

Cestujeme do Slovinska

O Slovinsku se říká, že řada zdejších měst v sobě nese otisk habsburské říše. Ať už s tímto tvrzením souhlasíte nebo nikoli, jedno je zřejmé: Slovinsko představuje díky klidné politické situaci, hospodářské stabilitě a řadě přírodních krás vhodný cíl našich cest. Ať už se vydáte do hor, nebo dáte přednost moři, určitě se vám bude hodit pár praktických informací na cestu.
 
Většina Slovinska je hornatá, přičemž jeho nejvyšší část se nachází na severozápadě země. Zde se nachází také nejvyšší hora Triglav. Velká část území Slovinska (lehce pod 50 %) je rovněž zalesněná - i to napovídá leccos o zdejším životním prostředí. Na jihozápadě země se pak nachází poměrně krátké pobřeží Jaderského moře. Hlavní město Lublaň leží v samém srdci země.
 
Slovinskou měnou je tolar, drobné jsou stotiny. Kompletní jídlo v lacinější restauraci vás přijde (v přepočtu) zpravidla pod 150 korun, ve dražší samozřejmě na několikanásobek. Velmi levné ubytování lze pořídit od 400 Kč za noc, hotel střední kategorie přijde na cca trojnásobek. Za chleba v obchodě zaplatíte okolo 30 Kč, o cca 10 Kč levnější je 10 deka sýra, naopak 1,5 litru Coca-coly přijde o cca 10 Kč dráž. Ceny ovoce a zeleniny jsou přibližně stejné jako u nás.
 
Jako dopravní prostředek se doporučují veřejné autobusové spoje, výhodné je i cestování vlastním automobilem. Automobil si můžete půjčit, potom počítejte minimálně s 3 500 Kč půjčovného na den.
 
Některé průvodce označují hlavní město Lublaň za ""malou Prahu bez zástupu turistů"" a proto jistě stojí za to ji navštívit. Kromě starobylého hradu a řady muzeí tu najdete např. i zábavní park Tivoli. 50 km severozápadně pak můžete navštívit středověký hrad Bled s krásným výhledem nejen na přilehlé stejnojmenné jezero. Asi 100 km na jihozápad od Lublaně (u městečka Matavun) naopak zase můžete navštívit rozsáhlý jeskynní komplex mimo jiné s řadou krasových útvarů. O cestách k moři a do hor už pak byla řeč výše...
 
(pen, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz